Ašsko 1915-1946

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Ašsko 1915-1946

Příspěvekod kacerovsk » pát zář 01, 2017 14:40

Dobrý den,
po čase se vracím k otázce, zda lze ještě získat (kde a jak) nějaké informace z Ašska 1915-1946.
Jedná se mi o osud Kláry Martinové *1893, příslušné do Rossbachu (= Hranice u Aše). Kromě níže uvedených poznatků nevím nic.
Cheb a Hranice u Aše mám příliš z ruky, bohužel.

Zatím se mi podařilo získat následující informace.

V digitalizovaných matrikách jsem nalezla:
Clara Martinová *20.5.1893 v nemocnici v Chebu (Eger) ,
otec neuveden, nemanželská dcera Magdaleny Emilie Martinové (*22.4.1859 v Rossbachu),
http://portafontium.cz/iipimage/30062637/cheb-evangelicka-02_3200-n

Magdalena Emilie Martinová ,*22.4.1859 v Rossbachu 207.
Rodiče: Martin, Christian August košíkář a Sonntag, (Anna) Margaretha.
http://portafontium.cz/iipimage/30062518/hranice-evangelicka-08_2021-n
Podle poznámky v zápisu o narození zemřela Emilie 9.1.1917.


Nalezené údaje z roku 1915:
ve fondu Zemská porodnice a nalezinec Praha byly následující údaje: (období 9.1.1915-7.7.1915)
Clara Martinová, rozená 20. 5. 1893 v Rossbachu, okr. Cheb,
tovární dělnice, bydliště: Rossbach 395 u Roberta Müllera,
z porodnice se vrací zpět, z nalezince odešla 7. 7.1915 (prací v nalezinci si chudé matky odpracovávaly výdaje za porod).
rodiče: Emilie Martinová, bydliště: Rossbach, chudobinec.

(Dítě: Ernst Martin, *11.1.1915, Praha II-441, -
zápis o narození: Jircháře, něm.evg., R XIII, 1915
příslušný do Rossbachu okres Aš -

Domovský list Arnošta Martina *11.1.1915, který mám, je vydaný v Rossbachu 23.1.1948
a uvádí, že má v této obci právo domovské, jehož nabyl po otci (:shock:).

Arnošt Martin žil v Košeticích(od května 1915), Hořepníku...
(Někdo se o jeho vývoj zajímal - přes faru, byl ochoten přispívat na další studia, ale osobní kontakt "s Rossbachem" žádný nebyl.)

Promiňte mi, že jsem vás zahrnula tolika daty, ale předpokládám, že jsou pro mého případného rádce důležitá.

Za jakoukoli reakci předem mnohokrát děkuji! Kac
kacerovsk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř kvě 27, 2015 5:08
Oblast pátrání: Pelhřimovsko, Čáslavsko, Hranice u Aše

Re: Ašsko 1915-1946

Příspěvekod kacerovsk » pát zář 01, 2017 17:25

Ještě dodatek:

Sčítací listy 1910 a 1921 pro Ašsko se nezachovaly,

Matrika v Hranicích u Aše - zatím se bez úspěchu snažím o kontakt (asi prázdninový režim)...

Pokud by někdo věděl o pomoci =službě za finanční odměnu, kterou bych si mohla dovolit,... i za takovou informaci budu vděčná.
Bohužel přes veškerou snahu stále narážím na svoji malou znalost Ašska, jeho specifik a navíc svoji nedostatečnou němčinu.
Kac.
kacerovsk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř kvě 27, 2015 5:08
Oblast pátrání: Pelhřimovsko, Čáslavsko, Hranice u Aše

Re: Ašsko 1915-1946

Příspěvekod Zora » pát zář 01, 2017 18:25

Zkuste se podívat do matriky sňatků, zda se třeba Klara po narození syna nevdala. (bohužel nelze použít index, je pouze pro muže.

http://portafontium.cz/iipimage/3006253 ... -22_0010-o


Domovské právo se získávalo po otci, u neprovdaných žen po otci jejich matky ( prostě po první muži v rodokmenu.
Nemanželské dítě nemělo podle zákona právo na domovskou příslušnost po manželovi matky ani když manžel matky dítě legitimizoval (uznal za své). Jistě ale mohly být výjimky.

Víte něco o o osobě Roberta Mullera?

viz: tovární dělnice, bydliště: Rossbach 395 u Roberta Müllera

Zkuste se v matrice podívat, zda nezjistíte podle čísla popisného, o koho se jednalo, o jakou adresu šlo - pronajímal bydlení, nebo to byl spíš partner Kláry... , víte, proč rodila v Praze?
V pražských policejních přihláškách se nevyskytuje, ale to třeba u služebných není nic mimořádného... Mohla působit i v okolí Prahy...
Dítě se narodilo za války, neexistují třeba v SOKA nějaké seznamy - příděly potravin a podobně?

Tady jsou kontakty na matriku, nevidím důvod, proč by o prázdninách měli mít nějaký režim, ve kterém by neodpovídali.
http://www.mestohranice.cz/urad-2/lide-na-urade/
Je ale pravda, že ze zákona mají na odpověď měsíc, vše záleží na matrikářce. Nedávno se mně jedna doslova utajeně vysmívala, nabídla mně jedinou možnost - osobně přijet na zápis nahlédnout (obešla jsem ji :-)


Rodina Kláry byla evangelického vyznání, je ale pravděpodobné, že s hlásili k německému obcovacímu jazyku , takže proto ten křest u německých evangelíků v Praze - dítěte narozeného u Apollináře

Domnívám se, že v Hranicích u Aše jsou matriky, vedené jako evangelické vlastně právě ty německé.

Tady je seznam matrik pro Hranice, vlevo je rozlišení - evangelické
Bohužel, moc jich není, v úvahu připadá pouze ta výše zmíněná.
http://portafontium.cz/searching/regist ... ates_from=

K osobě syna - víte něco o tom, kde žil v mládí, byl u matky nebo ho vychovávali nějací pěstouni?


Po osobách se dá také pátrat prostřednictví ministerstva vnitra. - dvě varianty, obě zpoplatněny, výsledek ovšem není zcela zaručen. Odkazy najdete ve starších příspěvcích.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ašsko 1915-1946

Příspěvekod kacerovsk » pát zář 01, 2017 23:23

Milá paní Zoro, děkuji za vaše úvahy nad mým problémem.

Zkuste se podívat do matriky sňatků... To jsem provedla u digitalizovaných matrik - nic

Domovské právo - dědeček Kláry žil v Rossbachu, Klára i její matka Emilie měly příslušnost k Rossbachu, proto i Ernst příslušnost k Rossbachu, tomu rozumím. Pokládala jsem uvedení "po otci" jen za formální nepřesnost. Ale po získání informací z fondu nalezince a nalezení zápisu o narození v něm. evg. farnosti zahlodal červíček pochybností, zda nemůže ještě někde existovat třeba v knize domovských příslušností nějaká zatím mně neznámá poznámka.

Víte něco o o osobě Roberta Mullera?
Příjmení Müller i Martin je do roku 1946 na Ašsku (i v nejblížších místech Saska a Bavorska už od 16. století) velice rozšířené.
V adresáři Ašska z r.1941 (našla jsem kdysi na internetu, ale nyní se již nedá stáhnout ani otevřít) - je uvedeno 220 rodin Martin, Mulleru asi ještě víc, na pomníku padlých 1914-1918 jen v Rossbachu je 7 Martinů, několik Mullerů... A jak jsem tady již před 2roky řešila, jedná se většinou o evangelíky s několika křestními jmény, která během života užívají "podle nálady".
Clara Martin v adresáři z r.1941 nebyla, na adrese Rossbach 395 nebyl Muller ani Martin. (Našla jsem 5 Klár jiného příjmení.)
Pokusím se oslovit autora stránek, odkud jsem čerpala své informace
http://www.thonbrunn.cz/stranky/publikace1_cz.php

Zkuste se v matrice podívat, zda nezjistíte podle čísla popisného, o koho se jednalo, o jakou adresu šlo - pronajímal bydlení, nebo to byl spíš partner Kláry... , víte, proč rodila v Praze?
Asi nepříznivá situce v rodině, žádná žijící opora (matka v chudobinci), muži narukovali... A podle kronikářů v Rossbachu 1914-1918 nepředstavitelná bída.
Narukovalo 800 mužů, padlo 220, přes 400 zraněných...
Pokud se nemýlím, tak dům ještě existuje (Americká ulice), patřil zaměstnavateli?

Služebná? Asi ne.
Do porodnice nastoupila 2dny před porodem a je psáno dělnice, bydliště Rossbach 395 a vrací se 7.7.1915, tedy předpokládám návrat do Rossbachu.
V Rossbachu bylo v té době několik továren, vzhledem k předkům punčochářům, tkalcům a košíkářům, nejpravděpodobněji dělnice v textilce.

Dítě se narodilo za války, neexistují třeba v SOKA nějaké seznamy - příděly potravin a podobně?

Rodina Kláry
v Hranicích u Aše - původní obyvatelé byli evangelíci (evang. luth.) a 98% obyvatel hovořilo německy (podle statistik).

O matrikách Ašska mám dostatečný přehled, většinu jsem prolistovala stranu po straně, když jsem na základě znalosti pouze křestních jmen a příslušnosti k Rossbachu hledala předky. A následným záznamem z porodnice si potvrdila, že jsem za vaší pomoci opravdu nalezla ty pravé.

Přesto mne zaskočil zápis o narození r.1915 v něm. evang. farnosti, protože jsem si uvědomila, že pokud v roce 1945 žili nějací předci, tak je musím hledat v seznamech odsunutých Němců.
Syn byl vychován u pěstounů v Košeticích jako Čech a katolík, i u jeho předků jsem automaticky a zřejmě chybně předpokládala národnost českou.
Národností předků se ovšem vysvětluje zvláštní postup hořepnického faráře při uzavírání sňatku v roce 1940 - "svazek byl uzavřen, ale nezapsán", zapsán zpětně až po válce... Místo narození Praha asi nebylo nápadné, ale příslušnost do Rossbachu - neměl povinnost rukovat jako Němec?

Po osobách se dá také pátrat prostřednictví ministerstva vnitra. -

Závěr: Asi má cenu ještě se snažit, protože nebyly vyčerpány všechny možnosti.
kacerovsk
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř kvě 27, 2015 5:08
Oblast pátrání: Pelhřimovsko, Čáslavsko, Hranice u Aše


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 6 návštevníků