VYŘEŠENO Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod domorodecz » stř led 02, 2019 18:06

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, třeba někdo z vás bude mít nápad. Zápis č.34, Václav Pospíšil a Sabina Greiner (Kreiner).
-Hledám místo narození nevěsty. čtu to jako Schwarzefall, vůbec nevím kde to je. Hledal jsem zatím v Čechách Schwarzetall - Černý důl a Schwarztall - Černé Údolí, oboje zatím neúspěšně.
-Dále by mě zajímalo příjmení matky, čtu to jako Maria Kautteder, ale nejsem si jistý
-Slovo za jménem matky čtu správně ...agricola - zemědělka ? Platí to i pro otce, nebo jen pro matku ?


Google drive - stažený obrázek
https://drive.google.com/file/d/16_rtCs ... sp=sharing

Family Search - nutné přihlášení
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2040054
Naposledy upravil domorodecz dne úte led 15, 2019 23:32, celkově upraveno 1
domorodecz
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 28, 2018 7:52
Oblast pátrání: Malé Přílepy, Nenačovice, Železná, Komárov Hořovice, Praha

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Zora » stř led 02, 2019 21:35

Možná by pomohlo dát dotaz do sekce čtení, nebo do sekce zeměpisných názvů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Šušara » pát led 04, 2019 0:17

Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod janamic » pát led 04, 2019 9:44

Asi jsem nepochopila, proč hledáte "Schwarzfall" v Čechách, máte nějaké vodítko, které do Čech směřuje? Zkoušela bych spíše Rakousko.
Černé Údolí u Benešova nad Černou bylo psáno jako Schwarzthal, v indexu jsem nic neviděla, zkontrolujte si to, prosím.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod domorodecz » pon led 07, 2019 9:19

Hledat v Čechách byl spíš takový pokus, nedaří se mi najít Schwarzfall, tak jsem podle starých názvů obcí našel Schwarztall. V Samoboru se hledaná Sabina Kreiner provdala za Čecha (Venceslav Pospischil), tak jsem si to spojil...
domorodecz
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 28, 2018 7:52
Oblast pátrání: Malé Přílepy, Nenačovice, Železná, Komárov Hořovice, Praha

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 10:54

domorodecz píše:Hledat v Čechách byl spíš takový pokus, nedaří se mi najít Schwarzfall, tak jsem podle starých názvů obcí našel Schwarztall. V Samoboru se hledaná Sabina Kreiner provdala za Čecha (Venceslav Pospischil), tak jsem si to spojil...


Netuším, zda jste zkoušel vyhledávat přes MH, nebo FS, zkusila jsem hledat onu Sabinu.

Tady je stránka s odkazy na dva zdroje, já bez předplatného se tam nedostanu, na jeden rodinný web sice vidím, ale tam jsou všechny údaje "private".
Zdá se mně ale, že by se mohlo jednat o nevěstu Sabinu kreiner , prov. Pospíšil.
Snad se i jedná o Chorvatsko - možná? , neb několik MH rodokmenů příjmení správců by tomu mohlo nasvědčovat.

https://www.myheritage.cz/research?form ... srf_token=

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod domorodecz » pon led 07, 2019 12:47

Ano, je to ta stejné Sabina Greiner, dokonce tyto stránky spravuje vzdálená příbuzná z Německa, ale bližší informace bohužel nemá.
domorodecz
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 28, 2018 7:52
Oblast pátrání: Malé Přílepy, Nenačovice, Železná, Komárov Hořovice, Praha

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 12:55

domorodecz píše:Ano, je to ta stejné Sabina Greiner, dokonce tyto stránky spravuje vzdálená příbuzná z Německa, ale bližší informace bohužel nemá.


Jen upozoňuji, že jsou tam stránky i s jinými správci.

V dnešním Rakousku jsem v matrikách vůbec nenašla obec Schw...tall, fall, můžete zkusit různé varianty.
http://data.matricula-online.eu/de/such ... 500%2C2000

Bohužel by se ale mohlo jednat i o obec v dnešním Chorvatsku, velmi pravděpodobně kolem r. 1860 měly mi tyhle chorvatské obce německé názvy.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod domorodecz » pon led 07, 2019 14:10

Asi někdo nevíte kde by mohli být napsané německé názvy obcí v Chorvatsku ?
domorodecz
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 28, 2018 7:52
Oblast pátrání: Malé Přílepy, Nenačovice, Železná, Komárov Hořovice, Praha

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod janamic » pon led 07, 2019 20:18

Proč hledat v Chorvatsku německou menšinu ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Brockhaus_1894_Deutsche_Mundarten.jpg ) , když Rakousko je za rohem?
Zkusila bych Schwarzau im Schwarzautal, politický okres Schwarzenthal apod.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 20:25

janamic píše:Proč hledat v Chorvatsku německou menšinu ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Brockhaus_1894_Deutsche_Mundarten.jpg ) , když Rakousko je za rohem?
Zkusila bych Schwarzau im Schwarzautal, politický okres Schwarzenthal apod.


Nehledáme německou menšinu, ale jde o r. 1860, kdy byla na tom území oficiálním jazykem němčina, je tedy dost pravděpodobné, že název malé obce by byl zapsán v němčině.

Na rakouské matriky jsem dávala odkaz, samozřejmě i Vámi uváděný název se tam vyskytuje.
Je to o hledání a trpělivosti, bohužel, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Věra Mátlová » úte led 08, 2019 20:53

domorodecz píše:Asi někdo nevíte kde by mohli být napsané německé názvy obcí v Chorvatsku ?


vzhledem k blízkosti Slovinska zde máte Chorvatsko Slovinsko

[url]https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_deutscher_Bezeichnungen_kroatischer_Orte#St%C3%A4dte_und_D%C3%B6rfer
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der ... _Slowenien
http://ul.qucosa.de/api/qucosa%3A12554/ ... ent/ATT-0/
[/url]
ale Schwarzfall tam není

ženich byl sklář, tedy mohl přijít i z daleka a přivést si s sebou snoubenku, sňatek pak uzavřeli až v Osredku (zdejší sklárna byla založena 1839 a první skláři přišli z Karlovarska, v období 1854-69 byl vlastníkem Ignác Hafenbraedl, který vlastnil i hutě na Šumavě, takže skláři mohli být i z této části Čech)
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod domorodecz » stř led 09, 2019 22:00

Všem děkuji za dobré tipy, bohužel zatím neúspěch...
Černé Údolí (Schwarzthal) v Novohradských horách
Černý Důl (Schwarzenthal).
Schwarzenthal - Haidmühle, Německo
Schwarzau im Schwarzautal, politický okres Schwarzenthal
Schwarzenthal - Wolfern
Bukovina - Schwarztall
domorodecz
 
Příspěvky: 66
Registrován: pon kvě 28, 2018 7:52
Oblast pátrání: Malé Přílepy, Nenačovice, Železná, Komárov Hořovice, Praha

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Zora » stř led 09, 2019 22:42

Černé Údolí (německy Schwarzthal) je malá vesnice, část obce Benešov nad Černou v okrese Český Krumlov. ... Roku 1837 zde byla založena sklárna.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern ... Adol%C3%AD

Já nepoznám, zda jste tuhle obec prohlížel, tak jen pro jistotu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba1861, latina, Samobor, Chorvatsko

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv led 10, 2019 13:26

Já bych brala v úvahu i možnost, kterou často vídáme v našich matrikách - že totiž zápis byl na základě toho, co zapisující sylšel. Tedy Schwarzfall klidně mohl být i Schwarzwald - ale zatím jsem vesnici toho jména nikde nenašla, s výjimkou obce Černá Novina v severních Čechách, ale v příslušné matrice narození tedy rok 1844 jsem tam Sabinu nenašla. BTW, odkud pochází údaj 1844 na MyHeritage? Ten kdo ho tam jako první zadal asi měl nějaké informace navíc.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník