Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod bono » pon lis 05, 2018 14:48

Dobrý den, prosím o pomoc.
Matěj Novák se oženil s Dorotou Nevímovou z Kunemile, a po roce a půl se mu narodil syn Tomáš, ale s Dorotou Hrochovou rovněž z Kunemile.
Že by Dorota Nevímová po svatbě zemřela, jsem nedohledal. Věděl by někdo co s tím?
Předem děkuji.

(Matrika- Světlá n. S. - O 2567 str. 109) 28. 1. 1772 - v Horních Bohušicích č. 7 - svatba - Matěj Novák (syn Martina Nováka) a Dorota Nevímová dcera Matěje Nevíma z Kunemile.
(Matrika- Světlá n. S. - N 2555 str. 80) 28. 6. 1773 - narození Tomáše Nováka v Horních Bohušicích č. 7 - otec Matěji Novák, matka Dorota Hrochová z Kunemile. (11. 11. 1776 narození dcery Anny)
bono
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 12, 2018 8:45

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod zburget » pon lis 05, 2018 17:38

Mohl se někdo někde upsat - není to nic neobvyklého. Zkuste dohledat další děti, uvidíte, co z toho vypadne.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod AlenaMartínková » čtv lis 08, 2018 19:16

dobrý večer, nenapsal jste, že jste údaje získal nahlédnutím do matriční knihy přímo ve Světlé, protože přes ebadatelnu SOA Praha je k dispozici pouze úmrtní kniha od 1858-1907, Opatovice-ev-10 ať dávám do klíčové lokality cokoliv od H.Bohušovice,Světlá. Nechal jste si udělat fotokopii zápisu, stojí jen 20 Kč?, holt tam budete muset jet ještě jednou a projít pečlivě matriky narozených dětí od doby svatby nahoru cca 15 let a to by byl čert,aby jste něco nenašel. Já pátrám kolem Zruče nad Sázavou v obcích okolních. zdraví alena martínková liberec
AlenaMartínková
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob lis 03, 2018 23:16
Bydliště: Vojanova 141/9, 46010 Liberec 10
Oblast pátrání: Hranice-část Slavošova, Hodkov, Prostřední Ves, Zbraslavice, Věžníkov,Pacov (okr.Pelhřimov),
Rodokmen online: MyHeritage - Suchý family tree

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod Zora » čtv lis 08, 2018 19:27

AlenaMartínková píše:dobrý večer, nenapsal jste, že jste údaje získal nahlédnutím do matriční knihy přímo ve Světlé, protože přes ebadatelnu SOA Praha je k dispozici pouze úmrtní kniha od 1858-1907, Opatovice-ev-10 ať dávám do klíčové lokality cokoliv od H.Bohušovice,Světlá. Nechal jste si udělat fotokopii zápisu, stojí jen 20 Kč?, holt tam budete muset jet ještě jednou a projít pečlivě matriky narozených dětí od doby svatby nahoru cca 15 let a to by byl čert,aby jste něco nenašel. Já pátrám kolem Zruče nad Sázavou v obcích okolních. zdraví alena martínková liberec


Dobrý den, já si myslím, že kolega Bono napsal svůj dotaz správně, sňatek dohledal v této matriční knize
9291 sign. 2567 matrika O 1743-1784 ukn 9291
územní rozsah: farnost (Benetice, Bohušice, Broumova Lhota, Březinka, Dobrá nad
Sázavou, Dolní Dlužiny, Druhanov, Horní Dlužiny, Kunemil, Lány, Leštinka,
Lipnička, mlýny, Mrzkovice, Nová Ves u Světlé, Nový Dvůr, Opatovice, Pavlíkov,
Pohleď, Příseka, Služátky, Svatojánské Hutě, Světlá nad Sázavou, Závidkovice,
Žebrákov)
21x33 cm, vazba: polokožená, 149 fol., latina, poznámka: do XI/1784, fol. 1 přehled
duchovních ve Světlé nad Sázavou, původní signatura: A.I.
mikrofilm č. 859
http://195.113.185.42:8083/000-02567.zip (odkaz ke stažení)

Jedná se o archiv Zámrsk, ne e-badatelna.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod bono » sob lis 10, 2018 16:23

Paní Zora má pravdu. Větev Nováků, která mě zajímá, se točí kolem Světlé nad Sázavou, takže hledáním v digitálních matrikách ze Zámrsku jsem dospěl až k Matějovi a Martinovi,
bohužel ty dvě Doroty mě trochu rozhodily a přibrzdily.
bn
bono
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 12, 2018 8:45

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod Zora » sob lis 10, 2018 16:37

bono píše:Paní Zora má pravdu. Větev Nováků, která mě zajímá, se točí kolem Světlé nad Sázavou, takže hledáním v digitálních matrikách ze Zámrsku jsem dospěl až k Matějovi a Martinovi,
bohužel ty dvě Doroty mě trochu rozhodily a přibrzdily.
bn


Jiné děti jste nenašel?

Někdy se stávalo, že u sňatku byl nevěstin doklad o narození, ale při hlášení narozených dětí bylo uvedeno příjmení, pod kterým byli známí její rodiče. Tedy buď příjmení po střeše, nebo znovu provdaná (ovdovělá) matka a příjmení jejího manžela.
Dorota bylo dost běžné jméno, pořád je třeba myslet na to, že mohlo jít o druhou manželku, (druhá svatba v jiné farnosti u druhé nevěsty)

Já bych asi hledala jakoukoliv souvislost s druhým příjmením, kde se vyskytuje,
stejně tak bych se pokoušela najít narození Doroty Nevímové i Doroty Hrochové.
Nevdávala se třeba první nevěsta jako vdova? Nepřehlédl jste něco?
U svatby by byla zapsána pod příjmením zemřelého manžela, ale u dětí už pod rodným příjmením.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nejasnost v manželkách Matěje Nováka

Příspěvekod bono » ned lis 11, 2018 14:30

Děkuji paní Zoře za podnětné úvahy.
bn
bono
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 12, 2018 8:45


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků