svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Příspěvekod Veronika1976 » sob čer 03, 2017 16:24

Dobrý den!
Už dlouho marně hledám svatbu rytíře Jana Viléma Chlumčanského z Přestavlk na Stěžově u Příbrami s Gertrudou, dcerou Serváce Engela z Engelflussu, bohatého pražského měšťana, koželuha a nově nobilovaného šlechtice (rytíře a hned nato svobodného pána, majitele panství Mníšek pod Brdy). JV byl syn Vladislava Chlumčanského na Trhových Dušníkách u Příbrami (fara Příbram), synovi k svatbě předal stateček Stěžov, svatební smlouva podepsaná 1670 v Praze a 1671 byla Gertruda už Chlumčanská. Engel měl Mníšek, ale zámek tam teprve stavěl, v matrice Mníšek jsem svatbu nenašla, bydleli v domě na SM náměstí U zlaté trouby. Svatba byla asi v Praze, ale zatím jsem nenašla ani ji, svatby Gertrudiných sester kromě nejmladší Barbory už po Servácově smrti (ta byla u PM Na Louži). Nevím, KDE v Praze by to mohlo být. Zřejmě ale někde v luxusu, aby se Engel ukázal.
Moc prosím, nenašel někdo ji nebo svatbu nějaké slečny z Engelflussu (kromě Barbory) v letech 1650-1680?
Předem díky za pomoc!
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Příspěvekod Zora » sob čer 03, 2017 20:18

http://www.novanobilitas.eu/rod/engel-z-engelsflussu

Tady se píše ještě o domu U zlatého hroznu u Vltavy, nedaleko Karlova mostu v malostranském postranním právu Matky boží pod řetězem. Snad by se tedy některá ze svateb uvedených žen mohla konat tam.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Příspěvekod Veronika1976 » ned čer 04, 2017 14:26

Dům U Zlatého hroznu koupil 1638 otec Servác, co zemřel 1649 a syn Servác to pak předal 1650 sestře Gertrudě, protože dostal po ženě dům na NM, ale když jim ten 1653 vyhořel, bydleli zas tam (sestra s druhým manželem Maxmiliánem Ernestem Gattermayerem žili ve Vídni), ovšem před 1660 ho sestra prodala a Servác koupil ten dům U zlaté trouby na SM. Je zajímavé, že v Berní rule je Servác uveden jako majitel, když už ho měla sestra, jenže on za ni vyřizoval většinu věcí, v té době byla vdova a asi bydlela u něj, než se vdala podruhé, tak to zřejmě komisaři spletli. Kupní smlouvy ale mluví jasně. Nicméně děti v té době pořád křtil tam, tak tam zjevně stále bydlel. Ale v roce 1670 už ten dům rodu Engelů nepatřil.
O Engely se taky zajímám a našla jsem z matrik i kupních smluv řadu věcí.
Matriky U PM pod Řetězem jsem ovšem pro 1670-1671 prošla, protože tam Servác Engel pokřtil většinu svých dětí včetně Gertrudy - kromě Barbory, její křest taky pořád hledám. To jsem ještě nevěděla, že se ten dům prodal. A prošla bych to asi i jen pro jistotu, zda tam nebyla nějaká nostalgie z minula.

Děkuji za radu, oceňuju to, ale mně by vážně pomohl jen nějaký ten údaj z matriky. Stačila by mi svatba nějaké sestry, respektive matrika, kde to bylo, pak už bych to tam našla, zatím se motám jak vítr v bedně a pražských matrik už jsem marně prošla moc a pořád nic. Engel dcery nevdával ve své farnosti, to asi bylo málo hogo fogo pro pana novošlechtice. :D Jenže kvůli tomu je teď nemůžeme najít.
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy

Re: svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Příspěvekod Zora » ned čer 04, 2017 14:30

vidím, že jsem radila naprosto nevhod, mimo téma a mimo Vaše představy a Vaši potřebu, beru na vědomí, jak jsem už psala. Téma vypouštím. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29111
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svatba JV Chlumčanského s Gertrudou Engelovou

Příspěvekod Veronika1976 » pát čer 16, 2017 15:00

Děkuji.
Veronika1976
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob čer 03, 2017 16:04
Oblast pátrání: Praha, Příbram, Mníšek od Brdy


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků