Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Příspěvekod MagFuchs » ned led 27, 2019 12:32

Dobrý den,
Hledám informace o mlýnu rodiny Brejchovy, a o hospodě jednoho z jejích potomků.
Proto bych ráda věděla, zda je možné (a pokud ano, tak kde) sehnat kroniku Zadní Kopaniny z let 1660-1760, a řeporyjskou kroniku z let 1759-1880 (nezáleží, zda online, nebo fyzicky v archivu, ráda si někam zajedu ji přečíst).
Dále mě zajímají jakékoli smlouvy a dokumenty o koupi nebo chodu dolního brejchovského mlýna (dnes Maškův) mezi lety 1660-1670.
František Brejcha, syn mlynáře Kryštofa, se mezi lety 1765 a 1767 přestěhoval do Řepory, kde se stal hospodským, dle údajů z matriky v č.p. 14 (dnes pravděpodobně Řeporyjské náměstí č.p. 16). O koupi a provozu hospody bych se také ráda dozvěděla více.
Bohužel vůbec netuším, kde takovéhle záznamy hledat, nebo jestli je vůbec lze najít. :cry:
Moc děkuji za případné rady. :)
MagFuchs
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 27, 2018 20:59
Oblast pátrání: Řeporyje, Zbuzany, Ořech, Chrášťany, Chýně, Chýnice, Zličín, Zadní Kopanina; Beroun, Velká Mořina, Loděnice

Re: Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Příspěvekod Boza » úte led 29, 2019 9:22

Dobrý den,
zeptám se možná blbě, ale a) existují vůbec? b) zkusila jste strýčka Google? Když vyhledávám Kronika Zadní Kopaniny, vyjedou mi záznamy z Městské knihovny Praha (zda je to ono, nevím, ale kniha by se dala patrně vypůjčit skrze meziknihovní službu). Když zadám kronika Řeporyjí, najdu přímo na stránkách MČ naskenované kroniky - opět, nevím zda jsou to ty co hledáte.

Jinak pokud existují, patrně by Vám více řekli o jejich umístění na městské části. Zkusil jsem ještě nahlédnout do Archivy HMP (http://www.ahmp.cz/index.html?wstyle=2&catalogue=1), ale narychlo jsem tam takovou kroniku nenašel. Možná SOA Praha na Chodově (http://ebadatelna.soapraha.cz).
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Příspěvekod MagFuchs » stř led 30, 2019 20:13

Boza píše:Dobrý den,
zeptám se možná blbě, ale a) existují vůbec? b) zkusila jste strýčka Google? Když vyhledávám Kronika Zadní Kopaniny, vyjedou mi záznamy z Městské knihovny Praha (zda je to ono, nevím, ale kniha by se dala patrně vypůjčit skrze meziknihovní službu). Když zadám kronika Řeporyjí, najdu přímo na stránkách MČ naskenované kroniky - opět, nevím zda jsou to ty co hledáte.

Jinak pokud existují, patrně by Vám více řekli o jejich umístění na městské části. Zkusil jsem ještě nahlédnout do Archivy HMP (http://www.ahmp.cz/index.html?wstyle=2&catalogue=1), ale narychlo jsem tam takovou kroniku nenašel. Možná SOA Praha na Chodově (http://ebadatelna.soapraha.cz).

Děkuji. Zda existují právě nevím, proto se ptám zde, kdyby se náhodou našel někdo, kdo hledal podobně. Na stránkách obcí a Google se mi podařilo najít pár novodobých kronik (povětšinou z 20. století), 17. století ale ne. Na ahmp jsem se dívala, ani jedna z obcí však tou dobou nebyla součástí Prahy, jejich záznamy tam tedy až na pár vyjímek nemají. Nezbyde mi tedy asi nic jiného než napsat přímo obci :D
MagFuchs
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 27, 2018 20:59
Oblast pátrání: Řeporyje, Zbuzany, Ořech, Chrášťany, Chýně, Chýnice, Zličín, Zadní Kopanina; Beroun, Velká Mořina, Loděnice

Re: Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Příspěvekod janek950 » stř led 30, 2019 20:48

Jakákoliv starší kronika je spíš vzácnost než pravidlo. Povinnost vést kroniku měla jen města resp. obce s právem trhu (od r.1835). V novější době to bylo uloženo zákonem z roku 1920 jako povinnost všem samosprávným obcí.
Takže neměly-li zmíněné obce právo trhu, budou proto spíš jen ty novodobé kroniky z 20. století.
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Zadní Kopanina, Řeporyje - kde hledat?

Příspěvekod Boza » čtv led 31, 2019 17:35

Ještě by mohly existovat farní kroniky. Doporučuji se spojit s archivářem-archivářkou obce, městské části takovou funkci často mají.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků