VYŘEŠENO, DĚKUJI - Holice, dvě Marie od dvou Matějů Došlů

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO, DĚKUJI - Holice, dvě Marie od dvou Matějů Došlů

Příspěvekod Honza Borůvka » ned kvě 21, 2017 9:46

Dobrý den.
Chtěl bych poprosit o pomoc, názor, radu s touto zapeklitou záležitostí.
Celé se to děje v matrikách Holic.
Záchytným bodem je tento záznam o sňatku, kterým si jsem jistý. Zde si bere 23.7.1758 Jakub Martínek (Martinec) Mařenu (Magdalénu) Došlovou, dceru Matěje Došla z Ředic.
http://img24.cz/images/41992364937263300313.jpg

Když jsem potom hledal rodný záznam, tak mi vyplavaly dvě Marie Magdalény od Matějů Došlů.
Jedna je od Doroty - 30.5.1736:
http://img24.cz/images/63390780470828412360.jpg

Druhá je od Veroniky - 28.3.1735:
http://img24.cz/images/72500787923872436598.jpg

Oba páry jsou z Ředic, oba fungují současně (= nejedná se o stejného Matěje Došla) a obě Marie nejspíše přežily do dospělosti (do času sňatku). Při úmrtí Marie provdané Martínkové, píší 12.11.1811, že jí bylo 76 let. To určení věku bývá dost pochybné. Přesto by to ukazovalo spíše na tu starší.
Budu vděčný za jakýkoli názor nebo radu, za kterou předem děkuji.

Honza
Naposledy upravil Honza Borůvka dne stř čer 07, 2017 9:45, celkově upraveno 1
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: Holice, dvě Marie od dvou Matějů Došlů

Příspěvekod Zuzana Jah » ned kvě 21, 2017 20:09

a dožily se obě Marie dospělosti? také jsem "tápala", ale našla jsem úmrtí ostatních žen stejného jména a příjmení a tak jsem upřesnila, o kterou "moji" se jednalo - myslím, že to byla tenkrát Kateřina:-)
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Holice, dvě Marie od dvou Matějů Došlů

Příspěvekod Honza Borůvka » pát kvě 26, 2017 15:23

Paní Moniko a paní Zuzano,
moc Vám děkuji za rady. Nejprve se musím omluvit, že jsem se neozval dříve, ale tento týden byl prostě zakletý.
Zkusím to přes víkend probrat. Především rady od paní Moniky mi dávají pocit, že by to takto mohlo jít. Dám ještě vědět, jak to dopadlo.
Nezlobte se, ještě jednou moc děkuji a přeji všem zdar při bádání.
Honza
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23

Re: Holice, dvě Marie od dvou Matějů Došlů

Příspěvekod Honza Borůvka » stř čer 07, 2017 9:44

Dobrý den.
Tak jsem konečně udělal ten rozbor. Nakonec jsem se rozhodl po probrání svědků, kmotrů a rozboru dětí obou Matějů Došlů k tomu, že jsem se přiklonil k Marii Magdaleně od Veroniky a Matěje Došlových. Přesto to není 100%. Rozhodl jsem se pro to z důvodu toho, že u svatby Marie Magdaleny je Anna Horáková, což by měla být sestřenice. Svědek tamtéž je Matěj Došel mladší, což by měl být bratr. Ten Matěj Došel ml. z druhé rodiny byl v té době ještě kluk. Tak jsem to snad určil dobře.
Je to peklo, protože otcové se jmenovali stejně. Matky tedy jinak, ale ještě umřela Veronika on si vzal Kateřinu, další Matěj Došel si vzal taky Kateřinu. Děti měly často stejná jména. Oni mají Dorotu, tak my ji musíme mít taky. Hele, oni mají Martina, jo, tak rychle musíme mít taky kluka a bude to Martin. :-))
Moc děkuji za pomoc.
Honza Borůvka
 
Příspěvky: 77
Registrován: úte lis 26, 2013 14:23


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků