VYŘEŠENO Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » pon úno 27, 2017 15:18

Zdravím všechny.
Chtěl bych poprosit o pomoc při hledání informací o mém předkovi "Jakubovi Mareš - kovář z Držkrajova okres Milevsko".
Všechny mé kroky při hledání skončili okolo roku +- 1759. Už jsem v matrikách nalezl úmrtí https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5565&page=29 kde je informace, že zemřel v 75 letech což odkazuje na rok 1759, dále pak svatbu https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5552&page=16 která píše informaci, že se ženil ve 27 letech a odkazuje na rok 1764. Bohužel matrika z tohoto období https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5537&page=73 je pro mě takřka nečitelná a latinsky. Už jsem ji prolistoval asi 12x a nepoznám ani písmeno. :roll: Jsem v tomto oboru nováček. Předem děkuji za jakékoliv informace.
Naposledy upravil Jan_Mareš dne stř bře 01, 2017 19:50, celkově upraveno 1
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 27, 2017 18:13

Váš Jakub se vůbec nemusel v Držkrajově narodit, mohl se tam jen přiženit a usadit. U kovářů je to docela běžné, byli to stěhovaví ptáci.
V matrice je Mareš 2x (scan 75 a 106) ale otec je Jan, ne Tomáš (jména jsou poznamenána na okrajích stránek). Najít ho někde v okolních matrikách by byla docela klika. Zkuste najít úmrtí otce Tomáše před rokem 1791, jestli byl taky v Držkrajově.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » pon úno 27, 2017 18:52

Hrozně Vám děkuji za pomoc.

Zatím jsem měl s tím stěhováním celkem v matrikách štěstí - pět generací kovářů a vždy jeden zůstával v Držkrajově a ostatní (bratři) se potulovali po okolí (Milevsko, Sepekov, Podboří atp.)
Zaujala mě Vaše poznámka ohledně jména na okraji stránek - to bude ten Jan jak píšete (předposlední sloupec v matrice oddaných) - to jsem vůbec netušil. Myslel jsem že to patří svědkům a oddávajícímu. :? Musím se ještě hodně učit. Jdu hledat jen nevím koho jestli Jana nebo Tomáše :-(
Jinak ta strana 106 - obrovský obdiv a klobouk dolu.
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 27, 2017 19:28

U těch svateb je to opravdu sloupec svědků, ta moje poznámka se týkala křestní matriky, kde je na okraji (za čárou) napsáno odkud byl křest a jméno dítěte.
Zkusil jste dohledat v indexech třeba sňatek/narození rodičů nebo nějaké další sourozence/příbuzné? otec Tomáš by se mohl narodit okolo 1740, ale v indexu 1736-42 není.

V indexu narozených 1746-84 jsou Marešovi v Rukovicích - Anna fol.514, v Milevsku - Kateřina fol. 326 a Anna Marie fol.275, v Hrejkovicích - Františka fol.251, Jan fol.137, Alžběta fol.73, Anna fol. 103, ve Velký - Anna fol.197
https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5572&page=41
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » pon úno 27, 2017 21:10

Máte se mnou trpělivost, které si moc vážím.

Můj postup byl je zatím pouze vývod směrem od mě v mužské linii.
Poslední stopa je František Mareš (2.7.1832-17.4.1907) - https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5543&page=27 Zde jsem zjistil informaci o jeho otci (také František dále bez informací) a tak jsem šel ihned na jeho dědu Jakuba.

Tento Jakub by měl mít ještě dceru https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5539&page=17

Zkusím ještě jak popisujete Vámi zmíněné matriky. Horší je to s tím písmem - kolem tohoto data.
Mohl bych mít ještě otázku jak zní rodné jméno jeho manželky - já přečetl pouze Veronika a pak něco jako Král - nebo Dráb

PS: Jak jste popisovala to jméno na okraji čáry - tak tam jsem úplně vedle jméno "Jan" bych četl jako červen - "Jun" :oops:

Jan Mareš
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Věra Mátlová » pon úno 27, 2017 21:49

No jasně, Králová - vidíte že to jde!
Podívejte se na tohle - mohlo by vám to pomoci v luštění, než to dostanete do oka
https://uloz.to/!Ib7kDF5MKi9o/pisma1full-pdf
https://uloz.to/!RfnDtCFr9ONH/pisma2full-pdf
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » úte úno 28, 2017 20:00

Tak jste mi zvedla sebevědomí a pustil jsem se do toho ještě s větší vervou. Dnes jsem dohledal chybějící údaje o Jakubově synovi.
Děkuji Vám za odkazy na ty písma, ale na tu matriku z 1763 - bych musel vzít nejdřív Photoshop. Už vím proč se říkalo, že to byla doba temna. :)
Budu hledat okolo a když budu mít stopu - zkusím to hodit do rubriky "čtení starých materiálů".
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Věra Mátlová » úte úno 28, 2017 20:12

No ono to spíě zplesnivělo uložením mnohem později v nějakých nevyhovujících "archivech" takže se to poněkud rozpilo. Ale po trošce cviku uvidíte, že to zase není takový zázrak. Trochu pomůže, když znáte takové ty ustálené formulky co se používaly, protože když víte jaké slovo máte hledat tak se spíš chytíte. Ty formulky se opakují skoro stejně, hodně jich najdete i na tomto fóru.
Tak hodně zdaru!
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » stř bře 01, 2017 14:05

Přesně jak píšete, ustálené formulky těch se chytám a učím. Hodně mi pomáhají specifická písmenka jako to zakroucené "z" nebo v mém případě "š" apod. Měl bych na Vás ještě ještě jednu prosbu, teda jestli už nejsem moc drzý.
Narazil jsem na takovou zvláštnost ze které nejsem moc moudrý. V matrice není v řádku to co bych standardně očekával. Např. otec je posunutý do kolonky matka. Mohla by jste mi pomoci s výkladem a překladem. https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree=1nrmg&menu=3&id=5543&page=104 jedná se o třetí řádek zespodu "Václav Mareš".
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan » stř bře 01, 2017 14:37

Dítě se narodilo svobodné matce, otec byl dopsán po sňatku matky kdy došlo k legitimizaci. Původně kolonka otce byla prázdná, nic není posunuto.
Otec i matka jsou zapsáni ve správných kolonkách, časem zjistíte že zápisů kde není uveden nebo dopsán otec bude víc a zápisy doplněných otců se budou lišit.
Ten zápis nad jménem dítěte uvádí že po sňatku matky bylo dítě legitimizováno a doklad je asi uložen v archivu fary s popisem uložení lib III cop 177.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » stř bře 01, 2017 16:02

Tak jsem to louskal asi hodinu až mi to docvaklo.
Jen nemohu přečíst křestní jméno matky. Četl jsem to jako "František Mareš" což je jeden ze dvou mě známých dětí jejich otce Jakuba. Zmátla mě i adresa - to znamená, že dotyčná matka žila pod stejnou střechou se svým bratrem.Nebo si tam skočila odrodit. Mohli by jste mi pomoci s křestním jménem - mohla by to být Josefa? Děkuji
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan » stř bře 01, 2017 16:41

Asi Vám nic nedocvaklo, dítě se narodilo jako nemanželské Mareš Václav svobodné matce Anně dceři Jakuba Mareše v čísle 5.
Proto je zapsáno příjmením matky, dodnes platí dědění příjmení po otci nebo po svobodné matce, pokud matka otce neuvede.
Dopsaný otec je Jan Lukeš a pod tím příjmením bude asi zapsán v případě sňatku nebo úmrtí.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » stř bře 01, 2017 17:02

Děkuji Vám za pomoc.
To jak píšete mi i docvaklo - jen jsem doposud o Anně neměl ani tušení (nový objev).
Její bratr měl 9 dětí na stejné adrese, kde společně žili ještě se svým otcem Jakubem.
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Zora » stř bře 01, 2017 17:15

Jan_Mareš píše:Tak jsem to louskal asi hodinu až mi to docvaklo.
Jen nemohu přečíst křestní jméno matky. Četl jsem to jako "František Mareš" což je jeden ze dvou mě známých dětí jejich otce Jakuba. Zmátla mě i adresa - to znamená, že dotyčná matka žila pod stejnou střechou se svým bratrem.Nebo si tam skočila odrodit. Mohli by jste mi pomoci s křestním jménem - mohla by to být Josefa? Děkuji



Něco k legitimizaci dítěte.

Děti se rodily manželské , nemanželské, a pokud se svobodná ( neprovdaná) matka znovu vdala, a její manžel se kl dítěti přihlásil, pak se těmto dětem změnil status na manželské legitimizované.

Takže Anna, dcera Jakuba Mareše, porodila nemanželské dítě a proto nebyl (původně) uveden jeho otec. Do matrik se zapisovali pouze rodiče, kteří zavřeli manželství před narozením dítěte.

Anna se později vdala a její manžel uznal narozené dítě Václava za svého syna. Není to o tom, že by se, zpozdilec, přihlásil ke zplození biologického potomka, ale jen a jen o tom, že chtěl dítě vychovávat jako své.
Pro tto případy měla církev tento postup.
Budoucí otec musel s matkou dítěte uzavřít manželství.
Matka musela souhlasit, že se její manžel stane otcem dítěte.
Manžel matky musel před svědky prohlásit, že se hlásí k dítěti jako otec.

Na to přihlášení bylo spoustu různých formulací, nenechejte se nikdy zmást, nešlo o prohlášení, že měl s matkou předmanželský styk, ale o ochotu dítě jako otec vychovávat.
Tím, že se dítěti změnil status na legitimizované, změnil se mu i život, neb nemanželské děti to měly opravdu těžké (stejně jako svobodné matky) Navíc - úředně nesl příjmení stejné jako jeho matka (i otec)

Všechny tato podmínky výše uvedené byly splněny, protože otec je zjevně dopsán do příslušné kolonky a je uvedena poznámka, že dítě bylo skrze uzavřené manželství legitimizované
(His proles per..... )

Z hlediska ryze genealogického se nejedná o příbuzenský vztah - otec syn, z hlediska lidského se jedná možná o pevněnjší pouto než s biologickým otcem. Tento muž dítě vychovával, dal mu své životní zkušenosti a pomohl mu v životě postavit na vlastní nohy.

Údaje u matky - protože se o dítě někdo musel starat a v případě nemoci nebo úmrtí matky by tato povinnost připadla obci, vždy se u svobodných matek dopisovala, koho je dcerou. Pokud byly tyto údaje známy - bývá doplněno - "dobře známá", pokud zapsali pouze to, co matka uvedla, následovala poznámka - dle udání. Někdy bývá - výjimečně také doplněno - dle křestního listu.

Je třeba si uvědomit, že veškeré doklady přinášeli snoubenci ke svatbě, vědělo se tedy , kdo je koho syn, dcera a odkud snoubenci pocházejí. U svobodné matky ke svatbě před porodem nedošlo a tak bylo třeba údaje ověřovat .... (mohla porodit třeba děvečka ze vzdálenější obce a aby hanba nepadla na rod otce, zaměnila křestní jména rodičů...)


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mareš - Milevsko - 1760 - latinsky

Příspěvekod Jan_Mareš » stř bře 01, 2017 19:49

Děkuji Vám za podrobné informaci a vysvětlení.
Zatím jsem se s touto legitimizací ve svém stromě nesetkal (jsem ještě zelenáč). Už jsem zaregistroval "nemanželský" ale to dopsání ještě ne.
Ještě jednou děkuji.
Jan_Mareš
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon úno 27, 2017 14:54
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jižní Čechy - rodina Mareš, rody pohodných (Jižní a Západní Čechy), Tunka (Jižní Morava + Slovensko),Bradáč, Süsser atd.


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků