Český předek Benda

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Český předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 19:53

Dobrý den, já hledají pomoc genealogistu. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.
Omlouvám se za jazyk, ale píšu s překladačem.
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Česká předek Benda

Příspěvekod Dawid » sob led 14, 2017 20:11

Witamy na forum :)
Czy Pan mógłby swoje pytanie napisać po prostu po polsku? Rozumiemy, odpowiemy :) (A wynik z tłumacza automatycznego jest nie do zrozumiena...)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Česká předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 20:23

Witam serdecznie :)

Nie sądziłem, że będę mógł pisać po polsku tutaj. Szukam genealogów lub jakiegoś biura genealogicznego, które pomogłoby mi w ustaleniu moich czeskich przodków.
Mój prapraprapradziadek nazywał się Józef Benda i urodził się we wsi Skalsko około 1803 roku. Jego ojciec nazywał się Daniel Benda a żona Dorota z domu prawdopodobnie Dahniel.
Szukałem w czeskich metrykach, ale nie odnalazłem aktu urodzenia Józefa Bendy, nie mam wprawy w metrykach pisanych po niemiecku.

Z góry dziękuję,
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Česká předek Benda

Příspěvekod Dawid » sob led 14, 2017 20:48

I owe Skalsko na pewno znajduje się w obecnych Czechach? Jaki tego dowód?

No i - istnieją przynajmiej dwie wsi tej nazwy. Jakaś wskazówka, o którą z nich chodzi?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Česká předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 21:05

Sprawdzałem obydwie te wsie ;/
W metryce jest adnotacja „wieś Skalsko w Cesarstwie Austriackim”. Inna jeszcze wieś jest w Bułgarii, ale ona nie była w Cesarstwie Austriackim. Obstawiałbym Skalsko Powiat Mladá Boleslav. Na wikipedii jest artykuł poświęcony Felixowie Bendzie, który urodził się właśnie w tym Skalsku. Ponadto rodzina muzyków Bendów pochodzi z Benátky nad Jizerou, które leży bliżej Mlady. Nie twierdzę, że to moi przodkowie, ale chyba jest możliwość pokrewieństwa w sytuacji małych miejscowości i tych samych nazwisk.
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Česká předek Benda

Příspěvekod Dawid » sob led 14, 2017 21:29

Rozumiem. Co do Skalska, to zgoda (szybkie przejrzenie indeksu metryki pokazało, że w tym drugim Skalsku nie było Bendów).

I więc ostatnie pytanie: Dorota z domu Daniel była żoną Daniela i matką Józefa, lub synową Daniela i żoną Józefa? :)

Edit: I skąd informacja o 1803 r.?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Český předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 21:44

Dorota była matką Józefa i żoną Daniela. W metryce jest zapis jej panieńskiego nazwiska „Dahniel”. Daniel przeniósł się do Łodzi po narodzinach Józefa w Skalsku. Nie wiem czy z Dorotą, bo ta zmarła przed ślubem Józefa w Łodzi, ale nie wiem czy zmarła w Łodzi czy jeszcze w Skalsku.

Jeszcze jedna uwaga, prawdopodobnie katolicy, bo ślub Józefa był w Łodzi w kościele katolickim i nie było żadnej adnotacji, że innego wyznania, niż katolickie.
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Český předek Benda

Příspěvekod Dawid » sob led 14, 2017 21:48

Dziękuję bardzo.

I ten rok 1803 (zob. mój post wyżej)? Chyba z datum śmierci i ówczesnego wieku?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Český předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 21:54

To ja dziękuję za samo zainteresowanie i pomóc :)
Józef będą ożenił się w 1836 roku, w metryce jest wzmianka o tym, że miał podczas ślubu 33 lata.
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Český předek Benda

Příspěvekod Dawid » sob led 14, 2017 22:11

OK. Więc: odpowiednia metryka chrztów (Józef) znajduje się tutaj i ślubów (Daniel & Dorota w przypadku, że Dorota pochodziła z Skalska) tutaj.
Rozumiem dobrze, że jednak pismo nie jest dla Pana czytelne?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Český předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » sob led 14, 2017 22:17

Dziękuję Panu, tak odnalazłem wcześniej te metryki, ale niestety nie mogę się w nich rozczytać i dlatego szukam genealogów, którzy są bardziej biegli.
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Český předek Benda

Příspěvekod ozana » ned led 15, 2017 10:21

Co tohle?

index
Benda Joseph 12/12 1804 fol23
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11828/300

úplně dole
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11828/113
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Český předek Benda

Příspěvekod Dawid » ned led 15, 2017 13:36

MichalRodinaBendaPL: OK. Wyjaśnię teraz po czesku dla kolegów, o co chodzi, i chyba ktoś pomoże. Ja sam niestety nie mam tyle czasu.
(À propos, Skalsko to jedna z najbardziej małowniczych miejscowości, co w swoim życiu odwiedziłem :))

Pro ostatní: No, takže kolega z Polska (z Lodži) je potomek emigranta z Čech a chce se se svými českými předky "seznámit". Bohužel, starší písma nepřečte vůbec.
Jedná se mu o následující osoby: Manželé Daniel Benda a Dorota rozená Danielová (nebo nějak podobně) s malým synem Josefem se počátkem 19. století přistěhovali do Polska (do ruské části) z obce Skalsko, dnes okres Mladá Boleslav. Josef se oženil už v Polsku (1836), ale narodil se ještě v Čechách (podle svatebního věku asi v r. 1803). Matka Dorota zemřela, neznámo kdy a kde, ještě před synovou svatbou, otec Daniel až mnohem později v Polsku. Nejstarší zápis, který kolega má, je tedy Josefova svatba.
No a teď hledá cokoliv staršího, co by obsahovalo tyto osoby nebo jejich předky. A prosí s tím o pomoc.

ozana: Tenhle Josef je bohužel syn Františka, ne Daniela.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Český předek Benda

Příspěvekod MichalRodinaBendaPL » úte led 17, 2017 0:34

Dziękuję z góry za pomoc i Panu Panie Dawidzie za tłumaczenie na czeski :)
MichalRodinaBendaPL
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 14, 2017 19:50
Oblast pátrání: Dobrý den, já hledají pomoc genealogists. Název můj předek byl Daniel Benda a přišli do polské vesnice Skalsko. Podle polských metriky si vzal Josef Benda se narodil v Skalsku asi 1803 let. Jeho rodiče byli Daniel Bedna a Dorothy Dahnielów, který emigroval do Lodže s Skalská.

Re: Český předek Benda

Příspěvekod Karla55 » úte led 17, 2017 1:19

Můžete sem vložit foto zápisu svatby Josefa?
(Google: Można wstawić zdjęcie ślubu Józefa?)
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků