hledání předka nar.1805 Jistebník? severní Morava

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

hledání předka nar.1805 Jistebník? severní Morava

Příspěvekod MiroLT » úte bře 27, 2018 20:40

Dobrý den, několik let ve volných chvílích pátrám po předcích, ale narazil jsem na problém, který se mi už dlouho nedaří vyřešit. Hledám místo narození předka Anton Berger, který zemřel 11.11.1852 na zápal plic v osadě Fonovice (farnost Klimkovice) č.p.5.
Co o něm vím:
-svatební smlouva 1828 s Theresii Paskher nar. v Jistebníku 18.4.1805 č.p.128
-koupě domu č.p.5 ve Fonovicích od jeho otce Josefa roku 1828 (otec zůstává výměnkářem)
-dopočítáním z knihy zemřelých mi narození vychází květen 1805
-v Jistebníku, Fonovicích, Polance a Klimkovicích jsem ho nenalezl (nejbližší obce)
-nejvíce se kloním k Jistebníku, kde má příjmení Berger v té době bez nadsázky polovina vsi
-jeho mladší sourozenci jsou narozeni již na č.p.5, starší sourozenci dohledáni pouze podle knihy zemřelých bez místa narození
-jeho otec Josef zemřel 13.3.1851 na Fonovicích č.p.5 a tento dům koupil v roce 1810 od Jacoba Neuwirtha, ve smlouvě se nepíše nic o tom odkud pochází
-matka by měla být Johana Posker z Rychvaldu zemřelá 6.11.1847 (údaj jsem získal ze zápisu oddání jeho-Antonovy mladší sestry)
-bohužel u několika sourozenců Antona je jako matka napasána Johana Paskher z Jistebníku (neplést si s jeho ženou Terezou), což by jedině muselo znamenat, že pod jednou střechou žili dva bratři stejného jména se svými rodinami, což mi přijde nepravděpodobné, ale kdo ví...
-v zápisu oddání Antona 18.11.1828 v Jistebníku je pouze, že je domkařem na č.p.5 (nic o rodičích)
-vazbu na otce mám tedy z kupní smlouvy a z informace o pobytu na stejném č.p.

Vyzkoušel jsem mi všechny známé dostupné zdroje, celé bádání komplikuje četnost příjmení v oblasti a i některé zápisy v matrikách u dalších generací jsou dodatečně zapisovatelem opravovány a zpřesňovány z důvodu záměn lidí stejných jmen, někdy navíc navíc sousedů a rozených rok po sobě. Ověřováním z různých zdrojů jsem už vyloučil mnoho chyb, ale tady už opravdu nevím.

Pokud by někoho něco napadlo, budu vděčný za jakoukoliv radu.
MiroLT
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 03, 2016 22:46
Oblast pátrání: Fonovice, Polanka, Jistebník

Re: hledání předka nar.1805 Jistebník? severní Morava

Příspěvekod pen » stř bře 28, 2018 15:04

-bohužel u několika sourozenců Antona je jako matka napasána Johana Paskher z Jistebníku (neplést si s jeho ženou Terezou), což by jedině muselo znamenat, že pod jednou střechou žili dva bratři stejného jména se svými rodinami, což mi přijde nepravděpodobné, ale kdo ví...


V této odrážce jsem se trochu ztratila :-(

Zkusil jste najít svatbu otce Josefa a matky Johany v tom Rychvaldu? I když mi to moc nesedí - Rychvald je daleko a Pasker je hodně jméno zdejší
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: hledání předka nar.1805 Jistebník? severní Morava

Příspěvekod MiroLT » stř bře 28, 2018 21:00

V Rychvaldu jsem jejich sňatek v odhadovaném období nenašel. K té odrážce-u některých sourozenců Antona narozených už na čísle 5 (dedukuji dle otce a bydliste) je jako matka uvedena Johana Posker z Rychvaldu a u některých Johana Paskher z Jistebniku. Anton se později v r.1828 oženil s Terezií Paskher z Jistebniku.
MiroLT
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 03, 2016 22:46
Oblast pátrání: Fonovice, Polanka, Jistebník

Re: hledání předka nar.1805 Jistebník? severní Morava

Příspěvekod DarinaN » pon črc 02, 2018 19:44

2018-07-02_2042.png
Dobrý den, nemohl by to být on: ?
matrika narození
Zemský archiv Opava: inv.č. 2798 (Rychvald, Záblatí), na p.87 (zadat str.44)
narození: Antonín Josef Berger * 6.3.1806
rodiče: Josef Berger (ackerbauer) a Jana dcera od Antonín Paschker(nebo podobně) (hausler)
Rychvald čd.86

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=44

PS: Mám Bergery ve svém rodokmenu.
DarinaN
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 07, 2013 19:57


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků