Určení rodičů

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Určení rodičů

Příspěvekod pierotto » stř kvě 01, 2019 18:35

Zdravím,

zamotal jsem se v určení rodičů a musím se rozhodnout co je větší chyba :)

V rodokmenu mám Magdalenu roz. Plecákovou. Ta se 2. února 1773 vdala (http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=279), podle zápisu si vzala Jana Beránka syna zesnulého Josefa, Magdalena je pak označena jako dcera zesnulého a pak zkratkou Mart. = Martina (můj tip). Plecáka. Kmotři byli Jan Hromek a Josef Sasinek.

Zkoušel jsem hledat narození a nenašel, od roku 1739 do 1762 se Martinovi žádná Magdalena nenarodila. Pokud budu počítat, že její věk v době svatby mohl být tak 14-25 let mám rozmezí let 1748-1759. Našel jsem si záznam úmrtí (http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=53), Magdalena zemřela v roce 1796 ve věku 40 let. To by vycházelo na rok 1756 s nějakou hranicí bych se opravdu mohl držet toho co jsem si určil u svatby. Její manžel Jan Beránek zemřel v roce 1810 a narodil se v roce 1751, dle záznamu úmrtí se zápis sekl jen o 2 roky do plusu. Počítám tedy s tím, že Magdalena by nebyla výrazně starší.

Zároveň dle záznamu sňatku je otec Magdaleny v roce 1773 po smrti. Tomuto pravidlu odpovídají jen dva záznamy, Jiří Plecák (+1769) a Martin Plecák (+1758).

Martin, který by přicházel v úvahu se ženil v roce 1742 (s Marianou). Následně měl děti v letech: 1744, 1747, 1749, 1751, 1755, 1758.
V Poddvorově se pak z čistajasna ještě objevil Martin s Kateřinou v roce 1753 a Martin s Rozálií v roce 1756. Ani jeden z nich neměl krom toho jednoho dítě žádné jiné v letech 1739 - 1762. Zároveň ani jeden nezemřel, protože v roce 1759 se znovu vdala Mariana vdova po Martinu.

Aby to bylo trošku víc komplikované tak se přeci jen jedna Magdalena narodila a to Jiřímu a Sofii v roce 1751, takže se nemohli asi ani moc splést protože ve stejném roce se narodilo dítě i Martinovi a Marianě (Veronika). Všem párům vždy chodili stejní kmotři. Paradoxně na stejné straně matriky kde se vdává Magdalena se vdává Veronika. Nenašel jsem žádné úmrtí a svatbu Magdaleny spojované s Jiřím Plecákem.

Takže všeho všudy je otázka, zda se náhodou i tomu Martinovi nenarodila Magdalena v té mezeře 1751 - 1755. Případně zda není prostě jen zápis svatby se špatným jménem otce.
Co myslíte?
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Určení rodičů

Příspěvekod Zora » pát kvě 03, 2019 8:45

Zdá se mně, že šlo o dvojitou svatbu - i stejní svědci.

V první se vdává Magdalena, dcera zesnulého Josefa Beránka, vinaře

v druhé se žení Josef, syn zesnulého Josefa Beránka , vinaře

1. Zvážila bych, zda nedošlo k nějaké záměně jmen z jedné svatby do druhé při zápisu do knihy, stává se to.. .
2. Zvážila bych možnost záměny Marie, - Magdalena.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Určení rodičů

Příspěvekod pierotto » pát kvě 03, 2019 11:27

Děkuji za reakci :)

Jo ta svatba bude dvojitá, je pravda, že jsem si nevšiml, že v té první je taky Magdalena. Ale svědkové jsou pro obě stejné. Na té stránce níže je pak i ta svatba Veroniky dcery Martina, ta se opravdu 1751 narodila, takže to sedí, za kmotra jde Rybák. Zkoušel jsem hledat ještě jiné svatby potomků Martina a nejsou ... měl ještě dceru Annu a syna Ignáce a nikde nic, v knize Z nejsou. Martinovi se narodila i Mariana, ale ta v 1 roce umřela - to je správně, protože u zápisu je, že je to Mariana po Martinu a ten zemřel dřív, z hlavy 1768 myslím. Jediná spojitost je, že za kmotra Martinovi chodil Václav Hromek, u svatby je pak Jan Hromek a dětem Magdaleny chodil Matyáš Hromek, ale s koncentrací Hromků zde to není nic neobvyklého. Zároveň jsem vypozoroval, že ostatním Plecákům šel za kmotra na narození i svatbu ten stejný člověk. Zde tomu tak není, ale to proto, že Václav byl po smrti, navíc myslím, že to byl primárně kmotr Beránků, protože u svatby Veroniky byl ten Rybák a nikde jinde nebyl.

To prohození jmen nevím jak by u té svatby bylo, jedině že v druhém případě by si Jan nebral Magdalenu, ale třeba tu Annu. A pak by tedy existovala jiná svatba Jana Beránka a Magdaleny, ale tu jsem nenašel - zkusím se podívat ještě jednou.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: Určení rodičů

Příspěvekod Zora » pát kvě 03, 2019 17:16

Magdalena po zemř. Mart. Pletzákovi - nahoře - se vdává z domu č. 59? Nepřečtu v Potvorově.

Veronica po zemřelém Martinu P se vdává z domu č. 10 v Potvorově
To asi nebudou sestry... pokud se tedy mezi svatba jejich matka neprovdala a nepřestěhovala k manželovi.
Zkus se podívat po historii těchto domů , do minulosti i do budoucnosti, zda tam nebyl někdo již nalezený.

U Magdaleny se mohlo jednat o záměnu jména v tom smyslu, že opsali jméno dvakrát, podruhé špatně - obě svatby se zapisovaly současně. U dětí tohoto páru je asi uvedena Magdalena, ale to může vycházet z toho, že se farář podíval do svatebního protokolu nebo matriky, jak se jmenovala Plezáková, kterou si otec narozeného dítka vzal... a pak to u dalších dětí opisoval... Rodiče do matriky nenahlíželi a asi by ani nepřečetli.

NIc dalšího podstatného mě nenapadá...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků