původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19. sto

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19. sto

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 10:43

Dobrý den,

v domě č. 12 v obci Hluboký (dnes Hluboké Dvory) se rodily od r. 1816 děti manželskému páru Johann Kothbauer, nájemce tohoto dvora a Agnes, rozená Nechuta

V roce 1834 umírá Johann, nájemce dvora č. 12, (někdy psaný pachtýř), vdova s dětmi odchází do jiné obce.
V roce 1837 se v domě č. 12 narodila Christina Floriana Catharina
levá strana uprostřed
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=219
Vzhledem k mým problémům s očima skoro nic z textu nepřečtu,

u otce vidím
Dr, Woslezha? bohm? Johann Nep., Ritter von S??feld, Besitzer Hof? allhier katolisch.

matka Rosine, Tochter Martin Tr??tz dál nemám šanci.

stejně tak se v roce 1840 narodil v domě č. 12 syn Franz de Paula
první pravá strana
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=221

u otce vidím
Hans Johann Smetana, Freyhofbesitzer, allhier katolisch.

matka
Aloisie, geb. Baronesse Bojakowsky do Krunow, Tochter nach dem + Baron? Franz Bojakowsky von Krunow.... dál jsou zřejmě jeho funkce
Krunow jsem nenašla, ale podle dalších indícií by se snad mohlo jednat o Knurow ve Slezsku (Polsko)

kmotry jsou manželé Smetanovi, kde Franz je uveden z Říčan?

Potřebovala bych upřesnění lokalit, které jsem v textu objevila a někdy jen z části přečetla a ujištění, že se v obou textech nenachází žádná další lokalita, (kde bych teoreticky mohla hledat rod Kothbauer - Johann musel mít od někoho dvůr propachtovaný), a zda spolu oba zápisy nějak nesouvisí. Rozhodně nepotřebuji přepsat text slovo od slova ani nepotřebuji překlad.

Jen poznámku - rod Kothbauer hledám ve všech možných lokalitách, procházím matriky nejen Moravy, ale i Rakouska, chytám se drobných indícií, proto takovýto pokus kolem hledání majitele dvora v Hlubokém.

Za čtení se omlouvám, :oops: všem moc děkuji.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod rebeka » pát říj 05, 2018 17:51

Čtu (bez záruky), snad doplní Gabi nebo zdatný němčinář :)

Dr Wohl ge-
bohren Her
Johann Neg-
heerman
Ritter von
Siegfeld
Besitzer
... Hofe
allhier, kath.

Mad. (Maddalena? Madame?) Rosine
Tochter nach
der Martin
Tarnotzi
de Also Lelois?
b.b. Salzkon-
troller zu
Makowa in
Ungarn
katholisch
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod zburget » pát říj 05, 2018 18:04

Rebeka byla rychlejší :-)

Drobnosti vidím jinak, ale může to být samozřejmě ptákovina:

Sr (nebo Se, druhé písmenko je podtržené) Wohlge-
bohren Herr
Johann Nep.
herrmann
Ritter von
Siegfeld
Besitzer
eines Hofes (nebo Hofrs)
allhier, kath.

Mad. Rosine
Tochter nach
der Martin
Tarnotzi
de Also Lelois
b.b. Salzkon-
troller zu
Makowa in
Ungarn
katholisch

Co mě zarazilo je, že u prvního kmotra je psaný naprosto stejný text, jako u otce, jako stav je u něj napsáno asi:
k.k. prus. ??? Kreis kommisiar v. Olmütz
a druhá kmotra je:
mad. Floriana Tarnotzi de Also Lelois, stav: Witwer nach + k.k. Salzkontroller zu Makowa in Ungarn
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod L.V. » pát říj 05, 2018 18:09

Zmínka o Oldřichu Kothbauerovi z Tišnova, nevím zda by bylo možné propojení. Tak jen pro info.
http://videosgid.info/onlain/smotrRHRSQ3VxQlNEQVU=
L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 18:11

Oběma moc děkuji za tenhle odkaz, fakt si toho moc vážím, je to o čase, o znalostech a dobrých očích, klobouk dolů. :oops:
Budu se snažit tohle všechno nějak vynahradit zase v jiné oblasti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod rebeka » pát říj 05, 2018 18:30

zburget píše:Sr (nebo Se, druhé písmenko je podtržené) Wohlge-


Tu první zkratku jsem také četla jako Sr, ale nenapadlo mě, co by to mohlo být, tak jsem nechala Dr - ale dr to určitě není.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 18:45

Fakt se až stydím, potřebovala jsem příjmení a lokality, drobnosti opravdu nejsou vůbec podstatné. Ještě kdyby se podařilo trošku rozplést ten zbývající zápis... Jsou tam zřejmě naprosto rozdílní rodiče.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 19:08

L.V. píše:Zmínka o Oldřichu Kothbauerovi z Tišnova, nevím zda by bylo možné propojení. Tak jen pro info.
http://videosgid.info/onlain/smotrRHRSQ3VxQlNEQVU=
L.


Já dnes v podstatě znám osudy všech dětí zmíněného manželského páru Johann Kothbauer a Agnes, roz. Nechutová.
Ano, Oldřich je potomkem Johanna Nechuty, pochází z Johannova syna Bedřicha, který se posléze stal měšťanem v Tišnově.
Bohužel nikdo z mně známých potomků neví, kde se Johann narodil, případně, kde měli Johann a Agnes svatbu.

Kdejsme.cz ukazuje dnešní výskyt Kothbauerů, vždy se ale jedná o potomky Johanna, ani v jednom případě se nejedná o jinou větev, třeba o rodiny sourozenců Johanna. Všichni jsou identifikováni.

V Brně - sčítání se objevují rody Kothbauer a Kothbaúer (rozlišeno dle neznalosti přepisovatele - kroužek nad U), všechny jsem identifikovala jako potomky Johanna nebo se jedná o ženy přivdané k potomkům Johanna (např. Kothbauerová, narozena v Chotěboři)
Dále se objevuje rod Pazdera, to je ještě zamotanější.
Josefa, dcera Johanna Kothbauera, porodila dvě nemanželské děti. Dál absolutně nechápu, snad jsem s tím ani nechtěla obtěžovat.
U dítě se objevuje zápis o legitimizaci, ale

u syna tohoto Kothbauera - Pazdery se pak objevuje tohle: První vpravo
Josef Carl: nar. 1869
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=202
a poznámka, kterou opět detailně nepřečtu, ve smyslu snad opravy příjmení v roce 1868 ????

U otce uvedeného Josefa Carla se s naprostou jistotou jedná o syna Aloise, který se původně jako nemanželský narodil zmiňované Josefě:
Alois - předposlední vlevo
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=126
Ze zápisu jsem usoudila, že se dítě narodilo v roce 1845, ale legitimizováno snad bylo v roce 1880???
Samozřejmě nepřečtu onen dodatek o legitimizaci, vidím tam pouze zmínku o Galicii (Halič) a jméno farnosti Na S :oops:
Navíc je ještě u zápisu připojen podpis leg. otce, a uveden je jako lesní adjunkt z vedlejší vesnice....

Jenže v roce 1880 by tomuto dítě bylo 35 roků.

Agnes se narodila v Třebíči, ale tam její svatba není...

Prohledala jsem, bohužel nesystematicky široké okolí, nenašla jsem.

Hledala jsem výskyt příjmení Kothbauer - pomocí gennteam, pomocí digitální knihovny.
Výskyt tohoto příjmení jsem našla ve farnosti Schrems, Rakousko, snad mohla tam někde Agnes (z Třebíče) sloužit, ale zatím nevím. Není mně totiž jasné, jak by se mohl Johann dozvědět o volném statku přes sto km vzdáleném (Hluboké Dvory).

Mimo Hluboké Dvory se narodily alespoň dvě další děti, ale ani po nich nebylo moje pátrání úspěšné.

Jakýkoliv poznatek mně moc pomůže, za čtení i jakékoliv další nápady fakt moc děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod zburget » pát říj 05, 2018 19:25

U toho Carla tu poznámku taky nedešifruju (chtělo by to němčináře) - ale nemůže to být informace o tom, že 19.10.1868 byla Josefa vdaná?
S pomocí slovníku mi teda žádné slovo v tomto smyslu nevyplynulo.
Je tam něco jako Get???it in Ob???
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 19:34

zburget píše:U toho Carla tu poznámku taky nedešifruju (chtělo by to němčináře) - ale nemůže to být informace o tom, že 19.10.1868 byla Josefa vdaná?
S pomocí slovníku mi teda žádné slovo v tomto smyslu nevyplynulo.
Je tam něco jako Get???it in Ob???


aha, to bude poznámka o tom, že se otec Carla ženil v roce 1868 v "Obrowitz", tedy v Zábrdovicích.
Díky, četla jsem to německé getraurt? se špatným písmeny na začátku :-(

Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod rebeka » pát říj 05, 2018 19:47

Josefa se také vdávala v r. 1868, asi už máte.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=143
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 20:00

rebeka píše:Josefa se také vdávala v r. 1868, asi už máte.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=143


Ne nemám....
samozřejmě díky,
Takže - všechno je jinak., tato Josefa je dcerou Johanna, a ten je synem Johanna a Agnes, v podstatě jde o nemanželskou, později legitimovanou dceru manželky Johanna mladšího
[color=#4000FF]Zde se vdává jako svobodná,
ale syn je přejmenovaný na Pazderu a u jeho narození je zřetelně napsáno legitim. sňatkem v roce 1880?

tady jsem v mezičase dohledala Aloisovu svatbu
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10 ženil se jako Kothbauer Alois - první vpravo.
opraveno bylo - dle poznámky na : první vpravo
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=206

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod rebeka » pát říj 05, 2018 20:25

Toho Aloise jsem v indexu viděla taky, předpokládala jsem, že ho máte :)
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 20:32

rebeka píše:Toho Aloise jsem v indexu viděla taky, předpokládala jsem, že ho máte :)

dohledávala jsem opravu té svatby - změnu příjmení.
Jenže tudy cesta nevede, nikde není ani zmínka o původu Johanna KOthbauera - manžela Agnes.
Už jsem z toho nešťastná :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: původ obyvatel na domě č. 12 Hluboký první polovina 19.

Příspěvekod L.V. » sob říj 06, 2018 6:53

To co nyní napíši víte a jistě máte probádáné, ale pro jistotu:-)
V roce 1834 umírá Johann, nájemce dvora č. 12, (někdy psaný pachtýř), vdova s dětmi odchází do jiné obce - kam vdova odešla? propátrala jste obec, kam odešla, neměla k obci nějaké vazby? nemohla se tam vdávat za Johanna?
A odkud vlastně pocházela Agnes? Nevdala se ve svém rodišti a neměla tam první děti?
L
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků