katastr - doklady k domu, jak a co získat

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Zora » stř zář 26, 2018 16:58

Vím, že se to tady probíralo vícekrát, ale potřebovala bych souhrnnou informaci, o co vlastně zažádat.

Dům, dnes stojící, v číslování se toto číslo objevuje od r. 1810 (možná i dříve). Chtěla bych mít k dispozici seznam předcházejících majitelů, případně zjistit, zda byl dům komplet přestavěn (postaven znovu a kdy).
Na příslušném odboru regionálního rozvoje jsem neuspěla. V dokladech bohužel nic není.
Jedná se o katastr Brno - venkov.
Může mně někdo, prosím, poradit, z čeho se skládá "složka" ke konkretnímu domu, vím, že jde o části A, B, C , nevím, kterou vlastně potřebuji.
Vím, že je to za úhradu.

Dá se zažádat o poslání poštou, musím já, nebo majitel osobně?

Omlouvám se, že jsem bedlivě nesledovala dřívější debaty na toto téma. Děkuji za odpovědi. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod ductrix » stř zář 26, 2018 17:04

Objednávala jsem mailem na příslušném katastru. Nejsem si jista, ale myslím, že v jednom případě chtěli zaslat objednávku poštou, aby byla podepsaná. Po zaplacení částky na jejich účet mi přišla domů obálka. Složka A je jen všeobecně o jaký dům se jedná, složka B obsahuje změny majitelů a složka C by měla obsahovat finanční závazky a pohledávky k nemovitosti.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Radix » stř zář 26, 2018 17:16

Pozemkové knihy se vedly od r. 1871. Zápisy, týkající se předchozích let tam jsou poměrně vzácně.
Něco se dá vyčíst z rejstříku ke katastru, pokud se dochoval. To už se tady probíralo.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Zora » stř zář 26, 2018 17:31

Marcelo, moc děkuji.

Radixi, díky za upřesnění,
Ano, vím, že se to probíralo, jsem hříšník, že jsem si to měla pamatovat. Nenapadlo mě ale, že to budu potřebovat. V tomhle případě vyvstala potřeba znát historii domu příbuzného (opravy nebo demolice?).
Vlastní dům mám zmapovaný.

S poděkováním oběma a omluvou, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod MMAGenea » čtv zář 27, 2018 8:22

Na podobny dotaz jsem se na katastralnim uradu dozvedel:
udaje o vlastnicich do cca 1960 maji oni, starsi udaje hledat v okresnim archivu
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod matju » čtv zář 27, 2018 9:43

Moje zkušenost s katastrem nemovitosti v Trutnově:
Mailem na požádání, po zaplacení správního poplatku 100kč za stránku, vyhotoví kopie knihovní vložky.
Předtím obvykle i pošlou mailem, co v příslušném čísle popisné v jeho knihovní vložce je obsaženo. Zápisy jsou obvykle od roku 1850 do cca 1950, starší mají v příslušném SOA. V knihovní vložce jsou často odkazy na trhové smlouvy, podle kterých byl zápis v katastru proveden. Tyto smlouvy mají také v příslušném SOA. Kopie knihovní vložky vypádá takto: http://www.imagehosting.cz/?v=p1180250.jpg
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Zora » čtv zář 27, 2018 10:13

Oběma moc díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod onail » pát říj 05, 2018 20:40

Ahoj, z mojí zkušenost doporučuji navštívit původní majitelku/majitele, která bude znát historii domu včetně původních obyvatel. Případně navštívit příslušný úřad (městský). My teda koupili dům tady https://www.eurobydleni.cz/domy/ a byli jsme spokojeni neboť je to novostavba po prvním majiteli. A tam není v tomto směru co řešit :-)
onail
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 05, 2018 20:30

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Zora » pát říj 05, 2018 20:49

onail píše:Ahoj, z mojí zkušenost doporučuji navštívit původní majitelku/majitele, která bude znát historii domu včetně původních obyvatel. Případně navštívit příslušný úřad (městský). My teda koupili dům tady https://www.eurobydleni.cz/domy/ a byli jsme spokojeni neboť je to novostavba po prvním majiteli. A tam není v tomto směru co řešit :-)


Dobrý večer, díky, ale musím se usmát. Na světě nejsou jen novostavby....
Na MěÚ mají pouze jeden výkres z. r. 1902, týkající se plánu na nerealizovanou stavbu za domem.

Naprosto netuším, kde byl původním majitelem, vše zjišťuji pro současného majitele, jehož rod vlastní dům asi od poloviny 20. století. Proto ten dotaz na katastr, jak zde postupovat.
Číslo domu se objevuje cca od r. 1770, kdy začalo číslování domů, ovšem je velmi pravděpodobné, že původní dům byl stržen a nově postavena jiná stavba.
Domy v této části obce vznikly pravděpodobně po stržení městských hradeb, nebo po skončení jejich funkčnosti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Viridis » stř říj 10, 2018 19:14

Zdravím, pokud existuje gruntovnice, může tam být hromada zajímavých údajů - třeba i o tom, že dům vyhořel a kdo jej opravil/znovupostavil. Něco se dá odvodit i z indikačních skic stabilního katastru (je na webu ČÚZK) - tvar stavení a do jisté míry i materiál (spalitelný/nespalitelný), na webu existují seznamy k pozemkovému katastru - což je v podstatě totéž co výpis z pozemkové knihy, který je lepší. A někteří kronikáři občas zapsali seznam vlastníků domů, zvlášť v menších obcích .... P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod Zora » stř říj 10, 2018 19:15

potřebovala jsem vědět, jak postupovat na katastru, ostatní možnosti znám, ale pro daný účel nejsou vhodné. Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: katastr - doklady k domu, jak a co získat

Příspěvekod hozacwa » čtv pro 13, 2018 21:17

Zdravím.
Cca před 15 lety jsem pátral po historii naší chalupy na Valašsku; na katastru ve Val. Meziříčí mně ochotně vyšli vstříc a umožnili na místě projít celou složku daného popisného čísla od zavedení číslování kol. r.1800 a vypsat si jednotlivé vlastníky; starší vlastníky (až k r. 1600) jsem kromě indikačních skic "vydloubal" v opavském archivu v digitalizovaných gruntovních knihách na internetu.
Zhruba ve stejné době jsem obdobně sháněl údaje o našem rodném domě v Dol. Kounicích, původně patřící pod katastr. úřad Rosic; jenže ten byl v rámci delimitace předán pod Brno-venkov, a tam jen chcíplá liška, ani neodpověděli.

Bohužel zatím v brněnském archivu (MZA) je zdigitalizovaná jen část gruntovních knih z brněnského okresu. Jedině zkusit osobně příslušném katastr. úřadu pro Brno-venkov, možná že ta úřední "chcíplá liška" bude při osobním styku živější a přívětivější než ta "byrokratická". Držím palce.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 237
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 7 návštevníků