Předslavice (Strakonicko), 1655

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Viola » ned pro 18, 2016 13:47

Prosím o pomoc s hledáním, jestli můj předek opravdu zapsán není nebo už jen nevidím.
Už více jak půl roku hledám svého předka Lukáše Vševěru.

Že by měl existovat, jsem se dozvěděla z knihy Farní osada Předslavice od Fr. Teplého (vydáno kolem roku 1906), podle kterého se měl „v roce 1655 v Marčovických matrikách připomínat Lukáš Vševěra“ viz obrázek (Ševěra, Severa, SSevera, Ševěrka, Ševirka). Já ho nenašla ani v indexu, ani v samotné matrice narození, svatby ani úmrtí.

Hledala jsem v indexu Předslavickém http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6781/1,
matrikách Předslavických http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6749/1
matrikách Volyňských http://digi.ceskearchivy.cz/cs/8542/1
i matrikách Vlachova Březí (fary byly prý podle stránek českobudějovického biskupství v roce 1666 spojeny).

Přece někde být musí, když ho p. Teplý viděl zapsaného.

Děkuji.
Přílohy
Matriky Vsevera.jpg
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Dawid » pon pro 19, 2016 1:27

Možná hloupá otázka, ale - hledala jste i mezi kmotry a svědky?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Viola » pon pro 19, 2016 8:18

Četla jsem zápisy takříkajíc "od začátku do konce", takže ano.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod zeter » pon pro 19, 2016 9:52

a ta ostatní jména se v těch matrikách vyskytují?
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Dawid » pon pro 19, 2016 11:20

A víte co? Na druhý pohled bych řekl, jestli si Fr. Teplý jen nepopletl pojmy.
Matriky jsou vedené kontinuálně, proč by si z nich vybíral jen jeden nebo dva konkrétní roky? To moc nedává smysl. Nebude těch 1655 spíš berní rula (a 1680 třeba její revizitace)?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Viola » pon pro 19, 2016 15:58

zeter píše:a ta ostatní jména se v těch matrikách vyskytují?

Právě že ostatní jména jsem našla jako otce čerstvě narozených dětí.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Předslavice (Strakonicko), 1655

Příspěvekod Viola » pon pro 19, 2016 16:00

Dawid píše:A víte co? Na druhý pohled bych řekl, jestli si Fr. Teplý jen nepopletl pojmy.
Matriky jsou vedené kontinuálně, proč by si z nich vybíral jen jeden nebo dva konkrétní roky? To moc nedává smysl. Nebude těch 1655 spíš berní rula (a 1680 třeba její revizitace)?


V Berní rule je místo Ševěra uveden Čevicha, ale protože v Pozemkové knize z roku 1667 je uveden Bartoloměj Ševěrka a v Berní rule je Čevicha taky Bartoloměj, tak jsem to vzala jako překlepy, protože počet písmen a jejich "struktura" souhlasí. První Ševěrovou mám z roku 1638 (její otec je právě ten Bartoloměj) a Vševěrovi žijí v Marčovicích v podstatě dodnes.
P. Teplý nepíše jen o roce 1655, ale píše o letech 1638 - 1905, a další Vševěry, o kterých píše - 1695 Jakub a další jsem našla.
Přílohy
hledam Vseveru.jpg
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků