původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19. sto

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » sob říj 06, 2018 8:06

L.V. píše:To co nyní napíši víte a jistě máte probádáné, ale pro jistotu:-)
Tohle mám probádané
V roce 1834 umírá Johann, nájemce dvora č. 12, (někdy psaný pachtýř), vdova s dětmi odchází do jiné obce - kam vdova odešla?
V roce 1838 se ještě v Hlubokém žení syn Johann ml. , patří k nejstarším potomkům Johanna a Agnes, narodil se "jinde". , jeho nevěsta je ale z Hlubokého, proto svatba v Hlubokém.

U svatby je sice psán z Hlubokého, ale trošku mám pochybnosti, protože se u něj objevuje č. 20 (to je číslo, na kterém rodina bydlela po smrti Johanna v další obci - Šerkovicích) V tomto svatebním zápise jsou další nesrovnalosti, u otce není poznámka o úmrtí, je veden jako šenkýř v Šerkovicích a je nesprávně uvedeno jeho křestní jméno - Mathias , odpovídá ale jméno a příjmení matky.



propátrala jste obec, kam odešla, neměla k obci nějaké vazby? nemohla se tam vdávat za Johanna?
Propátrala, nepocházela odsud, dokonce jsem si dělala tabulku obyvatel na čísle domu 20, (cca od r. 1800) - před r. 1834 (úmrtí Johanna), se tam nic podezřelého neobjevuje.
Není tam ani zmínka o možném původu Johanna, ani v náznaku...

A odkud vlastně pocházela Agnes? Nevdala se ve svém rodišti a neměla tam první děti?

Pocházela z Třebíče, děti pod příjmením Kothbauer se nenarodily v žádné z třebíčských farností, v širokém okolí jsem ani nenašla svatbu Agnes s Kothbauerem. Hledám podle křestního jména Agnes, takže bych svatbu s případným prvním manželem také zahlédla.

Jediné, co ještě nemám , je úmrtí otce Agnes, zdá se, že nezemřel v Třebíči, ale to nemám ještě důkladně ověřeno. Pak je možné, že se po narození dětí rodina rodičů Agnes někam přestěhovala. U zápisů v Hlubokém, je původ Agnes dopisován jako "z Třebíče", pouze u jednoho zápisu nemanž. dítěte dcery Agnes (v Šerkovicích) je nějaká poznámka, kterou kolegové přečetli jako Stříbrnice.
viz viewtopic.php?f=6&t=44058&p=197579&hilit=st%C5%99%C3%ADbrnice#p197579
L


Znám osudy (směrem do přítomnosti) většiny děti manželského páru Johann a Agnes, v několika případech i osudy jejich vnuků, ale nenašla jsem žádnou stopu po původu Johanna.

Nevím, proč je otec Johann v době, kdy žil, uváděn jako nájemce dvoru v Hlubokém, ale po jeho smrti se v nových matričních zápisech objevuje opakovaně jako šenkýř ze Šerkovic. nenašla jsem žádnou indicii, která by nasvědčovala tomu, že současně měl kromě dvoru v Hlubokém, i hospodu v Šerkovicích.

(V domě č. 20 bývala celou dobu hospoda, je tam i dodnes)

Jediné velmi nepříjemné řešení je to, že v nějakých vzpomínkách na starý Tišnov se objevuje zmínka o starém tišnovském rodu Kothbauerů v souvislosti se zavedením dostavníku, (z hlavy píšu 1802) , následujícím textu jsou ale zmínky o starých pánech, kteří vzpomínali na doby minulé, čili neumím zařadit formulaci "starý tišnovský rod Kothbauerů" do správného časového období.

První Kothbauer, který se v matrikách Tišnova objevuje, je Bedřich, syn Johanna a Agnes, který se tam přiženil v roce cca 1855, posléze se stal měšťanem.
A bohužel, pokud by se jednalo opravdu o starý tišnovský rod, matriky Tišnova shořely, jsou k dispozici pouze cca od r. 1780 (z hlavy).
Někde ale musí existovat svatba Agnes a Johanna, stejně jako narození nejméně dvou nejstarších dětí. Chce to asi čas a trpělivost.

Zvažovala jsem i židovský původ Johanna, protože pachtování, šenky, to velmi často mívali ve svých rukou židé, nebo konvertité. nenašla jsem jedinou, jakoukoliv zmínku, která by tomu nasvědčovala, prohlédla jsem i několik židovských matrik - kvůli výskytu tohoto příjmení .
Bohužel, Agnes pocházela ze skrovnějších poměrů, je možné, že byla "někde" ve službě, pak by spadala pod tamní faru a svatba by se konala mimo její bydliště u rodičů...
Ještě poznámka k dětem, které se nenarodily v Hlubokém. V podstatě bych se z matrik měla dozvědět o dívkách, vdávaly se v bydlišti rodičů (matky), nebo zde porodily, ale o dalších synech se vůbec nemusím dozvědět, zápis o svatbě může být naprosto v jiné farnosti, potom z úmrtní matriky, pokud dítě zemřelo v mládí... jiný zdroj prostě není.
Agnes se narodila 1786, mohla se vdávat už v roce cca 1804 a rodit děti, do r. 1816 (první dítě v Hlubokém) je tam větší časová možnost. Nic tomu ale zatím nenasvědčuje.


Edit - zatím jsem na actapublica nenašla žádný výskyt příjmení Kothbauer, kde by se nejednalo o potomky Johanna a Agnes. Zvažuji i možnost - naprosto teoretickou, že Johann byl vojákem v regimentu barona Bojakovského, ale zatím jsem tímto směrem nepátrala. Nevím ani prokazatelně, kdo vlastnil onen dvůr V Hlubokém v dané době, tedy od r. 1816(narození prvního dítěte v Hlubokém do r. 1834 (úmrtí Johanna)

Díky za pomoc :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod L.V. » sob říj 06, 2018 19:22

V kronice obce je úryvek:
Dvůr černohorský jest v dolní části obce. Jsou tu vlastně dva dvory, "starý a nový". Starý jest při panství od dob nepamětných. Nový dvůr, původně poddanský
celolán, držel před 80 lety (1840) Siegwert, pak Gutbauer, na to Kchyner, dále Šúra, konečně advokát Beneš, od něho asi r. 1868 odkoupilo jej panství černohorské.

Johann byl pachtýřem v Novém Dvoře (čp.12), možná mohl být nějak spojený se Siegwertem (nevím, zda je možné o něm něco dohledat).
A pak je ještě v kronice informace o majitelých domu čp 11 a 12 a v obou případech jde o Jana (Johanna) Kothbauera. Oni byli dva? nebo jde o jednoho a měl v nájmu dům i dvůr?
11.
Kothbauer Jan
domek
1
-
1
20 "
12.
Kothbauer Jan
dvůr
3
1
4
1 zlatý
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » sob říj 06, 2018 19:48

L.V. píše:V kronice obce je úryvek:
Dvůr černohorský jest v dolní části obce. Jsou tu vlastně dva dvory, "starý a nový". Starý jest při panství od dob nepamětných. Nový dvůr, původně poddanský
celolán, držel před 80 lety (1840) Siegwert, pak Gutbauer, na to Kchyner, dále Šúra, konečně advokát Beneš, od něho asi r. 1868 odkoupilo jej panství černohorské.

Johann byl pachtýřem v Novém Dvoře (čp.12), možná mohl být nějak spojený se Siegwertem (nevím, zda je možné o něm něco dohledat).
A pak je ještě v kronice informace o majitelých domu čp 11 a 12 a v obou případech jde o Jana (Johanna) Kothbauera. Oni byli dva? nebo jde o jednoho a měl v nájmu dům i dvůr?
11.
Kothbauer Jan
domek
1
-
1
20 "
12.
Kothbauer Jan
dvůr
3
1
4
1 zlatý


ano, já jsem to četla, ale ... moc se mně to nezdá, to je kronika psaná zpětně, podle pamětníků.
Vazba "držel dvůr"... může znamenat jak pacht, tak "vlastnictví", čísla domů jsou zřejmě nějak proházená, nerozumím tomu, ale pro jistotu si ještě udělám přehled obyvatel na č. 11.
Hledaný Johann Kottbauer je psán tuším jednou také jako celoláník... Znám pouze jednoho Kothbauera - tedy onoho hledaného Jana, pak ovše, existoval ještě jeho syn Johann ml, (narozen "někde cca 1813), který žil dál v Hlubokém, ale je psán jako Inmann, jedno dítě se mu narodilo na č. 32, ženil se z čísla 20....

Příjmení Gutbauer mně spíš zní trochu jako Kothbauer... když měl držet dvůr Siegwert, byl Johann Kotbauer už mrtvý...
dvůr s číslem 12 jsem našla zde:
https://mapy.cz/zakladni?x=16.5136173&y ... Dvory%2012
dům č. 11 dnes neexistuje, v jiných mapách jsem nehledala, neb to zas tak neumím a hlavně na to nevidím :-(

Ono to zatím vypadá tak, že rodiče Nechutovi se zřejmě z Třebíče někam odstěhovali, děti se jim rodily na č. 32, Martin Nechuta - otec Agnes, provdané Kothbauerová) byl kovář, psaný jako inquilinus. Nenašla jsem letmo svatbu ani jednoho z potomků, nenašla jsem úmrtí rodičů Agnes.
Kdy se stěhovali, to z matrik těžko zjistím, pak by bylo možné, že se Agnmes vdávala z nového bydliště.
Musím prověřit ty tajemné Stříbrnice, celkem čtvery, zatím jsem měla chuť jen na okolí Bučovic.

Procházím cíleně matriky v okolí Šerkovic, hledám svatbu Agnes, zatím bez úspěchu. Prohledala jsem bližší okolí Třebíče, svatbu jsem také nenalezla.
Opět nastává problém, otec Agnes byl kovář, takže se jako žádaný odborník mohl odstěhovat skoro kamkoliv.

Díky za pomoc, cením si toho. Jdu se podívat po čísle 11 v Hlubokém.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod sanssouci » ned říj 07, 2018 7:03

Jiná varianta příjmení by byla Kottbauer nebo, jak jsi už psala, Kotbauer. Ve slově Kothbauer
znamená Koth – hovno. Nemůžu si představit, že se někdo rad tak jmenoval.

http://woerterbuchnetz.de/cgi-bin/WBNet ... 7#XGK11627

Jiná možnost hledání. Podívej se tady: http://www.familia-austria.at

Klikni na „Gesamtsuche“ a vlož do okénka jméno. Ale bez přihlášení to nejde, nedostaneš
konkrétní informace. Přihlášení najdeš na levé straně pod „Mitgliedschaft“ tady: https://www.familia-austria.at/index.php/mitgliedschaft Chtějí ale hodně informací. https://www.familia-austria.at/images/i ... -05-25.pdf
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » ned říj 07, 2018 7:38

Waltře, s Tebou je vždycky legrace :D
Nerada s rodilým mluvčím konzultuji slovo v jeho rodném jazyce, ale podle mně . s dost velkou určitostí, jde v případě slova
Koth - bauer o složeninu s dnešních slov
Kot - bauer,
Ta první část KOT(H) je jasně bláto, bahno,
možná se asi používalo toto slovo v němčině i pro označení exkrementů, to jsem neřešila.
I v češtině se hovorově používá formulace - Po dešti je tam sračka - ve smyslu - pozemek je rozbahněný, je tam spousta bláta.

Je to jen starší zápis "písmene "T", kdy se zapisovalo spolu s písmenem "H", tedy "th".
V češtině by se klidně mohl Kothbauer nazývat Blatný.
Co se týče výskytu, familia-austria zkusím, zatím jsem hledala pouze na genteamu.

Pro představu se můžeš podívat do matriky obce Schrems, je tam zapsáno opravdu hodně nositelů tohoto příjmení, (Kothbauer), nějací jsou ve Vídni, a také v Hohenau - nevím, ve kterém.

Obávám se, že i Mari -Pia Kothbauer
https://en.wikipedia.org/wiki/Maria-Pia_Kothbauer
nosila toto příjmení s hrdostí a vlastně nosí dodnes.

Variant zápisu tohoto příjmení je více, v česky hovořícím prostředí také Got(t)bauer. Gutbauer... ale zatím jsem nikde nenarazila na žádný výskyt . Nikde nic.
Děkuji, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod L.V. » ned říj 07, 2018 8:59

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=1
a tady toho Kothbauera znáte? pokud čtu dobře, tak se mi zdá, že přišel z Brna, jsou tam ještě nějaké další poznánky, ale ty nepřečtu :cry:
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » ned říj 07, 2018 9:27

ano, znám,

je to potomek jednoho ze synů Johanna.
Syn Johanna a Agnes - Rudolf odešel do Brna, je zde uváděn jako snad jako zámečnický mistr.

měl několik dětí, mezi nimi Leopolda *1855

viz str. 14/31
http://digiarchiv.brno.cz/archive/id/0e ... *48***2836
Toho z pražských přihlášek jsem už dohledávala, s velkou jistotou se opravdu jedná o Leopolda z Brna. (Co je na přihlášce z Prahy přesně, to také nepřečtu :-(

Znám i část osudu Rudolfových dětí, např. Ferdinand se stal holičem.

Já jsem v podstatě projela všechny možné zdroje příjmení, tedy padlé vojáky a legionáře, přihlášky, sčítání online, digiknihovnu - tam se vyskytuje učitel Kothbauer myslím v Dobelicích, ale kolem r. 1900, pak působil v vychovatelně padlých dívek v Boskovicích, - neznám souvislost z manželskou dvojicí Johann - Agnes,
Pak je uváděn Kothbauer v Hohenau - student tuším v Mikulově - nevím, které Hohenau (cca 1800 - z hlavy si nepamatuju)
Na genteamu jsou Kothbauerové Schrem - Rakousko, něco maličko kolem Vídně a větší výskyt v Německu ....
Moc děkuji, ono se to nezdá, ale jakákoliv pomoc, podpora s sebou nese možné další nápady, kde hledat...
Z

edit Na hřbitově v Předklášteří je pochován vnuk Johanna a Agnes - Biliongraves.
Naposledy upravil Zora dne ned říj 07, 2018 14:03, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » ned říj 07, 2018 9:39

K domu č. 11
tam se zápisy v knize narozených objevovaly velmi sporadicky, většinou Ineman, svobodná matka, jediný zajímavý zápis:
moc to nepřečtu pravá strana, druhý zápis
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=222

Emilia Phillipa
otec snad Simon Sedláček, ??? Hinterhofbesitzer čili nájemce zadního dvoru...
víc nevím. Vyvstává otázka, který dvůr byl zadní a kde tedy byl ... nebo zda se jednalo o nájem furt stejného dvoru, dvorů a nájemci bydleli různě ... Tohle asi nezjistím, snad později... K příjmení Kothbauer tudy cesta asi nevede.
Z
edit
Bylo by také dobré porozumět tomu, proč do stejného čísla domu - 12 přišly porodit dvě urozené rodiny, zda tedy bydleli v původním "bytě" Kothbauerů, nebo zda byl ve dvoře nějaký byt pro majitele a Kothbauerovi bydleli ve stejném čísle, ale v jiném bytě.
Nestíhám rozplétat... Každý další drobný nález s sebou nese spoustu nových otázek, bohužel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod zburget » ned říj 07, 2018 12:36

Já u toho narození Emilie Philippiny čtu něco jiného - jestli to pomůže, nevím:

Simon Sedlacžek pensionirter Wirtschaftsbereiter allhier
Theresia Tochter nach dem Konst.? Keris? (Kuris?) Bierkontrollor zu Horžitz in Bohmen
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » ned říj 07, 2018 13:45

vida, co já si nevymyslím, žádný správce, ale pensista...
:-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod sanssouci » úte říj 09, 2018 17:41

Zoro, tady můžeš hledat podle příjmení a obce v celém Rakousku:

https://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrIRhu ... VCu_pZr5g-
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » úte říj 09, 2018 17:47

sanssouci píše:Zoro, tady můžeš hledat podle příjmení a obce v celém Rakousku:

https://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrIRhu ... VCu_pZr5g-


Moc děkuji, to jsem neznala . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod sanssouci » úte říj 09, 2018 17:50

Není zač, Zoro.

Tady Diözezanarchive v Rakousku (Adresy a tak dále):

http://www.kirchenarchive.at/archive/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » úte říj 09, 2018 17:53

budu se snažit to postupně projít, teď jsem v v matrikách v Mailbergu , uvidíme - byl nejblíže hranic .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků