Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘEŠEN

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!

Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘEŠEN

Příspěvekod Tamy » čtv lis 02, 2017 16:48

Dobrý den,
mám několik fotografií a obrázků jednoho svého předka a potřebovala bych podle nich identifikovat hodnosti a řády, abych věděla do kterého období je mám asi tak zařadit, protože roky povýšení znám.
http://tamy010.rajce.idnes.cz/Emanuel-_portrety/
Obrázky jsem očíslovala, pro lepší komunikaci a tento můj předek postupoval od hodnosti poručík I. třídy (rok 1847), po polního podmaršálka. Dostal řády Sv. Anny 3.stupně s meči, r. 1883 Železné koruny II. třídy, záslužný kříž s válečnou ozdobou, záslužnou medaili na stuze vojenského kříže záslužného, památnou jubilejní medaili, památný jubilejní kříž, válečnou medaili a důstojnické znamení služby třetí třídy. Ty řády nevím jestli jsem pojmenovala úplně správně (kdyžtak mě opravte, prosím), vážně se v tomhle neyznám. Ale snad jsem dostatečně vysvětlila, co vlastně potřebuji. :)
Naposledy upravil Tamy dne sob lis 04, 2017 11:25, celkově upraveno 1
Tamy
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků

Příspěvekod Monika » pát lis 03, 2017 5:33

Předesílám, že jsem se o faleristiku začala zajímat teprve nedávno a navíc hlavně o dekorace československých legionářů z I. sv. války a I. republiky.

Na úvod.
1. R-U (ale i jiných zemí) vojenských dekorací ve tvaru kříže je mnoho a je celkem složité je rozeznat pouze podle malých černobílých fotografií.
2. Podle barevných maleb to je ještě těžší a podle této http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... 9227mm.jpg to zcela jistě nepůjde.
3. V zásadě by se dalo říci, že trojúhelníková stuha na fotce nebo kresbě znamená zvýšenou pravděpodobnost, že jde o dekoraci z území, které bylo pod vládou Rakouska-Uherska, i když R-U dekorace mohou být i na jiných typech stuh. Také naši legionáři si své československé dekorace někdy věšeli na trojúhelníkové stuhy (k nimž, samozřejmě, nepatřily).
4. Obecně se také dají na obrázcích rozlišit vojenské, dvorské a civilní dekorace, pokud byla nějaká konkrétní udělována ve všech skupinách - vojenské jsou světlé s tmavým lemováním (bílá s červeným lemem, žlutá s černým lemem) nebo světlé tmavě příčně šrafované (bílá s červeným šrafováním), dvorské jsou vlastně obrácené vojenské (červená s bílým lemem) a civilní jsou jednobarevné tmavé (obvykle odstíny červené). Ulozorňuji, že jde o velmi velké zjednodušení a je třeba vždy vycházet z dobrého popisu dekorace v odborné literatuře. I vojenské stuhy k dekoracím mohou totiž být jednobarevné (červené)

Řád sv. Anny
Jde o řád carského Ruska, který měl původně 4 třídy, přičemž III. třída byla druhou nejnižší. Zároveň byl řád ve III. třídě oblíbený u našich legionářů na Sibiři. Řád sv. Anny II. třídy se nosil na levé straně prsou na červené stuze lemované z obou stran tenkými žlutými proužky. Zde je strana s mnoha fotkami řádu III. (vojenská verze je ta s meči): http://medalirus.ru/rus-ordena/orden-anny-3.php
Možná by se mohlo jednat o dekoraci na této malbě: http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... .Prahy.jpg - ta dále od knoflíků, tedy blíže k jeho levému rameni.

Řád železné koruny
Zde už jde opravdu o R-U řád. Odznak tvoří koruna s orlicí. Stuha byla oranžovožlutá s modrými proužky na okrajích, zpočátku byla tzv. "průvlečná" (tj. v zásadě rovná, později trojúhelníková). Od r. 1860 byly válečné verze doplněné o dvě vavřínové větvičky zeleně smaltované. Na stuze také mohly být meče. Tuto válečnou verzi můžete vidět zde na obrázcích: https://www.aurea.cz/Katalog43/43a6004a.jpg a https://www.aurea.cz/Katalog43/43a6004r.jpg I. stupeň se nosil na krku na široké velkostuze (a také jako šerpa), II. stupeň se nosil na krku na užší nákrční stuze a III. stupeň se měl nosit na levé straně prsou.
Na této kresbě http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... r.1887.jpg je řád umístěn na krku (pod ohryzkem) a stuha není vidět. Domnívám se, že je zde tedy vyobrazen nositel II. třídy.

Vojenský záslužný kříž
Tento kříž byl založen roku 1849 v jediném stupni, ale dnes se vyskytuje ve více podobách. Roku 1860 byl totiž změněn vzhled a byl přidán věnec (jako válečná dekorace). Právě tato podoba má více variant, podle toho, jaký firma jej vyrobila. V roce 1914 byly přidány další dva stupně, které se odlišovaly také ruznými stupni vojenské dekorace a také mohly být přidány meče. Změny pak probýhaly i v následujících letech. K Vojenskému záslužnému kříži patřila trojúhelníková bílá stuha červeně šrafovaná s červenými proužky na okrajích. Zde https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... C_MDLA.jpg je pro představu kříž III. třídy, který by měl vzhledově odpovídat kříži v podobě z roku 1860.
Myslím, že právě tuto variantu kříže jsem našla na vašich obrázcích (vždy první na levé straně z našeho pohledu se světlou stuhou s tmavým lemováním):
- http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... Komrno.jpg
- http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... rer187.jpg
- http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... r.1887.jpg

Válečná medaile
jinak označovaná také jako "Válečná medaile 1873", "Válečná medaile 2.december 1873", "Válečná pamětní medaile 2.DEC.1873".
Medaile byla zřízena statutem posledního prosince 1873 u příležitosti 25. let vlády Franze Josefa II., a to jako válečná medaile, kterou bylo možné udělit i zpětně za předchozí zásluhy. Medaile je kruhová a nese portrét panovníka z profilu. Stuha by měla být trojúhelníková žlutá, šrafovaná černě s černými pruhy po obou stranách. Zde je vyobrazena i s popisem: http://www.vhu.cz/exhibit/valecna-medaile/
Myslím, že kruhová dekorace z vašich obrázků by mohla být právě tato, ale kruhových medailá s portrétem je víc (včetně těch, které byly zřízeny k 50 letům vlády FJII.). Zde vycházím z toho, že jde o profil skoro bez hrudi a z toho, že je stuha kreslena spíše jako černá - zřejmě by se kvůli černému šrafování opravdu pro kresbu jevila spíš černá. Medaile vydané o 25 let později nesly hlavu z profilu a poměrně velkou část hrudníku z poloprofilu.
Podobná se jí i Vojenská záslužná medaile, tzv. "Signum Laudis", ale ta by měla mít převýšení ("cosi" mezi medailí a stuhou) v podobě císařské koruny, které na obrázku nevidím. Ovšem ta by zase trochu víc odpovédala kresbě stuhou, která mohla být i civilní jednobarevná červená, pokud byla udělena za čin v době míru. Zde je o ní něco málo na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojensk%C3%A1_z%C3%A1slu%C5%BEn%C3%A1_medaile_(Rakousko)

Vojenský služební odznak
Jde o odznak založený roku 1849, tedy na začátku panování Franze Josefa II. za dlouholetou službu. Byl rozdělený do dvou skupin, zvlášť pro důstojníky a zvlášť pro poddůstojníky a mužstvo. Postupně se také vyvíjely v obou skupinách třídy. Obě skupiny měly kříž a na něm uprostřed buď orla nebo terč s číslicemi. Důstojnická skupina měla v obou třídách uprostřed císařského orla, lišila se jen jeho barva - I. třída za 25 let služby stříbrná, II. třída za 50 let služby zlatá. Poddůstojníci a mužstvo měli místo orla kulatý terč s římskými číslicemi o počtu odsloužených let. Stuha byla troj´helníková žlutá s černými pruhy na okrajích.
I tato dekorace se postupně vyvíjela a není tak snadné z nekvalitních portrétů přesně rozlišit třídu. Zde http://forum.valka.cz/topic/view/25843/ ... bni-odznak je hodně fotek a popisy tříd.
Myslím, že by mohlo jít o dekorazi, která je na tomto obrázku http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... r.1887.jpg jako druhá z prava z našeho pohledu, ale stuha neodpovídá. Zde http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... rer187.jpg by měla být uprostřed, ale zase s neodpovídající stuhou. Na této fotografii http://img22.rajce.idnes.cz/d2203/14/14 ... Komrno.jpg by měla být také uprostřed a opět s příliš tmavou stuhou, jaká by odpovídala spíš civilní stuze.

To by snad byly všechny dekorace, které se na obrázcích nacházejí. Z jednoho obrázku na druhý, pokud jsem nějaký vynechala, si je už, prosím, "přeneste" sama. Vycházela jsem z toho, že váš předek se stal poručíkem roku 1847, takže se do I. světové války nezapojil.

Jak už jsem psala, R-U jde zatím celkem mimo mě, protože za dlouhou dobu vzniklo mnoho různých navzájem podobných dekorací v mnoha stupních a v mnoha verzích. Také je složité rozpoznávat medaile z dobových fotek nebo kreseb a maleb (zde nemuseli autoři dekorace zobrazit věrně). Chtělo by, aby je viděl někdo, kdo se v medailích R-U dobře vyzná a kdo by byl ochotný nad tím nějakou dobu strávit (mě to pár hodin zabralo, ale musím víc porovnávat a zvažovat). Samotnou by mě zajímalo, pokud by vám někdo určil tyto dekorace s větší jistotou. Zde to, prosím, berte s poměrnou nejistotou jen ve snaze vás nasměrovat, pokud by se nenašel někdo znalejší dostatečně rychle.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3028
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič


Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků

Příspěvekod Tamy » sob lis 04, 2017 11:25

Moc děkuju za odpověď. Pečlivě jsem to prostudovala a vypadá to všechno dobře, akorát ten poslední nesedí. Můj předek měl důstojnické znamení služby třetí třídy. Vojenský služební odznak důstojnický se začal dělit na tři třídy až r. 1890, jsem si našla, navíc neodpovídá ta barva stuhy, jak správně píšete.
Ale to nevadí, stejně mi to opravdu moc pomohlo, ty hlavní řády mám identifikované. Hodnosti jsem nakonec zvládla sama a tím to tedy uzavírám. Opravdu moc a moc děkuju.
Tamy
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Monika » sob lis 04, 2017 14:04

Rádo se stalo. :)

Nic, co by se jmenovalo nějak podobně jako "důstojnické znamení služby" jsem nenašla. Teď mě ale napadlo, že možná mohlo jít o nějaký spolkový odznak, který pan Měřička nepopsal ve mně dostupné literatuře (jsou tam hlavně státní dekorace). Existovaly také vojenské spolky, které vydávaly své vlastní dekorace.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3028
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 2:35

Máte pravdu, také jsem nic takového nenašla. Ale mohlo by to být od spolku, ano.
A mimochodem jen pro zajímavost, po dalším studiu jsem dokázala identifikovat Válečnou medaili 1873. :)
Ještě jednou díky.
Tamy
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Monika » ned lis 05, 2017 16:01

Ještě jsem se víc koukla na Vojenský služební odznak, protože se názvem nejvíc blíží tomu: "důstojnické znamení služby".
Podle Václava Měřičky (který je největší dosud nespochybnitelnou "kapacitou" na vojenské dekorace u nás) byla v důstojnické skupině přidána III. třída rozhodnutím ze dne 5. srpna 1869. Třídy pak byly tyto:
I. třída za 50 let služby,
II. třída za 40 let služby,
III. třída za 25 let služby.
Stuha byla trojúhelníková, žlutá s černými pruhy na okraji.
Vím, že jiní autoři uvádějí tuto změnu až k roku 1890 (např. Ivan Koláčný), ale osobně bych se držela spíš informací od pana Měřičky, protože ve faleristickém světě je zatím nedostižnou jedničkou.

Pokud jde o rozdílnost stuhy na obrázcích: Vojáci mívali více uniforem, které nenechávali prát po každém nošení. Také běžně nenosili originály vojenských dekorací - ty mívali často vystavené ve skleníku v salóně (dnešní obývák) nebo zkrátka někde dobře uložené. Pro potřebu nošení si nechávali vyrábět kopie vojenských dekorací a věšeli je na náhradní stuhy. Stuhy samotné také nošením dost trpěly, proto byly častěji měněny. Navíc těch kopií si nechávali udělat tolik, kolik měli uniforem, aby se pak nemuseli zdržovat přenosem dekorací z jedné uniformy na druhou. Čili každá jejich uniforma měla vlastní sadu dekorací.
Uvažuji proto, zda by nebylo možné, aby se nějakým omylem toho, kdo se vašemu předkovi staral o uniformy, nemohlo stát, že by k této dekoraci použil jinou stuhu. Nicméně se mi nezdá moc pravděpodobné, že by důstojník takovou náhradu toleroval. Navíc se takto vyskytuje na více obrázcích.
Takže opravdu nevím. Tmavá stuha na obrázcích znamená, že by měla být buď červená nebo alespoň červeně či černě šrafovaná. Pokud by byla pro nedostatek správných stuh z nouze použita žlutá stuha černě šrafovaná, jistě by byla při nejbližší příležitosti vyměněna za správnou.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3028
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 19:43

Že by Emanuel nosil ocenění na jiné stuze než by měla být delší dobu a nevadilo mu to, není moc pravděpodobné. Byl velký detailista. :D
Mno, nakonec jsem to napsala tak...

Důstojnické znamení služby III. třídy
Tady asi došlo k omylu. Žádné ocenění s názvem "Důstojnické znamení služby III. třídy" neexistuje. Nejblíže názvu, ale i vzhledu je však "Vojenský služební odznak, důstojnický". Odborníci se však neshodují, jestli třetí třída za 25 let služby vznikla r. 1869 (Václav Měřička) nebo až r. 1890 (Ivan Koláčný). Tento kříž se však dával za 25 let služby, což u Emanuela odpovídá r. 1871 a kříž který opravdu vypadá jako ten o kterém je řeč, je na Emanuelovi k vidění od r. 1873. To tedy stranní názoru pana Měřičky. Problém však nečekaně nastává v jiné věci. Tou je barva stuhy. Měla by být žlutá s jedním širším černým pruhem asi 5 mm od okraje. Ale Emanuelovo ocenění má zcela evidentně na všech zobrazeních stuhu tmavou.

... a dala k tomu obrázek odtud https://www.aurea.cz/Katalog46/046kat2801.htm třetí zvrchu (protože se mi nezdá, že bych viděla černé lemování kříže, to asi přišlo až po tom 1890).
Případní čtenáři budou aspoň mít nad čím přemýšlet. :D
Tamy
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Monika » ned lis 05, 2017 23:16

To je vskutku Šalamounské řešení. :wink:

Jen k tomuto:
Tamy píše:.. Tou je barva stuhy. Měla by být žlutá s jedním širším černým pruhem asi 5 mm od okraje.

Černé pruhy by měly být dva, na každém okraji jeden. Je to vidět i na obrázku.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3028
Registrován: úte lis 18, 2014 1:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Voják rakouské armády- hodnosti a řády podle obrázků VYŘ

Příspěvekod Tamy » ned lis 05, 2017 23:23

Díky. :D
A opraveno. Ráda jsem nakoukla do dalšího oboru, který jsem dosud neznala. Tohle mě na genealogii baví. :)
Tamy
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků