Rausendorfer ze Spremberku a fara Slaný?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Rausendorfer ze Spremberku a fara Slaný?

Příspěvekod Veronika1976 » stř srp 02, 2017 12:42

Dobrý den!
Narazila jsem teď na podivnou věc. Trochu jsem se zajímala o rytířský rod Hrušků z Března, protože Anna Sabina Hrušková s Felixem Častovcem Kaplířem ze Sulevic měli dcerku Barboru Magdalenu, s kterou odešli 1628 do emigrace nebo se jim tam narodila (děti s sebou měli a děti se jim tam i rodily, tak nevíme) a ta se po třicetileté válce vrátila do Čech a provdala za Jana Kryštofa Chlumčanského z Přestavlk (no a Chlumčanské hledám já). Bratr Anny Sabiny Adam Jindřich Hruška na Citolibech atd. konvertoval ke katolictví a sestře v emigraci pomáhal (rodině Kaplířových bylo vše konfiskováno a žili před emigrací právě u Adama Jindřicha Hrušky, konfiskovaného jen zčásti), ale 1630 AJH zemřel a zůstaly po něm čtyři dcery. Barbora Magdalena po návratu do vlasti asi našla útočiště u nich, tak o nich chci vědět víc.
Jedna z nich, Anna Alžběta Hrušková, se měla provdat za Viléma Rausendorfa (Rausendorfera) ze Spremberka, ze slezsko-lužického rodu usedlého v Čechách už v polovině 16. století. Nějaké členy rodu jsem našla, Viléma ne, kromě křtů dvou jeho dětí s AA v Praze 1641-1642. V online kartotéce Augusta Sedláčka http://www.augustsedlacek.cz je uvedeno její úmrtí 26.8.1680 a pohřeb do Dobroměřic (u Loun), jenže jako zdroj je uvedena matrika Slaný. Tam k tomu datu její pohřeb zapsán není a Slaný je taky od Dobroměřic pořádně daleko, Dobroměříce patří do farního obvodu Louny. Jenže matrika zemřelých Louny začíná až 1686. V té matrice Slaný by mělo být pro Rausendorfy uvedeno zápisů víc, křest Rosiny Rebeky 1.6.1648, tři další úmrtí 1650,1652,1672, řada kmotrování, všechno z Dobroměřic, urozený pan Rausendorf (ale nevíme, zda Vilém) byl 1650 purkrabí v Postoloprtech a 1653 hejtman Pšanský - to jest na Blšanech, původně patřily také Hruškům. Blšany ale mají matriky až od začátku 18. století. Ve Slaném jsem o Rausendorfech 1648-1680 nenašla žádný záznam.
Netuším, o jakou matriku by mohlo jít. Sedláček si to určitě nevymyslel, ale mohl se mýlit.
Záznamy v kartotéce AS jsou Rosina Rausendorfofá (omylem místo Rausendorfová) - 1650, ze Špremberka Arnošt Rausendorf - 1672.
Vůbec mě nenapadá, v jaké matrice by mohly 1648-1680 Dobroměřice být. Nebo by mohlo jít o nějakou ztracenou matriku fary Louny a Sedláček jen omylem napsal matrika Slaný? Ale napsal to dvakrát. Možná to špatně čtu?
Já prostě nevím. Věřím, že AA rozená Hrušková v těch Dobroměřicích u Loun roku 1680 pochovaná byla, jen netuším, kde o tom najít záznam. Mohl by mi někdo zkusit poradit?
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků