Zjištění místa narození

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » stř úno 15, 2017 9:36

Dobrý den,

U mého předka jsem nalezl úmrtní záznam i oddací záznam, vím tedy kdy se narodil nicméně v žádné z rodných knih v okolí jsem jeho příjmení nenalezl (v O i Z záznamu odkud pocházel není uvedeno). Je ještě nějaká jiná možnost jak zjistit místo jeho narození? Narodit se měl roku 1789, takže ze sčítání obyvatel čerpat nemohu.
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » stř úno 15, 2017 10:08

O Vrbice (o. Havlíčkův Brod)
Obrázek
Naposledy upravil rakem dne stř úno 15, 2017 10:10, celkově upraveno 1
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » stř úno 15, 2017 10:09

Z Vrbice (o. Havlíčkův Brod)
Obrázek
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod Zuzana Jah » stř úno 15, 2017 12:41

Máte i narození dětí? Díky kmotrům se mi už podařilo najít místo narození některého z rodičů - tak hodně štěstí v pátrání. Také je dobré projít obce, které v té době patřily do panství s Vrbicí.... /používám stažený soubor Palackého popis panství...je někde na netu, možná je i odkaz na tomto fóru/. Přiznávám, že mám také několik míst, kde nevím kde hledat dál.....Zuzana ....a někdy pomůže úplná náhoda, když hledám něco jiného:-)
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod GromanJ » stř úno 15, 2017 13:33

Zdravím,

z mých zkušeností pomohli právě svědci, příp. kmotři dětí, nicméně občas lze vyčíst informace o původu i ze zápisu v pozemkové knize anebo svatební smlouvy :)
GromanJ
 
Příspěvky: 126
Registrován: ned srp 16, 2015 17:02
Oblast pátrání: Záhoří; Haná - Přerov, Olomouc, Velká Bystřice, Prostějov; okres Frýdek-Místek, Jablunkov, Těšínsko, Polsko

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » stř úno 15, 2017 13:40

GromanJ píše:Zdravím,

z mých zkušeností pomohli právě svědci, příp. kmotři dětí, nicméně občas lze vyčíst informace o původu i ze zápisu v pozemkové knize anebo svatební smlouvy :)


A kde se dají sehnat tyto dokumenty pro o. Havlíčkův Brod? Digitálně jsem je nenalezl, takže asi jen osobně v SOA že?
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » stř úno 15, 2017 13:54

Zuzana Jah píše:Máte i narození dětí? Díky kmotrům se mi už podařilo najít místo narození některého z rodičů - tak hodně štěstí v pátrání. Také je dobré projít obce, které v té době patřily do panství s Vrbicí.... /používám stažený soubor Palackého popis panství...je někde na netu, možná je i odkaz na tomto fóru/. Přiznávám, že mám také několik míst, kde nevím kde hledat dál.....Zuzana ....a někdy pomůže úplná náhoda, když hledám něco jiného:-)

Tak bohužel - u všech dětí, které jsem našel jsou psáni všichni z Vrbic.
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » čtv úno 16, 2017 10:14

Našel jsem záznam z vedlejšího panství, Příjmení je však uvedeno jako Heřmánek - je možné že to je hledaná osoba, ale posléze se jméno změnilo přidáním ský?
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7247/110
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod zedir » čtv úno 16, 2017 10:32

To je určitě velmi možné, taková úprava by byla velmi reálná a nic výjimečného. Za sebe mám například předky Pokoráky, kteří se vyvinuli ze starších Pokorných (prokazatelně).
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » pát úno 17, 2017 11:20

zedir píše:To je určitě velmi možné, taková úprava by byla velmi reálná a nic výjimečného. Za sebe mám například předky Pokoráky, kteří se vyvinuli ze starších Pokorných (prokazatelně).

Tak bohužel to není on, tento Jan zemřel jako roční dítě. Nevíte náhodou, kde lze najít pozemkové knihy pro Vrbice?
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod zedir » pát úno 17, 2017 12:05

Řekl bych, že Vrbice spadají pod SOkA Havlíčkův Brod, kde ale pozemkové knihy Vrbic nevidím a Havlíčkův Brod jako pod oblastní archiv spadá pod MZA v Brně, ale tam jsem nic více z Vrbic nenašel, možná tu špatně hledám, můžete se zkusit podívat. Možná byly Vrbice součástí velkostatku, který spadá pod jiný archiv, neznám oblast...

http://badatelna.eu/instituce/Statni_ok ... /?q=vrbice

http://badatelna.eu/instituce/Moravsky_ ... yhledavani
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod rakem » pát úno 17, 2017 12:46

zedir píše:Řekl bych, že Vrbice spadají pod SOkA Havlíčkův Brod, kde ale pozemkové knihy Vrbic nevidím a Havlíčkův Brod jako pod oblastní archiv spadá pod MZA v Brně, ale tam jsem nic více z Vrbic nenašel, možná tu špatně hledám, můžete se zkusit podívat. Možná byly Vrbice součástí velkostatku, který spadá pod jiný archiv, neznám oblast...

http://badatelna.eu/instituce/Statni_ok ... /?q=vrbice

http://badatelna.eu/instituce/Moravsky_ ... yhledavani

Já jsem čerpal matriční údaje z SOA v Zámrsku, bohužel pozemkové knihy nemají pokud vím zdigitalizované a na můj dotaz mi nikdo z SOA neodpověděl.
rakem
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř říj 07, 2015 10:10

Re: Zjištění místa narození

Příspěvekod Zora » pát úno 17, 2017 13:32

u svatby je Heřmanský uveden jako obyvatel Vrbic - je tam číslo popisné.
Pokuste se zjistit, kdo bydlel v daném čísle před svatbou Heřmanského a zda se na tomto čísle nedělo něco kolem Heřmanských - mohl chalupu ale koupit těsně před svatbou...
Co jeho rodiče, nenašel jste ve Vrbicích úmrtí?
Příjmení Heřmanský se vyskytuje na přepsaných indexech matrik
http://records.pixistudio.cz/?query=1718

obce původu: Nové Město na Moravě a potom méně dobře identifikovatelná obec Nová ves v Č - nepříliš časově odpovídající...

V dané oblasti se příjmení vyskytovalo, pak je třeba bohužel pátrat v "kruzích" kolem posledního výskytu.

V lánovém rejstříku se ale v této oblasti příjmení Heřmanský nevyskytuje - čili předci museli pocházet z české strany.
Heřmanský pouze Babice, panství Lesonice a pak Přímětice, panství Louka - zcela mimo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků