jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1816

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1816

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 8:13

Vůbec se neorientuji ve vojenské problematice,
potřebovala bych zjistit, které "vojsko" se mohlo pohybovat v uvedeném období v Třebíči, zvažuji možnost, že hledaná svatba, příp. narození dětí je zapsáno ve vojenské matrice.
Samozřejmě oslovím místní muzeum a archiv Třebíč, ale je možné, že existuje nějaký zcela jasný postup.
Zadáváním do googlu jsem nic nenašla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod DĚDA » ned říj 14, 2018 11:18

Paní Zoro našel jsem tento článek snad Vám to trochu pomůže.
1805 - Hospodářskou situaci města zhoršila nepřátelská invaze v souvislosti s napoleonskými válkami v letech 1805 - 1806. Ve válce třetí koalice proti Napoleonovi prošel městem 19. až 26. listopadu celý první sbor pod maršálem Bernadottem. Francouzskou armádu zde uvítal farář Dvořecký a Bernadotte odmítl ubytování na zámku a bydlel v domě radního Ignáce Hladíka na náměstí. Město muselo po celé čtyři dny živit tisíce vojáků - nastala taková nouze o potraviny, že v celé Třebíči nebylo možné sehnat sousto chleba, takže Francouzové byli nuceni postupovat dále na sever. Město odhadovalo výdaje spojené s tímto vpádem a s ubytováním dvou francouzských divizí, jež zde ležely po bitvě u Slavkova od 9. do 29. prosince, na 300 tisíc zlatých. (pozn. Bernadotte se stal později švédským králem)
DĚDA
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 05, 2016 19:00

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 13:38

moc děkuji, ovšem nevím, zda tohle pomůže.

Mám ženicha - Joannes Kothbauer - tedy zřetelně německé příjmení, stejná příjmení jsem zatím našla pouze v rakouských obcích Schrems, Mailberg a další , tedy snad podél hranic Dolní Rakousko - Morava, malý výskyt je i ve Vídni.

Moc se mně nezdá, že by se voják francouzské armády oženil v Třebíči, i když asi vyloučeno to není.

První dítě, které jsem v matrikách našla , se narodilo v roce 1816 v obci Hluboké, dnes Hluboké Dvory. . Vím o dvou dětech, které se ve stejné obci nenarodily, ale žily zde, tedy přišly s rodiči. (jedno úmrtí v mládí a druhý syn později svatba).. Čili předpokládám svatbu Johanna a Agnes cca kolem r. 1810, ale mohla být i dříve, nevěsta se narodila cca 1785, čili teoreticky se mohla vdávat už cca 1803.

Prověřila jsem obce kolem Třebíče, odkud nevěsta pocházela v dost širokém okruhu, prověřila jsem obce kolem Černé Hory, kam spadal dvůr, kde byl později Johann pachtýřem a kde se narodily všechny další děti., Prověřuji matriky kolem moravských hranic. Prověřila jsem Brno, Jihlavu, Znojmo, Jemnici... nebyla jsem v obcích pod opavským archivem.
Hledám narození dítěte ženě jménem Agnes, hledám svatbu Kothbauer - Nechutová Agnes, (resp. KOthbauer "nějaká" Agnes (vdova) , hledám narození Johanna Kothbauera a dětí pod příjmením Nechuta, Kothbauer. Protože příjmení Nechuta je nejčastější mezi evangelíky ale v oblasti kolem Borotína, Vanovic, prohlížela jsem i možné evangelické matriky v okolí Třebíče, ale rodina byla a zůstala katolíky, našla jsem postupně úmrtí několika dětí (sourozenců Agnes) a pak i otce Martina v Třebíči v katolických matrikách. Agnes samozřejmě mohla kdekoliv sloužit a vdávat se z naprosto jiné farnosti, kam spadala v době služby. Johann mohl přestoupit z židovské víry, ale svatba by stejně musela být v katolickém kostele, tedy v katolické matrice.

Tyhle vojenské matriční knihy jsou dalším nápadem, který mám v hlavě, napsala bych i do voj. hist. ústavu, ale asi k tomu budu potřebovat znát název pluku, regimentu, a pod.
................
Mám mezi svými předky muže, který zjevně u vojska sloužil, někde se oženil s mou předkyní, pocházející z Ivančic. Tato jeho manželka ale pocházela z vážené rodiny a nepředpokládám, že by někde sloužila, první dítě jsme také nenašla, ale druhé je zapsáno v katolické matrice v Brně, otec je uveden jako kaprál. Předpokládám tedy, že svatba a první dítě tohoto "mého" páru by mohly být zapsané ve vojenské matrice v Brně. Na svatbu se tedy nevěsta a její rodiče museli přesunout do Brna.

Moc díky za pomoc, nakonec - pokud Třebíčí procházeli Napoleonovi vojáci, určitě nějací vojáci z "druhé strany" byli v dané době také na blízku, nebo tedy o něco později. Budu muset nastudovat pohyby vojsk po bitvě u Slavkova. :-(

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod DĚDA » ned říj 14, 2018 15:52

Na jméno Kothbauer jsem kdysi narazil v Jihlavě, ale už nevím které obdodí to bylo a z jaké matriky. (Hledal jsem manželčiny předky ona pochází z Jihlavy.)
DĚDA
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř říj 05, 2016 19:00

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 18:38

DĚDA píše:Na jméno Kothbauer jsem kdysi narazil v Jihlavě, ale už nevím které obdodí to bylo a z jaké matriky. (Hledal jsem manželčiny předky ona pochází z Jihlavy.)


super, sice jsem inkriminované roky v Jihlavě procházela, ale jdu na to ještě jednou, snad jsem se přehlédla to bych si vůbec nevyčítala, pokud bych našla. Moc děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod L.V. » ned říj 14, 2018 20:33

V roce 1894, se ve Věstníku objevuje ve Vejmyslicích (asi dnešní Vémyslice) Jan Kothbauer - viz odkaz
http://camea2.svkos.cz/search/i.jsp?pid ... 13d398622b
L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 20:42

Díky, ale o něm vím, viz:
search.php?keywords=vychovateln*&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat

....a legionáře, přihlášky, sčítání online, digiknihovnu - tam se vyskytuje učitel Kothbauer myslím v Dobelicích, ale kolem r. 1900, pak působil v vychovatelně padlých dívek v Boskovicích, - neznám souvislost z manželskou dvojicí Johann - Agnes, Pak je uváděn Kothbauer v Hohenau - student tuším ...

Je pravda, že jsem si rodokmen tohoto Johanna nedělala - nepátrala sjem po jeho předcích.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod L.V. » ned říj 14, 2018 20:53

a na stránkách vězňů v Dachau jsou také 3 Kothbauerové, ale to asi také budete mít :wink:
https://stevemorse.org/dachau/dachau.php?=&offset=46554
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 21:10

O Jaroslavovi vím, ale raději se ještě podívám, další je z Německa, a rodnou obec u třetího jsem nenašla, snad by to mělo být Dolní Rakousko... , . navíc jsou i mezi Kothbauery židé, takže těžko posuzovat.


Snažila jsem se opakovaně najít stopu po učiteli KOthbauerovi, ale zatím bohužel, matriky Dobelic nejsou online pro toto období a Boskovice - bez nálezu...
Z

edit
Dohledala jsem, že:
učitel Johann KOthbauer ( Dobelice, Boskovice, a nakonec Brno - Královo Pole) byl vnukem Johanna Kothbauera a Jaroslav byl jeho synem, tedy pravnukem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod AlesC » ned říj 14, 2018 22:30

Mám zcela podobný problém se svou předkyní ve Frenštátu pod Radhoštěm. Velmi pravděpodobně se provdala za vojenského vysloužilce po skončení napoleonských válek, asi rakouského původu. Hledal jsem už i ve vojenských matrikách a záznamech o tažení některých jednotek c.k. armády. Názvy jednotek prošlých v té době městečkem jsem se dozvěděl z normální civilní matriky - jsou uvedeny u křtů a sňatků, pokud otcem či ženichem byl příslušník dané jednotky. Neříkám, že se takto dají dohledat názvy všech jednotek, které městem prošly, ale pokud tam pobývaly delší dobu, je velmi pravděpodobné, že něco o nich v matrikách najdete. Namátkou jsem nahlédl do matriky Třebíče z roku 1807 a na této stránce, http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=46 , máte hned dva případy z jednoho regimentu.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 23:11

Děkuji, pomohl jste mně, já jsem na tohle také myslela, ale se svým čtením jsme si to nechala "na zimu",. přiznávám.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » ned říj 14, 2018 23:13

Existovalo nějaké pravidlo, podle kterého se ženil (musel ženit) voják ve vojenském kostele, ( jeho dítě mělo vojenský křest), třeba od nějaké hodnosti? Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod filmovymaniak » pon říj 15, 2018 10:10

Dobrý den,
díval jsem se na ten odkaz od AlesC a čtu název pluku jako Ludwigisher linien infanterie regiment,
možná 8. , ale ta zmínka je z roku 1828
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod Zora » pon říj 15, 2018 10:29

děkuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit název "pluku, regimentu" v Třebíči r. 1805-1

Příspěvekod AlesC » pon říj 15, 2018 10:53

Ještě poznámka. Až se vám podaří dohledat ty názvy regimentů, pokračovat můžete třeba tady: https://www.familysearch.org/search/cat ... 800%7E1810
Dají se tam najít jak matriky některých c.k. jednotek, tak přehledy stavů (rekrutní listy, tabulkové stavy, dezerce, padlí v boji) prakticky všech c.k. regimentů a dokonce hlášení o tom, kde se příslušníci dané jednotky v daném měsíci nacházeli, měsíc po měsíci, rok po roku. :) Je to ovšem čtení a práce na opravdu dlouhé zimní večery. Přeji hodně štěstí.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků