narození Martin Pitter

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

narození Martin Pitter

Příspěvekod 1wolfik1 » stř dub 05, 2017 15:03

Dobrý den, moc prosím o pomoc. Jedná se místo narození Martina Pittera z Poděvous, Plzeňsko

Zápis úmrtí

http://portafontium.cz/iipimage/3006395 ... =474&h=762

První svatba

http://portafontium.cz/iipimage/3006851 ... =509&h=854

Hledal jsem opakovaně narození a jsem v koncích. Vím jen jméno otce, ale víc nic. Neviděl jste někdo při případném pátrání v okolí výskyt jména Pitter?
Moc díky za cokoliv
1wolfik1
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 08, 2017 13:46

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Jindřiška » čtv kvě 09, 2019 22:38

Dobrý den, také hledám vazbu na jméno Pitter (Pittera). Toto příjmení má pocházet z Německa. Bydlím na Moravě, ale praděda pochází ze Slovenska z Poníku u Bánské Bystrice. Pravděpodobně byl z 11 dětí a ty nemůžu vypátrat. praděda se narodil v roce 1895. Jeden z jeho bráchu, nejspíš starší byl primářem v nemocnici na Slovensku, v Bánské Bystrici. Pokud Vaše kořeny jdou tím směrem, možná to dáme dohromady. Jindra
Jindřiška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 09, 2019 22:14

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod zoubek » pát kvě 10, 2019 8:48

Zkoušle jste mapu výskytu příjmení?
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Pitter/hustota/

Víte jeho povolání, třeba mlynáři se stěhovali často podel toků na nichž stály jejich mlýny. Zkuste dohledat svatby všeh jeho dětí. Budete-li mít štěstí, pak se najde nějaký farář, kteřý si třeba pečlivěji vedl zápisky a dovíte se místo původu otce snoubence i jeho rodičů. Dále si zjsitite k jakému panství náležela ta ves, kde měl svatbu. Lidé se tehdy mohli ženit jen v rámci panství, pokud nezískali povolení k vystěhování od své vrchnosti. Až budete vědět panství, zjistite si komu patřilo a zkuste vypátrat, zda příslušný šlechtic neměl majetky i jinde. Ne vždy byla panství spojená v souvislý celek a někdo se tak mohl přestěhovat z druhého konce Čech, pokud obě lokality patřili pod jednoho šlechtice.

Na MyHeritage jsem se rychle díval a jsou tam pouze Pitterovi z Poděvous a to až od roku 1865.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Zora » pát kvě 10, 2019 9:08

zoubek píše:Zkoušle jste mapu výskytu příjmení?
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Pitter/hustota/

Víte jeho povolání, třeba mlynáři se stěhovali často podel toků na nichž stály jejich mlýny. Zkuste dohledat svatby všeh jeho dětí. Budete-li mít štěstí, pak se najde nějaký farář, kteřý si třeba pečlivěji vedl zápisky a dovíte se místo původu otce snoubence i jeho rodičů. Dále si zjsitite k jakému panství náležela ta ves, kde měl svatbu. Lidé se tehdy mohli ženit jen v rámci panství, pokud nezískali povolení k vystěhování od své vrchnosti. Až budete vědět panství, zjistite si komu patřilo a zkuste vypátrat, zda příslušný šlechtic neměl majetky i jinde. Ne vždy byla panství spojená v souvislý celek a někdo se tak mohl přestěhovat z druhého konce Čech, pokud obě lokality patřili pod jednoho šlechtice.

Na MyHeritage jsem se rychle díval a jsou tam pouze Pitterovi z Poděvous a to až od roku 1865.


Musím, Vás drobně poopravit.
Kolegyně hledá kolem r. odhadem 1850. sourozence předka kolem )r. 1890 a jejich rodiče)
Stěhování z panství na panství (bez povolení vrchnosti) povoloval už toleranční patent, 1771.
Navíc na Slovensku - v Uhrách- platily trošku jiné zákony , nejen kolem vedení matrik, ale i v rámci Rakouska, případně R-U.

Kolegyně by měla doplnit odkazy, co našla, (budeme se lépe orientovat) a pokud hledá na Slovensku, je dobré obrátit se také na kolegy na Slovensku, jsou velice vstřícní a velmi ochotně pomáhají.
geni.sk

Z
edit
na genteam.at je uvedeno 113 stran s výskytem příjmení Pitter. Některé z nich zasahují i do časového rozpětí možného narození sourozenců předka. Nemá ovšem smysl cokoliv hledat, pokud nezveřejníte další údaje - kř. jména předka, sourozenců, případně rodičů. Jinak se nedá vystopovat, o koho se vlastně jedná.
Je dost možné, že rodina působila mimo Slovensko, u kluků by se dalo předpokládat, že se objeví v databázi VHA - tam nikdo ze Slovenska není, pouze české země.
V Brně se v digiseznamu sčítání příjmení také objevuje, ale zase - bez dalších indícií se nedá nic dohledat. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Zora » pát kvě 10, 2019 9:43

1wolfik1 píše:Dobrý den, moc prosím o pomoc. Jedná se místo narození Martina Pittera z Poděvous, Plzeňsko

Zápis úmrtí

http://portafontium.cz/iipimage/3006395 ... =474&h=762

První svatba

http://portafontium.cz/iipimage/3006851 ... =509&h=854

Hledal jsem opakovaně narození a jsem v koncích. Vím jen jméno otce, ale víc nic. Neviděl jste někdo při případném pátrání v okolí výskyt jména Pitter?
Moc díky za cokoliv


Možná by pomohlo vložit tento dotaz do sekce čtení, doplnit podle pravidel to, co je třeba, tedy data, obec..... a to, co sám přečtete.
Pokud Vám jde jen o uvedený název obce, odkud ženich pochází, zkuste sekci místopis.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod zoubek » pát kvě 10, 2019 10:01

Zora píše:
zoubek píše:Zkoušle jste mapu výskytu příjmení?
https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Pitter/hustota/

Víte jeho povolání, třeba mlynáři se stěhovali často podel toků na nichž stály jejich mlýny. Zkuste dohledat svatby všeh jeho dětí. Budete-li mít štěstí, pak se najde nějaký farář, kteřý si třeba pečlivěji vedl zápisky a dovíte se místo původu otce snoubence i jeho rodičů. Dále si zjsitite k jakému panství náležela ta ves, kde měl svatbu. Lidé se tehdy mohli ženit jen v rámci panství, pokud nezískali povolení k vystěhování od své vrchnosti. Až budete vědět panství, zjistite si komu patřilo a zkuste vypátrat, zda příslušný šlechtic neměl majetky i jinde. Ne vždy byla panství spojená v souvislý celek a někdo se tak mohl přestěhovat z druhého konce Čech, pokud obě lokality patřili pod jednoho šlechtice.

Na MyHeritage jsem se rychle díval a jsou tam pouze Pitterovi z Poděvous a to až od roku 1865.


Musím, Vás drobně poopravit.
Kolegyně hledá kolem r. odhadem 1850. sourozence předka kolem )r. 1890 a jejich rodiče)
Stěhování z panství na panství (bez povolení vrchnosti) povoloval už toleranční patent, 1771.
Navíc na Slovensku - v Uhrách- platily trošku jiné zákony , nejen kolem vedení matrik, ale i v rámci Rakouska, případně R-U.

Kolegyně by měla doplnit odkazy, co našla, (budeme se lépe orientovat) a pokud hledá na Slovensku, je dobré obrátit se také na kolegy na Slovensku, jsou velice vstřícní a velmi ochotně pomáhají.
geni.sk

Z
edit
na genteam.at je uvedeno 113 stran s výskytem příjmení Pitter. Některé z nich zasahují i do časového rozpětí možného narození sourozenců předka. Nemá ovšem smysl cokoliv hledat, pokud nezveřejníte další údaje - kř. jména předka, sourozenců, případně rodičů. Jinak se nedá vystopovat, o koho se vlastně jedná.
Je dost možné, že rodina působila mimo Slovensko, u kluků by se dalo předpokládat, že se objeví v databázi VHA - tam nikdo ze Slovenska není, pouze české země.
V Brně se v digiseznamu sčítání příjmení také objevuje, ale zase - bez dalších indícií se nedá nic dohledat. Z
Z


Měl použít citaci, protože jsme se mojí vinou špatně pochopili. Moje reakce se týkala prvního příspěvku od uživatele 1wolfik1. Toleranční patent platil myslím od roku 1781 a on hledal Pitterovi okolo roku 1765, čili byl ještě v platnosti. Jinak máte samozřejmě pravdu, že na Moravě, na Slovensku a v Uhrách to bylo jinak.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Zora » pát kvě 10, 2019 10:12

rok 1781, OK, překlep, omlouvám se.

Co se týče kolegy Wolfíka, no, on asi nemůže přečíst ty Poděvousy, - jen si to myslím si. Nějak to špatně naformuloval.

Pro Poděvousy - fa. Staňov je k dispozici rejstřík, příjmení Pitter se tam vyskytuje - letmo i v jiných obcích.
http://portafontium.cz/iipimage/3006396 ... w=252&h=96
Tady je třeba výskyt Pitter Johann r. 1737 - dál jsem nezkoumala.
Tomu dotazu jsem ale možná fakt neporozuměla.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod zoubek » pát kvě 10, 2019 10:22

Tak teď už uživateli 1wolfik1 zbývá se sem jen vrátit a zjistit, zda jsme mu nějak pomohli nebo ne :) Poslední návštěva v září moc nadějí nedává.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Zora » pát kvě 10, 2019 10:32

zoubek píše:Tak teď už uživateli 1wolfik1 zbývá se sem jen vrátit a zjistit, zda jsme mu nějak pomohli nebo ne :) Poslední návštěva v září moc nadějí nedává.

Přesně proto jsem tomuto dotaz už nevěnovala pozornost a domnívala jsem se, že Výš příspěvek se vztahuje k tomu druhému. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Jindřiška » pát kvě 10, 2019 11:25

Byla jsem na Slovensku v Ponikach a potom v Banskej Bystrici. Mám odkaz na str, https://familysearch.org./ - je to digitalizované matrika podle farnosti. Praděda se jmenoval Josephus Pittera ( Pittre) , byl bednář a jeho manželka se jmenovala Szusanne Dančo a bydleli v Ponikach č. 74. Došla jsem zatím jen po něj. (jen vím, že pocházel z 11 dětí).
Jindřiška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 09, 2019 22:14

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Jindřiška » pát kvě 10, 2019 11:26

Byla jsem na Slovensku v Ponikach a potom v Banskej Bystrici. Mám odkaz na str, https://familysearch.org./ - je to digitalizované matrika podle farnosti. Praděda se jmenoval Josephus Pittera ( Pittre) , byl bednář a jeho manželka se jmenovala Szusanne Dančo a bydleli v Ponikach č. 74. Došla jsem zatím jen po něj. (jen vím, že pocházel z 11 dětí).
Jindřiška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 09, 2019 22:14

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod zburget » pát kvě 10, 2019 11:57

No dobže, ale co jste k tomu Josefovi dohledala? Úmrtí (odkaz)? Svatbu (odkaz)? Narození jeho dětí (odkazy)? Svatby jeho dětí?

Některé ty matriky budou sei ještě živé, takže odkazy nebudou, ale můžete sehnat fotky těch záznamů. V některém z těch záznamů by mola (měla) být nějaká informace o jeho původu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Jindřiška » pát kvě 10, 2019 12:13

Právě tam jsem skončila na mrtvém bodě. V kronice na faře jsem nic konkrétního nenašla. Oni to po 100 letech archivují. Jen jsem zjistila to co jsem napsala. Jeho datum narození je 12.6.1895. V Ponikách jsem našla Josephus Pitter, ale křest měl23.3.1895 - což je o tři měsíce dříve. Ještě budu muset sehnat kontakt na Bánskou Bystrici na matriku, na civilní. Tam mne odkázali. Zatím jsem to ale nezkoušela.
Jindřiška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 09, 2019 22:14

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod zburget » pát kvě 10, 2019 12:54

Píšete různé údaje, ale nemáme tušení, odkut dy údaje pocházejí - z nějaké matriky? Z křestního listu? Z jiného zdroje?
Píšete, že jste našla narození (křest), ale odkaz na ten záznam (i jakýkoli další) nám tvrdošíjně tajíte.
My bohužel nemáme křišťálovou kouli, abychom to tam vyčetli. Pokud chcete pomoct a poradit, je třeba sem dát VŠECHNY relevantní informace. Ne informace typu - mám křest z data, matriku najdete na FamilySearch. Jak už tady zaznělo, dejte sem všechno, co máte. Odkazy, další informace (odkud), pokud máte sken nebo fotku, nahrejte ji třeba na img24.cz nebo na 2i.cz a sem zase dejte odkaz. Pokud máte papírový dokument, oskenujte nebo vyfoťte a opět dejte na servery uvedené výše.
Podle toho, co máte pak můžeme poradit nějaký další postup. Takto jsou ale vaše informace opravdu hodně kusé na to, aby tady z někoho mohla vypadnout nějaká smysluplná rada.


V kronikách nemá smysl moc hledat. Tam nic zásadního asi nebude. Zajímat vás budou hlavně matriky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: narození Martin Pitter

Příspěvekod Jindřiška » pát kvě 10, 2019 13:33

Dobře.
otec: Jiří Pittera 11.4.1932 / Lipník nad Bečvou - manželka: Emilie Nováková

děda: Josef ( Josephus) Pittera 12.6.1895 / Poniky 74, Bánská Bystrica - manželka: Marie Hrtáňová

praděda: Josef (Josephus) Pittera............../ Poniky 74, Bánská Bystrica - manželka: Susanny Dančo - ( děda - bednář)

Mám to opsané z dokladu které mám. Nevím, jak je vložit na stránku pro Vás. Můžu ale budeli-to třeba poslat do e-mailu. Můj: fofovajin@seznam.cz

Co jsem zjistila po rodině: Děda pochází z 11 dětí, před první sv., válkou přišli předci z Německa na Slovensko do dolů. Před válkou odešli do Maďarska a Severní Itálie. Po první světové válce se někteří vrátili zpět na Slovensko.

Děkují
Jindřiška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv kvě 09, 2019 22:14

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků