VYŘEŠENO - Používání dvou jmen

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

VYŘEŠENO - Používání dvou jmen

Příspěvekod Erda » čtv pro 29, 2016 10:45

Dobrý den,
hledám otce Jana Františka M. http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=126 1. zápis vlevo

svatba rodičů je nejspíš zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185 6. zápis vlevo

úmrtí matky (Rosina) zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=128 poslední zápis vpravo

před úmrtím Rosiny (vdova) není žádné úmrtí Josefa M., našel jsem jen Františka M., který by k ní snad odpovídal věkem (narozen 1682, z toho roku nejsou matriky).
Jen mi bloumá hlavou, zda-li by se mohl jmenovat František Josef a u každého zápisu bylo použito jiné jméno ? + kdyby byl František psalo by se u svatby juvenis, když by měl 42 let a pak mít dítě skoro v 60ti ?
Naposledy upravil Erda dne pát pro 30, 2016 14:31, celkově upraveno 1
Erda
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv pro 29, 2016 10:15
Bydliště: Hustopeče
Oblast pátrání: Hustopeče, Horní Bojanovice, Vlasatice, Kuřimská Nová Ves, Pasohlávky, Dolní Dunajovice, Vacenovice

Re: Používání dvou jmen

Příspěvekod Zora » čtv pro 29, 2016 12:47

používání dvou jmen

ano, často se stávalo, že dítě dostalo při křtu dvě jména, v běžném životě se pak používalo jedno z nich.

Ve Vašem případ si ale myslím, že Váš hledaný Macháček bude existovat, je uveden z Milotic.
Já si uvědomuji rod Macháčků z Vacenovic, v té době spadaly obě vsi pod stejnou farnost. Takže si myslím, že by měl být k nalezení v matrice Milotice.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Používání dvou jmen

Příspěvekod Erda » čtv pro 29, 2016 15:18

Moc děkuji za objasnění, už jsem ho našel, narodil se ve Vlkoši u Kyjova... jsem to stále hledal pod Hustopeče - Horní Bojanovice. František syn Josefa, je v dalších záznamech zapisován jako Machač a Machači se vyskytují před rokem 1700 v Hustopečích, tak mě to zmátlo... Ty Milotice jsem měl špatně přeložené a myslel jsem, že to patří k nevěstě.

Tak ještě jednou děkuji :) Erik M.
Erda
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv pro 29, 2016 10:15
Bydliště: Hustopeče
Oblast pátrání: Hustopeče, Horní Bojanovice, Vlasatice, Kuřimská Nová Ves, Pasohlávky, Dolní Dunajovice, Vacenovice

Re: Používání dvou jmen

Příspěvekod Zora » čtv pro 29, 2016 16:26

Ok, ve Vlkoši byli taky, to jsem měla napsat :-)))

Občas si nějaká příjmení nechávám v hlavě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků