Zmatky z USA

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Zmatky z USA

Příspěvekod galulois » ned dub 29, 2018 19:37

Moc vás zdravím všechny a prosím o pomoc i za příbuzné z Ameriky. Rodokmen po společné linii otce jsem dohledala bez problémů, ale informace o matčině straně jsou teda na nic. Tuto matku nemáme už společnou v rodokmenu, proto já o ní nic nevím. Poslali mi kopii deníku, kde se o matce píše a našla jsem si také jakýsi rodokmen na Familysearch, ale upřímně jsem zmatena.... Antonie Beránková se má narodit v Praze otci, který je už 3 roky mrtvý. Umřel prý v USA v koncentráku za války, uf (1893), její matka Otýlie roz. Ludewig je naturalizovaná Američanka, která se tam už narodila a vdala - brala si Beránka 1883. Josef Beránek se měl narodit v Žichlicích (Plzeň). Přesto Otýlie přijíždí do Prahy! porodit Antonii, v policejních přihláškách není uvedena. Později umírá zase v USA. V deníku se píše, že Antonie měla nevlastní sestru - že by první manželství Otýlie? - ale měla i bratra, se kterými v roce 1911 odjela do USA. V sedmnácti, po týdenní známosti, se vdává. A teď - co ten koncentrák? Google o koncentračních táborech v USA mlčí, válka 1893? Proč není Otýlie v policejních přihláškách? Chápala bych rodit u rodičů manžela - i když mít dítě 3 roky po jeho smrti asi není moc košer, ale Praha? Zkusím přiložit stránku deníku a napište mi,
Buresh Story from Sylvia pg 2-page-001.jpg

prosím, co si o tom myslíte. Já tomu nerozumím. Díky moc
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod ductrix » ned dub 29, 2018 21:27

Tady je přihláška s Antonií Beránkovou roz. 1896
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=340
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod galulois » pon dub 30, 2018 13:21

Jejda, děkuju strašně moc, já to fakt nenašla, protože jsem věřila rodokmenu, co mi nabídl Familysearch. No, dneska večer jim to tam opravím, ti budou čučet. Ještě budu muset prověřit to úmrtí v koncentračním táboře, ale teď už se to jeví jako daleko pravděpodobnější. Ještě jednou moc děkuju.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod Zora » pon dub 30, 2018 13:36

Umřel prý v USA v koncentráku za války, uf (1893)

Je to velice málo pravděpodobné, ale upozorňuji na fakt, že koncem 19. století opravdu byly v USA tzv. koncentrační tábory vybudované pro Indiány... Je tedy naprosto teoreticky možné, že onen předek nezemřel jako vězeň, jako jako zaměstnanec.


viz také
https://cs.wikipedia.org/wiki/Indi%C3%A ... v%C3%A1lky
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod galulois » stř kvě 09, 2018 13:05

Děkuju všem za pomoc. Našla jsem skoro celou historii Antonie Beránkové, která se narodila jako nemanželská(!) české matce a českému otci na Žižkově. datum její emigrace 1911 sedí, vše je tedy vyřešeno, až na to, že v USA trvají na tom, že její otec zemřel v koncentráku. Vzhledem k tomu, že se narodil 1862 se mi to nezdá jako pravděpodobné. Na Žižkově teda neumřel do roku 1932, co jsou digi matriky. Připadá vám to možné? Že by kolem 80 roku byl ještě "odsunut" do koncentráku? Nebo takhle - možná, že mysleli nějaký tábor za první světové? Ale jaký? Mmch v legiích nebyl, seznam ztrát ho taky nehlásí, v památníku Terezín jsem projela všechna jména a už mě nic nenapadá. Prosím, prosím, nenapadá vás něco? Víc hlav víc ví. Děkuju moc
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod Zora » stř kvě 09, 2018 16:05

Můžete vložit nějaký matriční záznam, kde je uvedena Antonie a její nemanželský otec?
Na těch digipřihláškách mně to není jasné.
Antonie Beránková a Vy píšete:

která se narodila jako nemanželská(!) české matce a českému otci na Žižkově.

Po kom tedy měla příjmení, resp. jaké příjmení měl onen nemanželský otec, u kterého hledáte
úmrtí?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod galulois » stř kvě 09, 2018 19:15

Omlouvám se, že jsem nevložila odkaz, nenapadlo mě to. Je to zde: http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... 52#scan252 Poslední dole narozená Antonie Růžena, květen 1896, legitimizace Beránkem listopad 1896, měla ještě bratra Matěje, který se taky narodil nemanželský - stejné matce , jako Antonie, byl legitimizován taky Beránkem. jo, narození bratra je 9. 12. 1865. V tom táboře měl zemřít "starej" Beránek - narozen v Přišimasy (Kolín) 1862 (9. červen). Napadlo mě, že místo otce mohl v tom koncentráku zemřít ten bratr - historky v rodině mnohdy nejsou moc spolehlivé - ale doopravdy nemůžu nic najít. Díky moc, kdyby někoho něco napadlo.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Zmatky z USA

Příspěvekod Zora » stř kvě 09, 2018 19:52

nic moc mě nenapadá, jen když se dívám na ty přihlášky, zdá se mně, že po narození Antonie se v rodině "nic" nedělo. Chci tím říct, že manželka měla cca 32 roků, dalo by se tedy čekat, že se narodí další dítě... Vzhledem k tomu, jak často se rodina stěhovala, není možné, že se přestěhovali někam, kde už nebyli zachyceni v pobytových přihláškách?

Nějaká adresa třeba u Antonie, která měla cestovat do USA 1911 - to by jí bylo asi 15 , cestovala sama nebo s někým? není tam uvedena obec - bydliště?

Úmrtí v KT není vyloučeno ani vzhledem k věku, bohužel to tak bylo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků