Emigrant do Ameriky 1870 - Vyřešeno

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Emigrant do Ameriky 1870 - Vyřešeno

Příspěvekod lafatpav » ned úno 04, 2018 21:15

Dobrý den,
poprosil bych o radu zkušenější pátrače po emigrantech do USA, budu moc rád za jakýkoliv užitečný tip a radu.
Pátrám po mých přímých předcích, kteří se v jedné z větví v naší rodině dostali do Ameriky. V matrice N jsem nalezl záznam:
https://digi.ceskearchivy.cz/cs/5766/88/1306/1673/98/0
o narození Josefa Horkého 4.3. 1852 v Dubenci č. 18, který dle poznámky emigroval 11.2. 1870 do Ameriky a snažím se nyní najít o něm jakékoliv informace po jeho příjezdu do USA.
Propátral jsem proto spousty lodních knih imigrantů do New Yorku z této doby a konečně jsem našel záznam (v příloze), že lodí SS Union 28.5. 1870 dorazil do USA Josef Horky, kterému v té době mělo být odhadem 17 let - více informací bohužel v lodním manifestu není.
Situace je však komplikovaná :-( V matrice N totiž je další záznam:
https://digi.ceskearchivy.cz/cs/5766/89/1238/1840/105/0
o narození Josefa Horkého 19.11. 1853 v Dubenci č. 10, který dle připsané poznámky emigroval do Ameriky 25.4. 1870. V Dubenci totiž žil původně 1 rod Horkých, který se však kolem roku 1850 rozdělil a jedna část žila v č. 10 (původní) a druhá, ze které pochází moji přímí předci, se odstěhovai do č. 18. A bohužel se v obou číslech narodili 2 Josefové nedlouho po sobě a nedlouho po sobě odešli do Ameriky - byli to navzájem bratranci. Problém je, že nevím, jak poznat, o kterém se mi podařilo najít ten imigrační záznam do USA. Přemýšlel jsem, že pokud poznámky z matrik N znamenají datum odchodu z Dubence, za jak dlouho by se asi mohli který z nich objevit v Americe. Počítám, že když se jednalo o SS Union (parník), trvala mu plavba z Brém do NY odhadem 3-5 týdnů + do toho připočítat cestu z Dubence (jižní Čechy) do Brém, která netuším jak mohla dlouho trvat???... na kterého z nich by proto toto datum připlutí vycházelo spíš?
Zkoušel jsem na Ancestry hledat v imigrantech Josefa Horkeho a našlo mi to v roce 1870 jen 1 záznam. Bohužel se mi nechce zadávat kreditku do Ancestry, abych mohl záznam otevřít, jestli v něm není něco víc. Ale z toho mi vyplývá, že do USA zřejmě dorazil jen 1 z obou Josefu, bohužel nevím který. Poradil by mi někdo prosím, co zkusit dál, kde by se třeba dalo pátrat v nějakých dostupných (free) matrikách USA či záznamech o imigrantech, kde bych mohl případně zjistit něco bližšího, či další pohyb a osud Josefa(ů)? Od babičky vím, že údajně jeden z Josefů se měl později z USA ozvat a napsat a jeho potomek W. A. Horky měl žít v Clevelandu, Ohiu, víc si bohužel nepamatuje.
Děkuji mnohokrát za jakoukoliv pomoc.
Přílohy
josefhorky.jpg
Naposledy upravil lafatpav dne sob úno 10, 2018 16:39, celkově upraveno 1
lafatpav
 
Příspěvky: 493
Registrován: úte bře 28, 2017 19:32

Re: Emigrant do Ameriky 1870

Příspěvekod GromanJ » pon úno 05, 2018 16:46

Dobrý den,

zkuste se podívat na www.familysearch.org, je potřeba se zaregistrovat, ale je to bezplatné a když si zadáte do vyhledávače Josef Horky, najde Vám to toho docela hodně a objevuje se tam i Josef Horky nar. 1852 nebo 1853, což by klidně mohl být ten Váš.

Je to možné omezit různě na kategorie, např. sčítání lidu, narození, sňatky i úmrtí, nicméně ne všechno je digitálně přístupné.

Tady jsou nějaké dva náhrobky, z nichž by možná mohl být jeden relevantní.. bohužel by bylo dobré vědět alespoň, jestli se v USA oženil a koho si vzal, pak by bylo jednodušší rozlišit, který z nich to je.

https://www.findagrave.com/memorial/115829993

https://www.findagrave.com/memorial/117815758
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Emigrant do Ameriky 1870

Příspěvekod lafatpav » úte úno 06, 2018 9:38

Dobrý den,

děkuji Vám mnohokrát za odpověď a tipy. Na familysearch jsem se již zběžně díval, ty náhrobky jsou dobrý nápad, určitě to propátrám.

Chtěl jsem se zeptat, zda nejsou dostupné nějaké podobné matriky jako u nás N, O, Z i z USA? Nebo třeba nějaká sčítání lidu v různých obdobích? Z vyprávění babičky vím, že si dopisovali s W. A. Horkym z Clevelandu, Ohio (měl být syn Josefa Horkeho) před 2. sv válkou a krátce i po ní, tento W. A. měl mít minimálně 2 syny, kteří se 2. sv. války zúčastnili. Pokud by právě existovalo nějaké sčítání nebo matriční záznamy z Clevelandu z této doby, rád bych je propátral. Nevíte, prosím, zda by něco takového mohlo být online dostupné?
Děkuji Vám.
lafatpav
 
Příspěvky: 493
Registrován: úte bře 28, 2017 19:32

Re: Emigrant do Ameriky 1870

Příspěvekod Zora » úte úno 06, 2018 9:53

Kolega Vás již nasměroval na familysearch, právě tam najdete záznamy třeba ze sčítání, náhrobky v USA, zmínky v novinách, při přesném bádání se dostanete možná i vojenským záznamům a číslům sociální pojištění, a další ... to chce cvik a čas... . Jde třeba se přihlásit. Můžete zadat i předpokládané bydliště hledané osoby.

Všeobecně platí, že matriční záznamy i v USA kopírují mormoni, (to jsou provozovatelé familysearch), tedy mezi nalezenými odkazy je vždy spousta osob s místem matričního (či jiného záznamu (N., Z, O) z USA.
Otevřete si a prozkoumejte.

Např zde je jedna z osob, které by se Vám zobrazily.
Name David Horken
Also Known As David A Horky
2nd Also Known As Name David W Horky
Residence Date 15 Oct 2005
Residence Place Cleveland, Ohio, United States
Birth Date 12 Jul 1965
Address Cleveland, Ohio 44125
Address Date 15 Oct 2005
2nd Address Aurora, Ohio 44202
2nd Address Date 01 Jun 1996-18 Jul 2001
3rd Address Cleveland, Ohio 44106
3rd Address Date 01 Jan 1901-20 Aug 2008
Possible Relatives Ann M Horky, Karen W Horky, Lisa K Horky, Patricia A Horky, Richard A Horky
Record Number 104057194
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Emigrant do Ameriky 1870

Příspěvekod lafatpav » úte úno 06, 2018 10:16

Děkuji Vám mnohokrát za nasměrování.
lafatpav
 
Příspěvky: 493
Registrován: úte bře 28, 2017 19:32

Re: Emigrant do Ameriky 1870

Příspěvekod lafatpav » stř úno 07, 2018 13:47

Familysearch jsem asi vytěžil na maximum, ale našel jsem řadu hledaných materiálů a zdrojů na Ancestry. Nenašla by se prosím nějaká hodná duše s placeným účtem, která by mi stáhla několik dokumentů z Ancestry?
Děkuji pěkně předem.
lafatpav
 
Příspěvky: 493
Registrován: úte bře 28, 2017 19:32


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků