hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod vorky » úte zář 04, 2018 18:21

Dobrý deň,

Obraciam sa na Vás s požiadavkou o pomoc pri pátraní po narodení Antona Svobodu či Slobodu okolo roku 1820. Údajne mal tento lesnícky/hájnicky rod pochádzať zo severu Moravy.

Dopátral som sa k sobášu Antona, ktorý bol v Čimhovej na Orave.

Anton Svoboda (33 rokov, slobodný, hlavný lesník, Ticha bez č.d.) a Joanna Czadrik (27/37 rokov, slobodná, neurodzená, Subarz/Or.Podzámok bez č.d.), sobáš 15.2.1854 v Čimhovej, svedkovia Jozef Tomaytik a Martin Nycoctljin

Sloboda, sobas 1854, 1, film 1978909.JPG


Aj jeho syn bol lesníkom/hájnikom.

Chcel by som ďalej pokračovať v pátraní po tomto rode, teda musím nájsť narodenie Antona Svobodu/Slobodu. Žiaľ netusím, kde hľadať. Dostala sa ku mne informácia o údajnom pôvode z Moravy. Ak by to bola pravda, tak zrejme aj jeho otec bude hájnik... je to logický dôvod, prečo by prišiel z Moravy na Oravu. A k tomu ešte do sídla panstva v Podzámku.

Ak by teda niekto vedel o lesníckom rode Svoboda z Moravy, či už z matričných záznamov alebo historických kníh, tak budem vďačný.

Skúšal som hľadat jeho narodenie v Podzámku i Čimhovej, no bez úspechu.

Nie je vylúčené ani to, že Anton bol prvým lesníkom/hájnikom tohto rodu. V každom prípade by mi pomohlo, ak by som nejak zistil, kde (v akých regonoch Moravy) žil v danej dobe rod Svoboda. Zrejme to bude rozšírené priezvisko...

ďakujem,
vorky
vorky
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 31, 2018 21:29
Oblast pátrání: Orava, Slovensko

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod zburget » úte zář 04, 2018 18:54

Možná střílím úplně mimo, ale když u něj píšou že je z Tiché, zkuste popátrat v téhle obci:
https://mapy.cz/zakladni?x=18.2188156&y=49.5713647&z=13&source=muni&id=4649&q=tich%C3%A1

Bude to v tomhle archivu:
http://digi.archives.cz/da/searchlink?fcDb=10041
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod vorky » úte zář 04, 2018 19:06

Ďakujem za tip, skusim.

Co som overoval, tak usadlosť Tichá bola aj pri Oravskom Podzámku, mala tam byť hájovňa. Deti Antona majú pri narodení tiež uvedené Tichá, matrika Podzámok.

vorky
vorky
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 31, 2018 21:29
Oblast pátrání: Orava, Slovensko

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod zburget » úte zář 04, 2018 19:54

Hmmm, tak to bude pak nejspíš ta oravská Tichá...

Zkuste ještě svatby jeho dětí, jestli tam nebude víc informací.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod vorky » pon zář 24, 2018 10:26

zburget píše:Hmmm, tak to bude pak nejspíš ta oravská Tichá...

Zkuste ještě svatby jeho dětí, jestli tam nebude víc informací.


Dakujem za radu.

Podarilo sa mi najst umrtie Antona. Je pri nom uvedene, ze pochadzal z Bohemia, byval v Oravskom Podzamku (Arva-Varalja) a konkretne Racibôri. Aj pri sobasoch jeho deti je uvedene, ze byvali v Racibôri. Ked sa vsak tieto deti narodili, tak mali uvedeny povod Ticha.

Predsa len by som skusil overit narodenie Antona (okolo 1821) v moravskej obci Tiche. Musim sa vsak zorientovat v ceskych matrikach. Požiadal by som však o radu. Ak by pochádzal Anton z českej obce Tiché, tak by zrejme bol uvedený pôvod Tiche in Bohemia aj pri jeho sobáši? To tam však nie je.

Vedel by mi niekto odporucit literaturu o sídlach lesných/hájnych správ na Morave (cca prvá polovica 19.storocia)? Zameral by som sa na tieto oblasti pri patrani po Antonovom narodeni.

Anton Svoboda, úmrtie 1889, Or.Podzámok, vysek.JPG
vorky
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 31, 2018 21:29
Oblast pátrání: Orava, Slovensko

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod MMAGenea » pon zář 24, 2018 19:16

Zdravim
jedna obec Ticha, je vesnicka severne od Frenstatu pod Radhostem, Beskydy.
Od Oravy, co by kamenem dohodil a zbytek dosel :)
OK, vidim ze tam vede i odkaz Zburgeta
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod Zora » úte zář 25, 2018 2:41

MMAGenea píše:Zdravim
jedna obec Ticha, je vesnicka severne od Frenstatu pod Radhostem, Beskydy.
Od Oravy, co by kamenem dohodil a zbytek dosel :)
OK, vidim ze tam vede i odkaz Zburgeta


Souhlas, mohlo by se jednat o tyto dvě obce Tichá, Ratiboř.
Ale v obou případech se nejedná o Čechy, (Bohmen), ale o Moravu, resp. Moravské Slezsko.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hájnik Svoboda, Morava, okolo 1820

Příspěvekod vorky » úte zář 25, 2018 12:02

Zora píše:
MMAGenea píše:Zdravim
jedna obec Ticha, je vesnicka severne od Frenstatu pod Radhostem, Beskydy.
Od Oravy, co by kamenem dohodil a zbytek dosel :)
OK, vidim ze tam vede i odkaz Zburgeta


Souhlas, mohlo by se jednat o tyto dvě obce Tichá, Ratiboř.
Ale v obou případech se nejedná o Čechy, (Bohmen), ale o Moravu, resp. Moravské Slezsko.

Z

Ďakujem za pomoc.

Racibôr sa s určitosťou nachádza pri Oravskom Podzámku. Dnes je tam lyžiarske stredisko, v minulosti zjavne oblasť, kde stála horáreň. Ak by bol Anton z moravskej Ratiboře, tak by to bolo zrejme uvedené ako Ratiboř in Bohemia. V zápise o jeho úmrtí je však uvedený Racibôr až na treťom mieste, išlo totiž o oblasť spadajúcu po Oravský Podzámok. Nerobil by som vedu z toho, že Racibôr je zapísaný s použitím tz, vtedy to tak písali.

Tiez som uvazoval nad Bohmen, ze nepojde o Moravu ale Cechy. Na druhej strane, vnucka tohto Antona sa vydavala do Vizovíc, ktoré su uvedené ako Čechy. A ako vieme, Vizovice sa nachádzajú na Morave. Zjavne v tej dobe nekládli dôraz na geografiu.

sobas jeho vnucky
viewtopic.php?f=9&t=42200&p=189893&hilit=h%C3%A1jnikova+%C5%BEena#p189893

Predsa len skusam hladat na Morave, predsa je to blizsie k Orave ako napriklad zo zapadu Ciech. Problem je v tom, ze Svoboda (Sloboda) je caste priezvisko... netusim, kde hladat. Zjavne islo o lesnicky rod, tak skusam ist touto cestou.

Skoda, ze neexistuju indexy Ciech/Moravy v style familysearch, tj. elektronicky. Aspon by bola predstava, kde zil rod Svoboda.
V Tichej na Morave som narazil na indexy v matricnej knihe. Anton Svoboda sa narodil okolo 1821. Nejaky Anton je v indexoch ako posledná osoba v roku 1822. A potom tretia osoba v roku 1823 vyzera ako Svoboda Jozef??? Kde by som nasiel maticne knihy k tymto indexom?

tento link
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... =58#scan57
vorky
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 31, 2018 21:29
Oblast pátrání: Orava, Slovensko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků