Rozpor mezi robotním seznamem a pozemkovou knihou

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!

Rozpor mezi robotním seznamem a pozemkovou knihou

Příspěvekod Viola » úte led 09, 2018 11:16

Prosím o pomoc s rozporem mezi robotním seznamem a pozemkovou knihou obce Marčovice.
V pozemkové knize se píše, že od roku 1774 přebírá statek až na 30 let druhý manžel vdovy předchozího hospodáře Jakub Homolka, ale v robotních seznamech je uveden v roce 1778 Matěj Vševěra.
Matějů mám v rodokmenu hodně, žádný neodpovídá časově tomu, aby byl na statku hospodářem v tomto období. Ale už v roce 1667 je v pozemkové knize uveden jako hospodář Matěj, může být zápis v robotních seznamech "historicky"?
Před Homolkou (podle pozemkové knihy) byl na statku hospodářem první manžel Vít (nemá sourozence ani otce Matěje) a po Homolkovi přebírá statek syn z prvního manželství Lukáš.
Nějak nevím, kde je chyba nebo proč se to od sebe liší a čemu mám věřit.

Díky.
Přílohy
robotni seznam.jpg
pozemkova kniha.jpg
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 484
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Rozpor mezi robotním seznamem a pozemkovou knihou

Příspěvekod Zora » úte led 09, 2018 11:47

Viděla bych to na historický záznam, jak píšete, snad podle gruntu se jménem původního majitele. Zkuste porovnat některé další usedlosti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 15712
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků