Pouzdřany (č.p.95)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Radix » čtv led 17, 2019 10:12

Tady je třeba č. 95, je potřeba ověřit, jestli to jméno k tomu domu sedí.

Obrázek
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod zburget » čtv led 17, 2019 10:13

Díval jsem se ještě do dalších map:
1. vojenské mapování (1764 - 1783) - to já osobně beru trochu s rezervou, nevím, jak moc přesně ho tenkrát dělali
http://www.chartae-antiquae.cz/cs/maps/12934
Pouzdřany (Pausram) nahoře, 2/3 vpravo - jasně zřetelné umístění kostela, řekl bych celkem zřetelný dům dnašní č.p. 99 a hned za lávkou přes potok (ta je viditelná i na tom otisku stabilního katastru) jen jeden dům, řekl bych dněšní č.p. 96

2. vojenské mapování (1842) - stejná poznámka, jako výše
http://www.chartae-antiquae.cz/cs/maps/13555
Poudřany vlevo nahoře - není to tak zřetelné, ale řekl bych, že za potokem po jižní straně cesty je taky jen jeden dům

3. vojenské mapování (1869–1885)
http://www.chartae-antiquae.cz/cs/mapsets/0/
Tady si Pouzdřany musíte najít sama, přímý odkaz není, pořád je zapotokem pouze jeden dům

3. vojenské mapování se používalo až snad do roku 1952 - tedy průběžně se aktualizovalo. Takže na mapě z r. 1945 je už váš dům prokazatelně zakreslen:
https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/topo3v25/topo3v25_data/4457/4457-004_index.html

Na speciálních mapách 3. vojenského mapování je bohužel místo zakresleno nedostatečně jasně, takže odkazy ani neposílám. Je to škoda, protože v několika verzích pokrývají období, kdy byl postaven - takže by se rok stavby dal odhadnout s přesností +/- 10 let.

Poměrně zajímavý zdroj je taky letecké snímkování z roku 1953, kde už váš dům samozřejmě stojí:
https://lms.cuzk.cz/lms/lms_prehl_05.html
na pravé straně je potřeba zapuntíkovat "Archivní ortofoto 50. léta"

Žádné další on-line mapy Pouzdřan jsem nenašel. Hledal jsem hlavně indikační skici, ale ty v archivu nejsou. Na webu http://uazk.cuzk.cz/vademecum/, vám to najde 3 archivní mapové soubory. Jsou tam jak originální mapy stabilního katastru z r. 1825, tak otisky katastrálních map z r. 1891 (měly by tam být záznamy do r. 1942) - možná je to i ten snímek, na který tady byl odkaz. Mají tam nějaký košík, takže bych předpokládal, že by se mapové podklady měly dátkoupit, ale nějak jsem nepochopil jak to funguje (možná nefunguje). A netuším, jaké by byly ceny. Za skeny by to ale nemusela být žádná extrémní suma (papírové kopie map budou asi drahé dost).

Každopádně - ten dům nebude nějak závratně starý, takže na katastrálním úřadě budou mít pravděpodobně k dispozici celou jeho historii.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod zburget » čtv led 17, 2019 10:19

Masterpiece píše:Myslite tedy, ze nema smysl zadat o kopii knihovni vlozky pro toto katastralni uzemi pro dum c.95 ? Nebo to nema vliv a nasla bych dum v techto vlozkach i za predpokladu, ze byl precislovan?
Jina moznost jak zapatrat v historii zrejme neni, vidte? Mela bych tedy zacit tim, ze si tuto vlozku necham vyhotovit a nasledne budu prochazet matriky na actapublica?
Omlouvam se za dotazy, potrebuji zkratka nejak polopaticky navest
Dekuji vsem za kazdy prispevek!


O knihovní vložku pro ten dům si zažádejte určitě - žádáte o dum se současným číslem popisným 95. Pokud došlo k přečíslování, tak to tam bude muset být uvedeno. Ale to vám na katastrálním úředě určitě řeknou i po telefonu, jak to přesně je. Tam budou mít i záznam o tom, ve kterém roce k přečíslování došlo (pokud k němu tedy došlo). Jak psal Radix, měli by to vědět i na obecním úředě.

Na ActaPublica můžete začít pátrat, až budete vědět, jaké číslo domu v tom kterém roce hledáte.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Zora » čtv led 17, 2019 10:22

Raději to zopakuji, aby to nezaniklo - rozhodně se podívejte, jaké doklady mají rodiče jako součást kupní smlouvy, od toho začněte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Masterpiece » čtv led 17, 2019 11:07

Radix píše:Tady je třeba č. 95, je potřeba ověřit, jestli to jméno k tomu domu sedí.

Obrázek


Toto je prosim odkud zaznam?
Dekuji
Masterpiece
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 16, 2019 18:58

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Radix » čtv led 17, 2019 12:01

Rejstřík ke katastru, viz výše.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Masterpiece » čtv led 17, 2019 12:15

Takze o vlozku mam pozadano :) bude chvilku trvat, nez ji budu mit v ruce, vyhotoveni, platba a nasledne odeslani na adresu, ale je to objednane :) vy vsichni mi take moc pomahate! Vim, ze to muze byt beh na dlouhou trat, obzvlaste kdyz clovek touzi po detailech, co treba puvodni majitele vykonavali za praci, ale moc me to bavi a i diky Vam se do toho hluboce norim! Takze je neco co mohu pro zjisteni historie udelat nyni? Jmena, zajimavosti, treba ty fotografie. Obec se mnou bohuzel nekomunikuje, ale zkusim to potom treba osobne. A lide tu uplne sdilni nejsou a kdyz, jsou zde pomerne kratce. Take by mne zajimalo zda by existoval nejaky zakres byvaleho hrbitova v Pouzdranech, traduje se, ze prave zasahoval do pozemku naseho domu. Take ze zde byl plosne mor. Za kazdou dalsi pomoc Vam predem moc dekuji!
Masterpiece
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 16, 2019 18:58

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod zburget » čtv led 17, 2019 14:00

Jaké jsou možnosti? Mimo obecního úřadu oslovit regionálně příslušná muzea, najít nějaké nadšence, který se zabývá místní historií podívat se do archívu, jestli nějaká informace nebude v nějakém jejich archivním fondu, Podívat se, jestli někdo někde někdy nepsal nějakou diplomovou práci, která by byla spojena s obcí,... ti ale zřejmě nebudou mít údaje ke konkrétní nemovitosti, ale k obci, jako celku. Nějaké zajímavé informace z toho ale můžou vypadnout. Všechno je to ale běh na dlouhou trať. Vůbec nepočítejte s tím, že to budou v+ěci, tkeré najdete naskenované někde na internetu...

Co se týče hřbitova, u toho bych si dovolil říct, že to nebude až tak úplně pravda. Už na otisku stabilního katastru je hřbitov zakreslený v místě, kde je i dnes. Když se kouknete na mapu toho prvního vojenského mapování, tak je hřbitov taky jižně od obce, i když v trochu jiném místě. Ledaže by byl v obci hřbitov ještě dřív někde ještě jinde, ale hřbitovy se zase až tak často nestěhují. I u té vojenské mapy bych věřil tomu, že je zde hřbitov zakreslený nepřesně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Masterpiece » pát led 18, 2019 9:33

Dobry den, ahoj, dalsi vec, kterou mam potvrzenou je, ze k precislovani skutecne doslo. Puvodne slo o 47/2 vic bohuzel nevim, dalsi informace ocekavam v pristim tydnu, kdy mi postou doruci knihovni vlozky, ktere tedy budou dve.
Masterpiece
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 16, 2019 18:58

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Masterpiece » pát led 18, 2019 9:44

Jeste poznamka, co se tyce Actapublica, je k nahlednuti pouze nekolik matrik, zde ale predpokladam ze se do rozmezi jejich let nevlezu vuci predpokladu roku stavby samotneho domu. Navic nejsou prakticky citelne :(
Masterpiece
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 16, 2019 18:58

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod MMAGenea » pát led 18, 2019 17:21

MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod zburget » pát led 18, 2019 22:19

Jsem si jistý, že ty matriky čitelné budou :-) Zkuste sem hodit nějaký odkaz - kouknem, co je na tom nečitelného
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Masterpiece » pon led 28, 2019 18:24

Ahoj vsem, moc Vad zdravim!
Dnes mi dorazily vlozky :)
Bohuzel prectu minimum, byl by zde prosim nekdo tak moc ochotny a pomohl by mi to rozlustit? Aby to davalo smysl, douvedela jsem se majitele a melo to nejakou posloupnost od nejstarsiho data?
Zde posilam odkaz na fotografie a vsem predem z celeho srdce dekuji!
http://www.rajce.net/a15818965
Masterpiece
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř led 16, 2019 18:58

Re: Pouzdřany (č.p.95)

Příspěvekod Zora » pon led 28, 2019 20:42

Masterpiece píše:Ahoj vsem, moc Vad zdravim!
Dnes mi dorazily vlozky :)
Bohuzel prectu minimum, byl by zde prosim nekdo tak moc ochotny a pomohl by mi to rozlustit? Aby to davalo smysl, douvedela jsem se majitele a melo to nejakou posloupnost od nejstarsiho data?
Zde posilam odkaz na fotografie a vsem predem z celeho srdce dekuji!
http://www.rajce.net/a15818965


Duplicitní,
viz: viewtopic.php?f=41&t=46050
pokračujte prosím pouze v jednom příspěvku v sekci čtení.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků