Mareš z Olešnice?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Mareš z Olešnice?

Příspěvekod maros » pon úno 27, 2017 14:43

Zdravím všetkých bádateľov. Pred časom som tu hľadal miesto na Morave, odkiaľ by mohol pochádzať môj predok Jan Mareš viewtopic.php?f=6&t=32259. Tipy na Lesonice, Lesnice, Leseňovice, Lešnice boli neúspešné, ale nedávno som z jedného zoznamu zistil, že priezvisko Mareš sa dosť často vyskytovalo v mestečku Olešnice, čo by už snáď mohol byť ten správny tip :-). Je však pre mňa obrovským problémom rozlúštiť písmo v príslušných matrikách http://actapublica.eu/matriky/brno/?akc ... ignatura=#. Chcel by som teda poprosiť niekoho ochotného o pomoc s vyhľadaním. Ide o osobu Jan Mareš, ktorý zomrel v r.1867 na Slovensku vo veku cca 70 rokov. Pri zápise jeho sobáša 10.11.1825 je uvedený ako Jan Mareš, syn Mateja z Lešenice https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443. Podľa roku sobáša a veku pri úmrtí sa teda mohol narodiť niekedy okolo roku 1797 (plus-mínus 7 r.). Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc ;-)
maros
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon lis 28, 2016 16:43

Re: Mareš z Olešnice?

Příspěvekod Zora » pon úno 27, 2017 15:31

Příjmení Mareš se v Olešnici vyskytuje, zatím jsem ale nenarazila na otce Matěje :-(

např. zde r. 1798
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=25

Zkusím projít list po listu


edit přímo v Olešnici se nevyskytuje otec Matěj, bohužel .
pod farnost Olešnice ale spadají další obce, tak postupně zkusím ještě projít ty další.
Ještě dost podstatnou věc, ona Olešnice byla Oels, takže - těžko říct, zda jste se trefil do správné obce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mareš z Olešnice?

Příspěvekod maros » pon úno 27, 2017 16:47

Zora píše:Příjmení Mareš se v Olešnici vyskytuje, zatím jsem ale nenarazila na otce Matěje :-(

např. zde r. 1798
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=25

Zkusím projít list po listu


edit přímo v Olešnici se nevyskytuje otec Matěj, bohužel .
pod farnost Olešnice ale spadají další obce, tak postupně zkusím ještě projít ty další.
Ještě dost podstatnou věc, ona Olešnice byla Oels, takže - těžko říct, zda jste se trefil do správné obce.
Z

Ďakujem veľmi pekne za ochotu!
Tak dúfam, že som ho neprehliadol v tých predchádzajúcich obciach, ale ľahko sa to mohlo stať, keďže som nastavený na čítanie latinských resp.maďarských zápisov :(
Uvedomujem si ten Oels, ale chytám sa každej slamky :), pretože mi napadlo, či ten zápis v sobášnej matrike nemohol byť zapísaný hovorovo. V každom prípade zatiaľ srdečne ďakujem!
maros
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon lis 28, 2016 16:43

Re: Mareš z Olešnice?

Příspěvekod Zora » pon úno 27, 2017 16:58

Já jsem se snažila ještě dívat do evangelických matrik, protože i v Olešnici byli evangelíci a po tolerančním patentu se mohli hlísit ke své víře. Tady to bdue zatím dost problematické, musím najít nějakou evangel. farnost, kam by mohli jít ke křtu. Zatím jsem se dívala do novější evang. matriky Olešnice, tam se příjmení nevyskytuje, pak Jimramov... hledám další možné...
Zdá se mně, že na familysearch se jedná o matriku snatků katolické církve, ale ... i tahle možnost je třeba prohledat.

Napadly mě ještě Velká a Malá Losenice, tam se ale velmi pravděpodobně příjmení nevyskytuje. Budu nad tím přemýšlet. Z
Naposledy upravil Zora dne ned bře 05, 2017 4:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mareš z Olešnice?

Příspěvekod -jj- » ned bře 05, 2017 1:50

Moji evangeličtí předci z Olešné chodili ke křtu buď do Horní Krupé (SOA Zámrsk) nebo do Čáslavi (SOA Praha).
-jj-
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv čer 23, 2016 0:12
Oblast pátrání: Podřipsko, okolí Havl. Brodu

Re: Mareš z Olešnice?

Příspěvekod Zora » ned bře 05, 2017 4:52

-jj- píše:Moji evangeličtí předci z Olešné chodili ke křtu buď do Horní Krupé (SOA Zámrsk) nebo do Čáslavi (SOA Praha).


Jedná se o obec Olešnice, na actapublica jsou asi dvě, tři obce a evangelickými farami pro okolí, ...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků