I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa úmrtí

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa úmrtí

Příspěvekod makke » sob črc 28, 2018 11:36

Dobrý den,

při příležitosti výročí konce I. světové války dohledávám informace o padlých v obci a ač je vojenská historie zcela mimo můj obor, tak jsem se v základních pramenech asi již zorientovala. Nicméně u níže uvedeného zápisu si nejsem jistá. Ráda bych určila přesné místo, kde Ladislav Šilhan padl, ale z kartotéčního lístku jsem na vážkách, zda je to Radúň, Radyň či něco zcela jiného, proto bych ráda nalezla záznam z vojenské matriky zemřelých nebo záznam ze seznamu ztrát, ale nedaří se mi určit o jaký pluk se jedná.

img_Šilhán Ladislav 001.jpg


Děkuji

Markéta Burešová
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod Polexina » sob črc 28, 2018 17:50

Vyžádejte si ve Vojenském ústředním archivu kopie zápisů z matrik, ze kterých byly údaje na těchto lístcích vypsány. Požádejte o českou i německou verzi, údaje na nich se mohou lišit. Zřejmě to psal někdo bez znalosti místopisu. Z těch matrik byste měla získat údaje, které požadujete.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 280
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod makke » sob črc 28, 2018 22:13

Děkuji za tipy. Připojuji ještě jeden dotaz, může mi někdo objasnit, co znamená D.O.V. Znojmo ?

Děkuji
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod Zora » sob črc 28, 2018 22:31

vůbec netuším zda to pomůže, ale tady je jeden padlý voják také údaje ze stejné matriky, púadl o maličko později v Polsku, asi zde:
https://mapy.cz/zakladni?x=21.0353260&y ... 2&q=krupia

V textu na pomníku a přiloženém textu se hovoří o
Nápis:
JAN SEDLÁK, PADL NA RUS. B.
*29.XI.1894 +22.IX.1915
Poznámka:
Vojín Jan Sedlák, nar. 1894 Třebíč, příslušník 14. pěšího pluku. Padl 20.9.1915 u Kruppii (?) na ruském bojišti.
Opsáno podle matriky D.O.V. Znojmo, uložené u ZVV Brno, tom. I, fol 180

https://www.vets.cz/vpm/2523-pomnik-obe ... ove-valky/

Zkusila bych najít najít tu vojenskou matriku pro 14. pěší pluk, mělo by to být online.
http://www.vuapraha.cz/node/109
Kupodivu tam ale právě 14. pluk chybí - zkontroluj, prosím. Pak se tedy obrátit na VUA, kde hledat, případně na MZA, jestli to neleží u nich.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod makke » sob črc 28, 2018 22:49

Zoro díky, ten odkaz se mi ukázal taky, ale přijde mi, že ten, kdo to psal, jen opsal text, bez nějakého porozumění, protože těch padlých se záznamem D.O.V je tam více, ale po rozkliknutí odkazů se mi objeví jen záznamy z VÚA. Nicméně zkusím MZA, třeba bude někdo vědět tam.

M.
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod Zora » ned črc 29, 2018 7:45

Já jsem se přes tento zápis chtěla dopídit k matrikám pluku, který je tam uvedený, ale nezdařilo se mně, neb není matrika.
Zdálo se mně, že se ten pluk pohyboval v místech, které by odpovídaly snad i úmrtí Ladislava.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod filmovymaniak » ned črc 29, 2018 11:02

Dobrý den,
víc info o pluku, kde voják sloužil by mohlo být ve "knize branců" pro danou obec.

Zadal jsem tu obec do vyhledavače, kde bojoval můj pradědeček, a pro obec Březka okres Semily
tam 14. pěší pluk není
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: I. světová válka, určení pluku padlého vojáka či místa ú

Příspěvekod Zora » ned črc 29, 2018 11:07

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků