matriky v Polsku

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

matriky v Polsku

Příspěvekod majkaniederlova@seznam.cz » úte srp 21, 2018 8:56

Dobrý den. Marně emailem oslovuji matriku v Bielsko Bialej. Zásadně neodpovídají. Má někdo zkušenosti s tímto problémem? Děkuji Majka.
majkaniederlova@seznam.cz
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 21, 2018 8:32
Oblast pátrání: Marně pátrám v okolí a ořímo v Bialsko Bialej,zatím marně,moc bych přivítala jakoukoli pomoc.

Re: matriky v Polsku

Příspěvekod pierotto » úte srp 21, 2018 9:36

Dobrý den,

je otázka co potřebujete :) oni odpoví, ale za hodně dlouho ... v Polsku to funguje trošku jinak, matriky jsou pod církví. Když jsem tam hledal já, pomoc sem našel zde https://genealodzy.pl/ kde mě odkázali na správnou diecézi. Tam mi všechno našli a poslali, samozřejmě za peníze. Něco málo je pak na familysearch, ale v nevalné kvalitě. Lepší je si najít tu správnou diecézi, pod kterou místo spadá a komunikovat s nimi, nikoliv se státní správou.
pierotto
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon říj 03, 2016 6:38
Oblast pátrání: Březůvky, Zlín, Valtice, Polsko, Syrovice, Čejkovice

Re: matriky v Polsku

Příspěvekod djrene » úte srp 21, 2018 13:27

Na matrikách (Urząd Stanu Cywilnego) jsou většinou matriky až od roku 1890 a i ty se už pomalu stahují do okresních archívu (Archiwum Państwowe).

https://um.bielsko.pl/strona-2575-urzad ... lnego.html

Starší jsou na jednotlivých farnostech. (Parafia)

Parafia ewangelicko-augsburska w Bielsku http://www.bielsko.luteranie.pl/
Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Bielsku https://www.katedra.bielsko.pl/
djrene
 
Příspěvky: 65
Registrován: stř bře 15, 2017 8:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: matriky v Polsku

Příspěvekod Lukes » stř srp 22, 2018 10:54

Můžu jen dodat osobní zkušenost z minulého týdne... Předci pochází z okolí Krakowa oblast Wieliczka (Zakliczyn a Zakrzew), všechny staré dokumenty a matriky jsou pouze v místních kostelech - Parafia kde je lepší zkusit poslat email anebo pokud zvládáte polštinu tak rovnou zavolat na telefon a zeptat jestli je možné přijet a do těch knih se podívat....

Já měl velmi dobrou zkušenost ve vesnici Zakliczyn kde je pan ks. Stopka a ten mi prakticky dal všechny knihy na stul a já si sám hledal co jsem potřeboval, bohužel byl jsem limitován jen na 6 hodin protože on už měl svůj vlastní program takže co jsem zvládl to mám... K tomu mě i pohostil :)

Jiná zkušenost byla ve vesnici Bodzanow / Zakrzew / Niepolomice, musíte si být jistí kde se ty údaje zapisovali - v mém případě ve 3 vesnicích a každá má tyto knihy z jiných období je to dost namáhavé... každopádně tady jsem nepořídil absolutně nic, jeden farář mi nedovolil si ani na tu knihu šáhnout, když si udělal čas 30minut tak listoval knihy ve stylu každá druhá stránka... no pak ho to přestalo bavit že na takové věci nemá čas... bylo to masakr a poslal mě na hlavní parafii, kde jsou pouze úřední hodiny ráno mezi 8-9hod a k tomu musíte být domluveni telefonicky a ještě mě řekli že budou muset žádat souhlas biskupa aby měli jeho povolení ty matriky někomu ukázat a ještě bych měl dokázat svou příbuznost k mé prababičce, která se narodila r. 1882.....
Dokonce jsem navštívil i místní matriku - úřad - tam na mě paní koukala co chci, sama neměla co dělat koukala jen z okna :) ale slíbila že se na to podívá... někdy...

V Polsku je prostě hodně věcí, které nefungujou.. internet.. doprava.. Sice mají rok 2018 i smartphony ale je to pořád země blízko Ukrajiny tak bych to asi nazval....

Takže zkušenost může být dobrá i špatná.... Určitě je lepší si ověřit kde ty údaje jsou, nejspíše v těch parafiích - spousta z nich už má i své internetové stránky a odpovídají na emaily - samozhřejmě musí být napsány polsky a to doslova.... a jinak volat a zeptat se konrétně co hledáte, příjmení.... Doufám, že to se zadaří!
Lukes
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte led 01, 2013 13:39


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků