VYŘEŠENO: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod MatheusKopecky » čtv úno 16, 2017 10:29

Dobrý den,
potřeboval bych pomoc. Hledám narození svého přímého předka Jana Dražana. Zmíněný člověk zemřel dne 13.12.1771 v obci Horní Láz na okr. Příbram. V kolonce věk je uvedeno 62 let, což by odpovídalo narození v rozmezí 1709 - 1711. Dle záznamu ze svatby (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10879/16 - VPRAVO NAHOŘE) byl jeho otcem jistý Václav Dražan. Avšak, když se podívám do indexu narození té doby, tak v celém okolí (farnost Bohutín, do která spadá i Láz) najdu děti jediného Václava Dražana a to opět v Lázu s jistou Dorotou pouze: Kašpar (*1708), Marie (*1710) a Tomáš (*1711 - ODKAZ: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10877/121 - VPRAVO NAHOŘE). Je možná záměna jmen? Je možné, že spletli věk v matrice zemřelých? Je možné, že se narodil dříve, či později, než je 1710 a pokud ano, v kolika se ty odchylky pohybují rámcově let?
Děkuji všem mnohokrát
Naposledy upravil MatheusKopecky dne pát bře 03, 2017 10:04, celkově upraveno 1
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod JanaVi » čtv úno 16, 2017 11:28

Přeji hezký den,
myslím, že nejpravděpodobněji bude chyba v matrice zemřelých ve věku. Mám zkušenost, že většinou píšou věk o několik let vyšší. Čím starší člověk, tím větší odchylka. Takže bych se podívala na potencionální mladší sourozence v té rodině. Případně i v okolních vsích. Pokud otec byl třeba švec, mám narození dětí v okruhu cca 20 km. Stejně tak šenkýř nebo krejčí. Ovšem povolání otce na počátku 18. století bývá uvedeno spíš výjimečně.
Jana
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 248
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zeter » čtv úno 16, 2017 16:38

přesně jak píše JanaVi, věk v záznamech úmrtí bývá málokdy přesný; ale je na to potřeba dávat pozor, protože občas celé rody používaly dost omezenou zásobu křestních jmen, a to pak velmi snadno dojde k záměně např. bratranců. Další obvyklá situace je, že se narodil např. jeden Václav, vzápětí v kojeneckém věku umřel, a další dítě po něm jméno zdědilo. A ještě jedna obvyklá situace: děti nemusejí pocházet z jednoho a téhož manželství (což kolikrát ani nemusí být při málo šťouravém pohledu zřejmé, protože záznamy z téhle doby bývají skoupé na podrobnosti). Já se vždycky snažím, abych měl přehled o všech dětech daného páru.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zedir » čtv úno 16, 2017 17:02

Co se týče toho, jak velké tyto odchylky mohou být, naprosto běžných je - řekněme do pěti let, ale mockrát jsem měl tu zkušenost, že se odchylka blíží nebo je k deseti letům a někdy byla snad i 15 let - a to se přitom jednalo o polovinu 19. století (kapitolou samu pro sebe jsou extrémně vysoká stáří, kdy je uvedeno například 130 let a při dohledání v matrice se zjistí, že dotyčný člověk měl "jen" kolem 80 let, pokud tedy matrika existuje). Proč k těmto odchylkám docházelo - důvodů může být celá řada, například záměna bratranců a jmenovců, jak píše zeter, špatně odečtená léta, pak se snadno přibere či ubere celá dekáda, nedůslednost při zápisu, lidé často sami nevěděli, jaký mají věk apod. Věk, ať již při sňatku, tak především při úmrtí, je nutné brát jen orientačně a počítat s tím, že záznam může velmi reálně být mimo hledaný rok. Čím dále od hledaného roku najdeme vyhovující záznam, tím pečlivěji musíme zkoumat všechny známé informace, abychom mohli potvrdit, že se opravdu jedná o toho, koho hledáme. Obecně se dá říci, že čím starší měl člověk být a čím hlouběji v minulosti jsme, tím je šance na větší odchylku také větší.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zeter » čtv úno 16, 2017 18:27

jinak ještě co se záměny jmen týká - k záměnám jmen dochází, ale je to spíš případ, kdy má daná osoba více křestních jmen (např. podle svatého/světice). u různých zápisů pak může být užito obou jmen nebo jenom jednoho. Typický případ je "Marie Magdalena", která se může objevovat jako Marie, Magdalena, nebo Marie Magdalena, ale setkal jsem se i se spoustou dalších - např. Anna Rosalia střídavě jako Anna nebo Rosalia; Anna Barbara dtto.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod Zora » čtv úno 16, 2017 18:35

já jsem se dívala na rejstřík, žádného adepta jsem tam neviděla. ..... Jan (otec Václav, matka Dorota)

Co jsem se setkala, tak max asi +- 10 let chyba ve věku při úmrtí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zedir » čtv úno 16, 2017 18:57

Zeter mě navedl na ještě jeden specifický problém, kdy může dojít k záměně lidí. Když má někdo dvě a více křestních jmen a bývá nebo může být uváděn střídavě různými z nich, může to být už samo o sobě chaotické a matoucí, ale ještě více to bude, když budou sourozenci téhož křestního jména - pro ilustraci, pět bratrů pojmenovaných po svatých Janech je děsivá představa - Jan Sarkander, Jan Křtitel, Jan Nepomucký, Jan Nepomucký Neumann a Jan Evangelista.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod Zora » čtv úno 16, 2017 19:16

mám to podobně u pradědečkových sester, jedna Ludmila a ostatní jsou dvojjmenné, vždy alespoň jedno jméno je Marie.. Dost mě to natrápilo, protože kromě narození nebylo skoro nic dalšího online...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zedir » čtv úno 16, 2017 19:24

Na toto mám poměrně štěstí, že mí předci mívají výjimečně zapsána jména po světcích nebo dvě křestní jména, takže se vždycky ztotožní nebo dohledají docela snadno, ale umím představit, že v opačném případě to může být opravdu náročné se v tom správně zorientovat. Tím spíše, pokud pod jedním číslem žije rodin několik a rodiny těchto sourozenců dávají svým dětem opět jména po rodičích, po strýcích a tetách... To už je potom na velkou klasickou kriminalistickou nástěnku s papírky, vazbami, šipkami...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod Zora » čtv úno 16, 2017 19:49

No - v tomhle případě si příbuzná pamatovala, že jedna z "tet" byla Marie ....
Nakonec z toho vyšla a byla zcela náhodně nalezeným sňatkem potvrzena Žofie Marie ...
Ta nástěnka je dobrý nápad, asi to zrealizuji :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: ZÁMĚNA JMÉNA? CHYBA V MATRICE?

Příspěvekod zeter » čtv úno 16, 2017 21:41

jj, taky někde v jakési generaci mám v jedné rodině dvě dcery jedněch rodičů - jedna je Anna Marie a druhá... Marie Anna.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků