Čtení matrik (psáno kurentem)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod MartiL » ned lis 12, 2017 15:07

Dobrý den,

bohužel jsem se zasekla ve svém projektu zejména z důvodu špatné čitelnosti matrik (psáno kurentem), Nemáte někdo nějakou radu jak se tím prokousat, případně nenajde se někdo ochotný mi pomoci? Konkrétně se jedná o matriky římskokatolické farnosti v Kroměříži před rokem 1850.

Přeji hezký den

M.
Uživatelský avatar
MartiL
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob lis 11, 2017 21:16
Bydliště: České Budějovice
Oblast pátrání: Jižní Morava, Severní Čechy

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Kašpar » ned lis 12, 2017 15:25

Sežeňte si tabulku kurentu-je i na wikipedii, a pomocí ní zkoušejte přečíst text psaný kurentem.
Pokud se text týká rodopisu (genealogie), zadejte dotaz (ve správném tvaru podle Pravidel fora) a doufejte že Vám někdo pomůže.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod sanssouci » ned lis 12, 2017 16:27

Tady malá pomůcka:

http://altdeutsche-schrift.de/adsschreiben.php

Do malého okénka se napíše slovo. Text:
A potom kousek doleji se klikne na ta modrá slova.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Radix » ned lis 12, 2017 17:25

Radix
 
Příspěvky: 3171
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Zora » ned lis 12, 2017 17:38

MartiL píše:Dobrý den,

bohužel jsem se zasekla ve svém projektu zejména z důvodu špatné čitelnosti matrik (psáno kurentem), Nemáte někdo nějakou radu jak se tím prokousat, případně nenajde se někdo ochotný mi pomoci? Konkrétně se jedná o matriky římskokatolické farnosti v Kroměříži před rokem 1850.

Přeji hezký den

M.


vložte sem zápis posledního nalezeného předka (nebo data) a zpočátku Vás budeme posunovat v hledání, nalezené zápisy si můžete nechat přečíst v sekci čtení. Je třeba dodržet pravidla, ta najdete v každé sekci vždy v horní části úvodní stránky.

Vždy je nejlepší, když se budete snažit co nejvíce sama, nejvíce se tak naučíte.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod galulois » ned lis 12, 2017 17:43

Jo, Zora má pravdu. Mě nejvíc pomohlo tohle fórum. Dívat se na texty, co potřebují přečíst jiní uživatelé a pak kouknout na to, jak to druzí přečetli. Nejlepší je, že zápisy se skoro pořád opakují a najednou zjistíte, že už to začínáte vidět taky. Takže to chce čas a trpělivost.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod MartiL » ned lis 12, 2017 19:03

Děkuji mnohokrát za vaše rady a postřehy. Nechám tomu čas a uvidíme.
M.
Uživatelský avatar
MartiL
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob lis 11, 2017 21:16
Bydliště: České Budějovice
Oblast pátrání: Jižní Morava, Severní Čechy

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Zora » ned lis 12, 2017 19:06

Nenechávejte tomu čas, už jste se něco naučila, na fóru Vás posuneme dál, pomůžeme, každý začátek je těžký, ale už ve školce nás učili, že

bez práce nejsou koláče

Každý potřebujeme pomoc, někdo dobře čte, jiný zase spíš vyhledává, třetí umí místopis a někdo zase luští spojitosti mezi příbuznými. Hlavy fakt netrháme, a pokud jsou dodržována pravidla, většinou se vždy podaří dohledat, přečíst a pod.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Karla55 » ned lis 12, 2017 22:15

Online kurs čtení kurentu od Jana Pecháčka http://www.odkudjsme.cz/kurzy/
Kurent se naučíte, jen když budete číst. Nejdřív s pomocí tabulky a pak to půjde čím dál líp.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Čtení matrik (psáno kurentem)

Příspěvekod Marisa » pon lis 13, 2017 9:47

Kurent se nejlépe a nejrychleji naučíte, když budete umět kurentem psát. Zasekla jsem se jako vy, ale pak jsem objevila kurz, kde se neučí prvně číst, ale psát. Na dva víkendy jsem se vrátila do první třídy - písmenka, krasopis, spojování dvou písmen (u kurentu tato ustálená spojení docela zásadně mění podobu písmen) a samozřejmě jsem se dozvěděla spoustu důležitých informací o zvyklostech okolo matrik apod. Posunula jsem se obrovsky dopředu - za dva víkendy! Samozřejmě, že toto je základ, jsou různé modifikace písma, o škrabopisech nemluvě, takže luštění se nevyhnu, ale procento toho, co nevyluštím, je minimální.
Marisa
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát čer 13, 2014 21:46
Oblast pátrání: Výšovice, Vranovice, Prostějov, Třebčín, Heneberk, Olomouc


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků