Famili search/oblastní archívy ČR

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Famili search/oblastní archívy ČR

Příspěvekod Čáp » čtv led 24, 2019 11:16

Dobrý den,
rád bych se pozeptal zda se zde najde někdo, kdo má zkušenosti s přesností údajů uváděných FamilySearch vůči našim archívum.

Ve Family jsem našel pěkně rozpracovanou část rodokmenu s "prastrýci" kteří v r. 1868 emigrovali do Ameriky.
V rodokmenu je uvedeno (přepis ze stránek https://www.familysearch.org/tree/perso ... s/LZP3-XN9):

Josef Plevka 2.1.1858* Přerov - 24.1.1924+ Minesota; manželka - dcera rovněž emigrantů Veronika Harbek 6.1.1857-23.6.1924
otec Josefa a původce emigrace je Jan Plevka 1819* (v některých kolonkách má 1823*?) Přerov (někde uváděno pouze Bohemia) - 18.12.1907+ Minesota
otec Jana - Albert (bez dalších údajů)
Minimálně 3 děti Jana se před emigrací narodili ještě v Přerově?
Když jsem dohledával v opavském archivu údaje k porovnání, nenašel jsem nic.

Je možné, že by emigranti měnili úmyslně data narození? Bylo u migrantů nějaké věkové omezení z jakýchkoli důvodů, kvuli kterým by třeba nemohli být přijati?

Děkuji za eventuelní vysvětlení, případně nové poznatky.
Čáp
Čáp
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon led 04, 2016 18:18
Oblast pátrání: Jaroměřice u Jevíčka, Moravská Třebová, Kulířov, Vyškov, Habrovany, Sedlčany, Libeň (Zlatníky), Velká Chuchle, Křenice u Říčan a jejich okolí

Re: Famili search/oblastní archívy ČR

Příspěvekod zburget » čtv led 24, 2019 12:54

S věkem migrantů neporadím - to bude muset někdo zkušenější. Ale obecně - jakékoli informace z jakéhokoli rodokmenu, jehož původ neznáte, berte s hodně velkou rezervou. Všechno je potřeba ověřovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Famili search/oblastní archívy ČR

Příspěvekod MMAGenea » čtv led 24, 2019 20:21

Cizi rodokmeny nejsou spatne jako voditko, kde a co hledat.
Ale pokud se mi nepodari konkretni zaznam nalezt, nechavam to v kategorii Jedna Pani Povidala, s otaznikem. Prilis hodne nesmyslu, lidi jedou po kvantite, nikoli kvalite.
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: Famili search/oblastní archívy ČR

Příspěvekod kolsi » čtv led 24, 2019 23:15

Na FamilySearch najdete často i původní zdroje o imigrantech a už v nich jsou kolikrát zapsány nesmysly. Mám případ, kdy Václav je v zápisu uveden jako James, nebo děti těchto imigrantů mají uvedeny i druhé křestní jméno, ačkoli v matrice narození mají jenom jedno apod. Ale data mi většinou seděla přesně +- 1.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků