VYŘEŠENO, DĚKUJI: Ve které matrice zemřelých?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO, DĚKUJI: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Honza Borůvka » úte lis 13, 2018 14:28

Dobrý den. Chtěl bych poprosit o radu, kde hledat. V příloze posílám článek z Pražských novin o muži, který pochází z mé rodné vsi a umrzl v Praze během kruté zimy 1929. Přesněji 15.1.1929. Ve které matrice bych měl prosím hledat záznam o jeho úmrtí? V Praze Karlíně jsem ho nenašel. Na Magistrátu také ne. Myslíte, že by byl v matrice, kde měl domovské právo? Tedy Lhotky?
Z jiného článku jsem se dozvěděl, že dlouho před smrtí už bydlel v Náchodě. Nebo zde?
Budu vděčný za jakoukoli přínosnou radu. Děkuji.
Honza
Přílohy
Bez názvu.jpg
Naposledy upravil Honza Borůvka dne stř lis 14, 2018 16:34, celkově upraveno 1
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod zburget » úte lis 13, 2018 14:48

Záznam v matrice musí (by měl být) tam, kde k úmrtí došlo - dnes podle toho, na kterém to bylo katastru. Takže když někoho najdou v lese, bude v matrice obce, kam patří ten lesní pozemek.

Předpokládám, že v roce 1929 už platilo tohle pravidlo. v Karlíně jste hledal v civilní nebo v církevní matrice?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Zora » úte lis 13, 2018 14:59

tady podobný případ i s nějakými vysvětlivkami.
viewtopic.php?f=33&t=22933&p=108592&hilit=umrzl#p108592

Zkuste hledat v matrice pro ústav soudního lékařství.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Honza Borůvka » úte lis 13, 2018 15:34

Pro Zburgeta: To, že musím hledat v místě, kde zemřel jsem si taky myslel (věděl). Ale už to hledám druhý den a nic. Nejsem Pražák, takže možná v tom mám malinko zmatek.
Hledal jsem to hlavně podle této stránky: http://www.ahmp.cz/index.html?mid=103&w ... age=#CIVIL
Prohledal jsem i Žižkov, který je hned na druhé straně železnice, ale nic.

Pro Zoru: To je moc dobrý nápad. Zkusím to najít, zda tam měli matriku.
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Evik » úte lis 13, 2018 16:59

Našla jsem ho v matrice zemřelých http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =82#scan82
Evik
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte lis 25, 2014 17:07
Oblast pátrání: Kostelec n/Orlicí,Benešov,Praha-východ

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Honza Borůvka » úte lis 13, 2018 17:21

Tak jsem to zkusil najít. Bohužel. :-((
Zbývá tedy ještě jednou projít na výše zmíněné stránce všechny matriky zemřelých a nebo....
Současná praktika v ústavu soudního lékařství je, že úmrtní list pošlou do místa bydliště. Tak tomu mohlo být i před těmi mnoha lety. V tom případě by to bylo asi na matrice farnosti, kam spadaly Lhotky.
Co myslíte?
Honza
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Dagmar8 » úte lis 13, 2018 17:31

v příspěvku nad tím vaším vám ho Evik v matrice našla
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Zora » úte lis 13, 2018 17:42

Honza Borůvka píše:Tak jsem to zkusil najít. Bohužel. :-((
Zbývá tedy ještě jednou projít na výše zmíněné stránce všechny matriky zemřelých a nebo....
Současná praktika v ústavu soudního lékařství je, že úmrtní list pošlou do místa bydliště. Tak tomu mohlo být i před těmi mnoha lety. V tom případě by to bylo asi na matrice farnosti, kam spadaly Lhotky.
Co myslíte?
Honza


Honzo, jak píše Evik i Dagmar, už ho máte nalezeného.
Úmrtní list je něco tochu jiného, než zápis v matrice.
Postup ve 20. st. je ten :
někdo zemře, lékař vypíše ohledací list a rozhodne, zda mrtvého je možné pohřbít nebo je třeba ještě soudní pitva.
Na základě ohledacího listu je zemřelý zapsán do matriky, (musí existovat doklad, aby to nevypadalo, že si to matrikář vymyslel)

Pak následují další kroky směřující k pohřbu. Pozůstalý dostane úmrtní list, na základě toho si dohodne pohřeb. Buď na místě příslušném k matrice, nebo musí dostat souhlas k převozu zemřelého někam.

Trochu jiný postup je asi u kremace, spíš ale v tom, že vlastní převoz do krematoria zajišťuje pohřební služba, tedy vyřizuje všechny doklady.
Kolegové jistě doplní, aby to bylo co nejpřesnější. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ve které matrice zemřelých?

Příspěvekod Honza Borůvka » stř lis 14, 2018 16:33

Moc děkuji za nalezení. Eviku jste jednička.
Včera jak jsem delší čas psal svůj příspěvek, tak jsem si toho nevšiml. :-(( Omlouvám se. Skutečně je to on, ale buď v článku nebo v matrice popletli jméno. Spíše myslím, že asi v článku. Teď zkusím najít jeho rodný záznam, tedy pokud to půjde kvůli zákonům. Není to můj předek, ale jeho osud mne zaujal, protože pochází z mé rodné vsi. Tedy myslel jsem si, že pocházel ze Lhotek a on pochází asi z vedlejší Řešetovy Lhoty. Pocházel == bydlel.
Úmrtní list a záznam v matrice chápu. Také děkuji.
Všem děkuji.
Honza

Dovětek: Koukám, že Starkoč už mají v Zámrsku, ale nepřístupnou.
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 7 návštevníků