N 1720 Tasov čeština

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod Zora » pon bře 25, 2019 7:20

Dobré ráno,

ano, je to naprosto normální, omezující je pouze věk ženy, v dobách, kdy nebyla antikoncepce docházelo " k intimnímu sblížení" :lol: :oops: manželů stále, a děti se rodily i do vysokého věku mužů.
(např. : Můj předek Vít se narodil ve věku cca 68 let otce, šlo o třetí otcovo manželství, po Vítovi se ještě narodila dcera... a otec ještě svoji třetí ženu přežil )

Nijak si nepřipadejte, to se stává často, že člověk přehlédne opakovaně. Docela by mně zajímalo, jestli najdete ještě nějaké další děti Matouše, hledala jsem je "cvičně", myslela jsem si, že u nich bude jasně napsáno, kde rodiče bydleli. No, nenašla jsem, v okolí +- 3-4 roky, což ale neznamená, že tam nejsou.
Stejně tak jsem nenašla Matoušovu svatbu, ovšem zápisy OO moc prostoru neposkytují.
Snad ještě by se dala najít nějaká úmrtí., tam jsem nehledala.
Pěkný den

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod honza_81 » pon bře 25, 2019 7:42

Děkuji za objasnění :-). Takže Jakub je koukám ještě břídil :-D.
Já když hledal potomky Jakuba, tak jsem dohledával komplet všechny Suchánky a vypisoval si je, teď to udělám asi podobně a uvidím koho ještě najdu.
honza_81
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob úno 23, 2019 16:22
Oblast pátrání: Jihomoravský kraj, Vysočina

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod honza_81 » pon bře 25, 2019 7:59

Tak jsem koukl v PC do složky a já už kolem r. 1700 pátral a mám tam asi sestru Jakuba - napravo úplně dole Juliana:
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6263/?strana=6
Takže byl z Tasova.

Plus jsem našel potomky Daniela Suchánka z Budišova a v r. 1700 potomky Jana Suchánka a Markéty z Tassova - to bude možná bratr otce Jakuba. Každopádně to projdu někdy pořádně znovu a vypíšu si je všechny. Pak se v tom člověk dobře zorientuje jsem zjistil.
honza_81
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob úno 23, 2019 16:22
Oblast pátrání: Jihomoravský kraj, Vysočina

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod Zora » pon bře 25, 2019 8:01

Dostáváme se na - pro mě choulostivé téma, špatně se mně hledají vhodná slova... :oops:
Manželské povinnosti se plnily do té doby, dokud je mohl "plnit" muž. Podobně je to i dnes :-)
Děti se rodily ovšem jen tam, kde byla manžela ještě v reprodukčním věku....

Inu, až Vám bude tolik, co bylo Jakubovi, tak dalších 20 let můžete ještě stále "testovat" svoje schopnosti, V minulosti měli muži jakousi výhodu, pokud se vícekrát oženili, zůstávaly po nich děti i ve vysokém věku, dnes to už většinou řeší zmíněná antikoncepce (tedy pokud mají mladé ženy).

Mezi námi, i dneska se pořád píše v bulváru o tom, kdo z pánů "umělců" zplodil dítě a v jak vysokém věku... ...
(tedy spíše zplodil z pohledu své manželky dědický podíl)... pardon.

Dejte vědět, zda jste našel sourozence Jakuba, pokud totiž ne, je tam jakási děsně pracná možnost, že Matouš odněkud přišel (mohly by tam "někde" být ještě starší matriky)
Zkuste také dohledat Matoušovo úmrtí, tam je třeba prohlédnout jak Budišov, tak i Tasov, asi.
Úmrtím se dozvíte přibližné datum narození.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod Zora » pon bře 25, 2019 8:03

S Julianou dobrá práce :-)
Potvrdilo se, že se nestěhovali, hlavně najít další sourozence mezi Julianou a Jakubem, pokud to byla třeba ovčácká rodina... mohly se děti rodit i jinde...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N 1720 Tasov čeština

Příspěvekod honza_81 » stř bře 27, 2019 12:39

Zdravím,
tak jsem projel všechny Suchánky, farnost Budišov 1691-1713 a v příloze je výsledek. Od Jakuba jsem našel jen Julianu a jsou od sebe 10 let. Je to divný, ale to mi stačí a stejně tady končím. Svatbu nenajdu a předky už taky ne. Matrika narozených je jen do r.1691, oddaní 1699... Tak se aspoň můžu začít v klidu věnovat další větvi :-)

EDIT:
Tady asi úmrtí Matouše - otce Jakuba. Druhý napravo nahoře (Datum nepřečtu, jen leden a na konci je věk 60?)
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/6275/?strana=48

Úmrtí manželky Mariany jsem hledal 1703-1733 ale marně, tak jsem hledal jestli nenajdu její druhou svatbu po úmrtí Matouše, ale taky nic. Je fakt, že se mi to blbě čte, některý stránky jsou šílený. Dál bych se ale stejně nedostal, jen to úmrtí.
Přílohy
1691-1713 Budišov Suchánci 10090.jpeg
honza_81
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob úno 23, 2019 16:22
Oblast pátrání: Jihomoravský kraj, Vysočina

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: modrasek92 a 6 návštevníků