Genealog - Severní Morava

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Genealog - Severní Morava

Příspěvekod roxyroxy » ned pro 17, 2017 22:43

Dobrý den, obracím se zde s prosbou o pomoc při sestavování rodokmenu. Zasekla jsem se v 7.generaci (cca rok 1800) a jedná se o oblast Karvinska/Ostravska. Našel by se zde někdo, kdo by mi pomohl (za úplatu samozřejmě) nebo mi alespoň doporučil (nejlépe místního) genealoga? Děkuji.
roxyroxy
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 06, 2017 0:49
Oblast pátrání: Vala, Cedivoda - Severní Morava

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod Zora » ned pro 17, 2017 23:39

A nechcete to zkusit sama - třeba s pomocí některého z místních kolegů?

Zadrhnutí se nám stane občas všem a platí - více očí, více vidí :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod ledik » pon pro 18, 2017 10:18

Připojuji se k paní Zoře s povzbuzením k samostatnému hledání.
Napište, kam jste se se svým hledáním dostala a na čem jste se zadrhla. Pokud budu schopen, tak se pokusím poradit. Mám trochu zkušenosti s Dolní Suchou. Zrovna u ní je trochu problém s tím, ve které farnosti vlastně matriční zápisy hledat.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod roxyroxy » pon pro 18, 2017 21:59

Dobrý večer,
děkuji Vám za povzbuzení, nicméně si myslím, že už to sama nezvládnu - písmo je čím dál "složitější" a němčina mi také dává zabrat. Shodou okolností téměř všechny nalezené generace pocházejí z Dolní Suché (dnes Havířov). Zasekla jsem se v 7. generaci - Josef Cedivoda (Cedziwoda), o kterém již nemohu najít žádnou informaci, (zřejmě) krom údaje o úmrtí (Dolní Suchá 1878 v 66 letech - tj. nar. 1811/1812) . V matrice sňatků jeho syna je psáno: Cedziwoda Karl Johan, Grubenarbeiter (horník), Wohnort in Nieder Suchau. Sohn nach Josef Cedziwoda, Einlieger (podruh = podnájemík) in Petrzkowitz in Preuss. Schlesien und Marianna geb. Golash, beide katolish (religion). Prohledala jsem matriky sňatků i narození v Suché i v Petřkovicích (Ostrava) a okolí, ale prostě nemohu nic konkrétního najít, i když jsem na ono příjmení několikrát narazila. Budu vděčná za radu.
Ještě bych měla jeden dotaz, jak je možné, že rodina bydlela v konkrétním domě (Dolní Suchá), ale v matrice narození má téměř každé dítě jiné "místo narození" - HN. Stěhovat se přece pořád nemohli a ženy rodily přece doma nebo k někomu docházely? Děkuji za vysvětlení.
roxyroxy
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 06, 2017 0:49
Oblast pátrání: Vala, Cedivoda - Severní Morava

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod Zora » pon pro 18, 2017 22:33

Ještě bych měla jeden dotaz, jak je možné, že rodina bydlela v konkrétním domě (Dolní Suchá), ale v matrice narození má téměř každé dítě jiné "místo narození" - HN. Stěhovat se přece pořád nemohli a ženy rodily přece doma nebo k někomu docházely? Děkuji za vysvětlení.


Odkud máte informaci, že rodina bydlela v konkretním domě? Píšete, že otec rodiny byl Einlieger, tedy bydlel u někoho, neměl vlastní obydlí (dům, chalupu a pod.) Bylo by tedy možné, že podle velikosti rodiny a dalších okolností měnil bydliště. Ženy rodily až na výjimky (nenadálý porod) doma. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod roxyroxy » pon pro 18, 2017 23:00

Odkud máte informaci, že rodina bydlela v konkretním domě? Píšete, že otec rodiny byl Einlieger, tedy bydlel u někoho, neměl vlastní obydlí (dům, chalupu a pod.) Bylo by tedy možné, že podle velikosti rodiny a dalších okolností měnil bydliště. Ženy rodily až na výjimky (nenadálý porod) doma. Z

Nejde o tento případ, jedná se o předešlé generace
roxyroxy
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 06, 2017 0:49
Oblast pátrání: Vala, Cedivoda - Severní Morava

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod mfal62 » úte pro 19, 2017 21:00

Jen tak namátkou jsem zkusil Petřkovice (dnes součást Ostravy), cca 15 km od Dolní Suché,
a co jsem nenašel hned na první straně matriky N 1841-1859 (sign. H I 9):

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 263&scan=1
*9.1.1841 Johann Carl, Petřkowitz (Petřkovice č. 1 ??)
otec: Josef Zedjwoda (možná "d" s háčkem: Zeďjwoda), Einlieger (podnájemník)
matka: Marianna geb. Gollasch

Johann Carl může být Váš Karel Cedivoda, pokud si později přehodil pořadí křestních jmen, ale taky nemusí ...
Dolní Suchá má sčítací operáty jen z roku 1910, Petřkovice zase jen 1921, takže ty nám nepomohou.
Navíc v Petřkovicích nejsou indexy z poloviny 19. stol. online - možná sahají až do roku 1950, nebo nejsou vůbec k dispozici?
Další postup je o pracném vyhledání všech dětí Josefa Cedivody v Petřkovicích (jeden záznam v matrice po druhém),
možná by bylo dobré napřed projít "odzadu" předchozí matriku N 1822-1840 (sign. H I 8 )
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod ledik » stř pro 20, 2017 9:43

A tady máte jejich svatbu:

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 63&scan=24

Josef Zedjwoda, syn Ignatze Zedjwody z Hatě (Haatsch)
Marianna, dcera Chrischtofa Holesche z Petřkovic

Ženichovi bylo 25 let, takže se narodil kolem roku 1814. Jeho narození bych hledal v Hati.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod ledik » stř pro 20, 2017 10:25

Tak se opravdu narodil v Hati. Pravděpodobně narození Josefa Cediwody:

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 3&scan=287

Myslím, že další pátrání do minulosti by nemuselo být složité. Matriky jsou psány relativně čitelně (v porovnání s jinými farnostmi). Takže doporučuji najít nejstaršího sourozence Josefa, pak svatbu jeho rodičů a následně narození jeho otce a tak dále. Jestli rod Cedivodů pochází z Hatě a okolí, máte šanci se dostat docela daleko. Matriky pro Hať sahají až do roku 1657.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod roxyroxy » čtv pro 21, 2017 0:17

Dobrý večer,
moc Vám děkuji, velmi jste mi pomohl. Už se mi to začíná pomalinku spojovat i se záznamy, které jsem našla dříve. Jsem nadšená, nemyslela jsem si, že se dostanu tak daleko:-) Takže ještě jednou veliké díky! Markéta
roxyroxy
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 06, 2017 0:49
Oblast pátrání: Vala, Cedivoda - Severní Morava

Re: Genealog - Severní Morava

Příspěvekod ledik » pát pro 22, 2017 13:11

Dobrý den, není zač. Přeji hodně radosti z dalších úspěchů v pátrání po svých kořenech. Marcel
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků