Kde hledat předka

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Kde hledat předka

Příspěvekod dobrmi » úte čer 06, 2017 22:07

Dobrý den,
obracím se s dotazem o pomoc. Při hledání předků otcovské linie jsem se zasekla v roce 1793. Hledám rod Dobrých, o kterém jsem se domnívala, že pochází ze Všeradic na Berounsku. Jenže nejstarší záznam, který jsem našla, je zápis o svatbě z roku 1793 s Kateřinou Křepelkovou z Trnové - dnes Všeradice a stručnou zmínku, že Václav Dobrý byl synem + Michala Dobrého. Nikde jsem však ve farnostech okolo Všeradic nenašla záznam o úmrtí Michala Dobrého ani o narození Václava Dobrého, ale ani nikoho s tímto příjmením. Prosím o radu, jak postupovat dál, resp. zda se vůbec dá zjistit, odkud Václava Dobrý do Všeradic přišel?
Přikládám záznam o svatbě (velmi špatně čitelný) a záznam o úmrtí Václava, což jsou nejstarší záznamy, které jsem dohledala.
Děkuji za jakoukoliv radu.

oo Václav Dobrý a Kateřina Křepelková
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7918/13

+ Václav Dobrý
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7941/25
dobrmi
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte črc 05, 2016 13:57
Oblast pátrání: okres Beroun, okres Rokycany - Těně, Strašice

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod Karla55 » úte čer 06, 2017 23:00

Projděte celé panství. Neměla tamější vrchnost ještě jiná panství?
Neexistuje nějaká vlastivědná literatura o oblasti?
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod ZEL » stř čer 07, 2017 8:23

V téhle době bych možná ještě uvažovala o změně příjmení, zejména o překladu z němčiny.
ZEL
 
Příspěvky: 479
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod petra28 » pon čer 12, 2017 13:11

Mám stejný problém, přičemž překlad příjmení asi nepřipadá v úvahu (Kuda). Zjistila jsem si všechny obce, které spadaly do panství, a až budu mít doopravdy hodně moc času, tak se dám do hledání :)
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod dobrmi » pon čer 19, 2017 20:02

Tak zatím jsem nic nenašla. Prošla jsou okolní farnosti, zkusila jsem německou variantu příjmení, ale kde nic, tu nic. Jak to vypadá, dál se nedostanu. Záznamy z 18. století jsou už tak stručné, že není čeho se chytit :(
dobrmi
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte črc 05, 2016 13:57
Oblast pátrání: okres Beroun, okres Rokycany - Těně, Strašice

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod JanaVi » úte čer 20, 2017 13:54

Také mám podobný problém, nevím, odkud předci přišli. Jméno přeložit patrně nejde (Auterský) , prohlédla jsem celé panství, ale nic jsem nenašla. Myslela jsem, že pomohou soupisy poddaných, ale jsou až od roku 1782, potřebovala bych ještě o pár let starší. Takže jsem to zatím odložila, třeba se ještě někdy objeví nějaké další materiály.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 242
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod dobrmi » pon čer 26, 2017 7:36

Také mám mezi předky jméno Auterská - Kateřina Auterská, nar. asi 1813, dcera Josefa Auterského z Kříše, Radnické panství. Nemají s těmi vašimi něco společeného?
dobrmi
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte črc 05, 2016 13:57
Oblast pátrání: okres Beroun, okres Rokycany - Těně, Strašice

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod JanaVi » pon čer 26, 2017 22:13

Dobrý večer, okolí Radnic a Rokycan jsem už také celé prohledala, ale bez výsledku. Tam se jméno Auterský vyskytuje dodnes. Naše příjmení prošlo proměnou přes Outerský až k dnešnímu Úterský. Ti moji pocházejí z Domažlicka, nejstarší zmínka je z Úboče u Chudenic, jsou tam v soupisu poddaných z roku 1782, ale nikdo se tam nenarodil, ani neoženil, takže odněkud přišli.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 242
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod janamic » úte čer 27, 2017 12:44

Tak mne napadlo (možná máte tuto možnost probádanou) Auterský mohl pocházet z ÚTERÝ u Konstantinových Lázní, ale mohl se původně jmenovat úplně jinak a k novému příjmení přišel až v novém bydlišti.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Kde hledat předka

Příspěvekod JanaVi » úte čer 27, 2017 21:47

Děkuji, od malička si myslím, že naše příjmení vzniklo od jména městečka Úterý (mimochodem je to zvláštně krásné místo) ovšem v tamních matrikách jsem žádnou rodinu se jmény, která hledám, nenašla. Až jednou opravdu nebudu vědět, co dalšího hledat, vrátím se tam a znovu to zkusím. Zatím jsem pátrala víc jen všech částech panství Černínů, protože příjmení se vyskytuje v Chudenicích a okolí a zároveň na Radnicku. Úterý, pokud vím, Černínové nikdy nevlastnili.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 242
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků