Četba a výuka kurrentu?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod Peters2000 » úte úno 20, 2018 18:17

Dobrý večer všem,

ze zájmu bych si přečetl nějaké prameny ze starších dob, které jsou psány kurrentem – písmem, ve kterém stále tápu
a chtěl bych to napravit. Otázkou je, jak.

Rád bych s proto zeptal, co vám pomáhalo v začátcích četby kurrentu, popř. jaký jste zvolili konkrétně postup, zda jste vymysleli
nějakou vl. metodu a podělili byste o zkušenosti...?

Popř. se chci zeptat, zda mezi vámi není někdo, kdo by (třeba výhledově) byl ochoten dát (jako učitel) nějaké hodiny
kurrentu? Placené, samozřejmě. Brno a okolí. Podmínky bychom už domluvili.

Za vaše odpovědi předem děkuji a meěte hezký den.
Peters2000
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte úno 20, 2018 18:09

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod J.i.Š.i. » úte úno 20, 2018 19:20

Já mám tištěnou učebnici Paleografická čítanka, ale nepokládám ji za příliš zdařilou.

Mnohem lepší je Interaktivní paleografická čítanka na stránkách UPCE

http://uhv.upce.cz/cs/paleograficka-citanka

Kliknete na učebnice a zvolíte si pramen podle roku sepsání.

Nejdřív to člověk zkusí sám a když neví, klikne do textu pramene a dole se ukáže, co je tam napsáno.
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod zedir » úte úno 20, 2018 19:48

Naši přednášející paleografie nás učili, že pokud chceme nějaké písmo nejen umět číst, ale vůbec chápat, musíme se jím naučit psát. To znamená zkoušet si znovu a znovu opisovat vzorovou minuskulní i majuskulní abecedu, dokud se zápisy jednotlivých písmen nezautomatizují, podobně jako když se učíme psát v 1. třídě. Potom přichází na řadu skládání slov, vět, přepisování a psaní čehokoliv, co nás napadne, ve snaze si kurent co nejvíce procvičit a pochopit, k jakým deformacím dochází u jednotlivých způsobů a rychlostí psaní. Tím se budeme postupně i více vzdalovat od tabulkového vzoru, se kterým bychom v praxi příliš nepořídili (kdo píše písmem, které nás učili v 1. třídě?) a budeme obratnější ve škrabopisech. Písmo se tak dostane i do oka, časem nebude ani třeba luštit každé písmeno zvlášť, ale slovo budeme vnímat jako celek, stejně jako když čteme nyní naše dnešní písmo.

Pro začátek jsou výbornými pomůckami i různé generátory písem, asi nejlepší, na který jsem narazil je tento, ale existuje jich více:

https://www.deutsche-handschrift.de/adsschreiben.php
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod Zora » úte úno 20, 2018 20:25

Já bych poradila základní postup , číst zdejší příspěvky, porovnávat si zapsaný text s tím, co druhý přepíše.

Získáte tím základní přehled o slovech a písmenech v nich, a současně se naučíte, že zápisy mají skoro stejnou, opakující se strukturu., Tím poznáte slova, která jsou v zápisech nejčastěji frekventovaná, např. Tochter, Sohn, Mutter, Eheweib(e) nebo filius, filia, parens, patrini, uxor...

Pak můžete pomalu začít porovnávat písmena v textu - ve známých slovech hledáte podobný tvar jako ve slově, které luštíte. Je třeba porovnávat písmo jednoho autora.

Pro zjištění, o které povolání, nebo příčinu úmrtí se jedná, mohou pro začátek posloužit slovníčky latinských a německých povolání a příčin úmrtí.
https://kotacka.webnode.cz/slovniky/

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod J.i.Š.i. » úte úno 20, 2018 20:54

Pro začátek ještě doporučuji shlédnout šestidílný seriál o čtení kurentu, který mají na www.odkudjsme.cz

https://www.odkudjsme.cz/blog/
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2331
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod Kiara » úte úno 20, 2018 21:02

Mně pomohla ze začátku koupě knihy "Učebnice čtení starých textů" , jedná se o publikaci České genealogické a heraldické společnosti v Praze. Možno zakoupit zde:
http://www.genealogie.cz/aktivity/publikace/.
Po zakoupení knihy jsem denně pročítala matriky a porovnávala zápisy psané latinkou se zápisy psané kurentem. Co jsem nevěděla, na to jsem se podívala do učebnice :D Skutečně jsem tomu poctivě věnovala každý večer po práci několik hodin čistého času, než jsem se ve čtení kurentu zdokonalila. Chce to pravidelně a denně (!) číst, číst a zase číst, prohlížet zápisy a procvičovat, aby to studujícímu - jak se říká - "přešlo do krve".
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Četba a výuka kurrentu?

Příspěvekod Marisa » úte úno 20, 2018 21:15

Přikláním se k názoru, že nejrychlejší je, naučit se psát. Konkrétně v Brně jsem byla účastníkem kurzu (2x sobota), kde se vyučovalo psaní, tak jak to popisuje výše Zedir. Mimo jiné jsme se dozvěděli spoustu užitečných informací právě o matrikách. Vřele doporučuji, ale nevím, zda se kurzy nadále pořádají.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 9 návštevníků