Svatba v indexu oddaných nenalezena v knize oddaných

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Svatba v indexu oddaných nenalezena v knize oddaných

Příspěvekod PanBadatel » pát zář 28, 2018 17:15

Dobrý den,
obracím se na Vás, zkušené badatele s prosbou o radu. Při bádání po předcích jsem se dostal do pro mě bezvýchodné situace. Dostal jsem se do stavu, kdy v indexu oddaných jsem našel jména předků, datum svatby a místo, kde ke svatbě došlo. Ke svatbě došlo podle tohoto indexu dne 8.7.1928 v obci Chotutice, kdy je u této události odkaz na matriku č. XIX strana 182. Pokud se ovšem na SOA Praha podívám do digitální knihy evidující sňatky pro příslušnou lokalitu a období (název knihy Kolín-oú 06, 1924-1931), tak tento sňatek v uvedený datum 8.7.1928 s předmětnými osobami nenaleznu a na předmětné odkazované stránce č. 182 uvedené na oskenovaném listu matriky se nachází úplně jiné období a osoby. Četl jsem v jiných vláknech, že onen sňatek mohl proběhnout v jiné lokalitě a být tak evidován v jiné matrice, ale to se mi zdá divné, protože v indexu je zjevně uvedeno místo oddání v obci Chotutice. Zároveň zmíněná kniha oddaných z předmětné doby sňatků, kde se nachází detailnější informace ohledně svatby nedisponuje evidenčním číslem XIX, jak odkazuje kniha index oddaných, pouze označením Kniha sňatků IV. díl.

Budu proto velice rád, pokud nějaká dobrá a zkušená duše pomůže s nasměrováním, kam dál, děkuji :)
PanBadatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 28, 2018 16:47
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Svatba v indexu oddaných nenalezena v knize oddaných

Příspěvekod Zora » pát zář 28, 2018 17:26

dobrý den, asi hledáte v indexu katolické církve a svatbu pak u okresního úřadu, tedy chybně.,

Mně se zdá, že katolická matrika pro r. 1928 není ještě digi. Pouze OÚ a a Československá církev. Ale raději zkontrolujte podle typu původce . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba v indexu oddaných nenalezena v knize oddaných

Příspěvekod PanBadatel » pát zář 28, 2018 17:40

Máte pravdu, Zoro...
Teď si uvědomuji, jakou základní chybu jsem celou dobu dělal...
Máte pravdu, že onen index byl ze zdroje římskokatolické církve a kniha oddaných ze zdroje okresního úřadu, děkuji :wink:
A také máte pravdu v tom, že digitalizované sňatky jsou pro římskokatolickou církev jen do období roku 1909. Tudíž má poslední otázka je, že projít analogovou matriku sňatků s dohledáním informací onoho hledaného sňatku z roku 1928 je potřeba v archivu středočeského kraje?
PanBadatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát zář 28, 2018 16:47
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Svatba v indexu oddaných nenalezena v knize oddaných

Příspěvekod Zora » pát zář 28, 2018 17:48

PanBadatel píše:Máte pravdu, Zoro...
Teď si uvědomuji, jakou základní chybu jsem celou dobu dělal...
Máte pravdu, že onen index byl ze zdroje římskokatolické církve a kniha oddaných ze zdroje okresního úřadu, děkuji :wink:
A také máte pravdu v tom, že digitalizované sňatky jsou pro římskokatolickou církev jen do období roku 1909. Tudíž má poslední otázka je, že projít analogovou matriku sňatků s dohledáním informací onoho hledaného sňatku z roku 1928 je potřeba v archivu středočeského kraje?


Zkuste nejprve oslovit matriční úřad příslušný k obci, kde se svatba konala. Matriční kniha oddaných by se mohla ještě stále nacházet přímo na úřadě. By se mohla - nedokážu odhadnout, v jakém časovém rozsahu je konkretní potřebná kniha psaná , praxe bývá taková, že se knihy uchovávají na matričním úřadě asi 100 let od posledního zápisu v knize a pak putují do archivu.
Na tomto matričním úřadě by Vám měli i sdělit, kde se kniha nachází.
Na matričním úřadě Vás nechají do knihy nahlédnout, za drobnou úhradu, cca 20 Kč, v lepším případě ofotí a mejlem pošlou (není to jejich povinnost), nebo pořídí výpis, ten je cca 200Kč.
Další postup - ¨tedy jak případně nahlédnout nebo získat data z nedigitalizované matriky uložené již v archivu Vám sdělí zcela jistě kolegové, já nemám zatím zkušenost s tímto konkretním archivem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků