úmrtí předka

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

úmrtí předka

Příspěvekod simanakaja » pát pro 16, 2016 19:40

Marně pátrám po úmrtí mojí praprababičky. Narozená 1883, zemřela přibližně kolem roku 1960. Myslím, že už jsem vyčerpal všechny možnosti.
Oslovil jsem několik příbuzných, kteří jí pamatují, nikdo však její přesné umrtí neví a všechny jejich domněnky se neprokázaly. Oslovil jsem matriky
ve všech místech, kde bydlela ona i její potomci, spádové nemocnice. Poslední stopa je z roku 1957, kdy se odstěhovala z jedné obce do druhé,
tam ale nezemřela ani ji tam nemají v evidenci.
Četl jsem, že je možné podat zpoplatněnou žádost a dohledat příbuzného přes ministerstvo vnitra. Máte s tím někdo zkušenost?
Jaká je úspěšnost? Je šance dohledat zemřelého kolem roku 1960? Tušíte někdo jakým způsobem toto šetření provádí?
Existuje nějaká centrální evidence (kartotéka) obyvatel, která se archivuje na MV a z ní čerpají? Děkuji za poznatky.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: úmrtí předka

Příspěvekod ductrix » pát pro 16, 2016 19:47

Já jsem takto hledala úmrtí pradědečka, žádost musel podat moje mamka jako vnučka, protože mně jako pravnučce by to prý už nezjistili. Zaplatila kolek 50,- a tak do dvou týdnů přišel papír s místem a datem úmrtí.
http://www.mvcr.cz/clanek/vydej-udaju-z ... 73263.aspx
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: úmrtí předka

Příspěvekod simanakaja » sob pro 17, 2016 7:17

Děkuji! Z jakého roku bylo úmrtí vašeho pradědečka? Jde mi o to jak asi staré údaje jsou schopni dohledat. Máte ještě někdo podobné zkušenosti?
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: úmrtí předka

Příspěvekod Zora » sob pro 17, 2016 7:25

Jen mě napadlo, v roce 1960 fungovaly domovy důchodců, pokud neměla příbuzná nikoho, kdo by se postaral, mohla zemřít i mimo Vámi prohledanou oblast. U koho bydlela při posledním stěhování? Neuvedl jste, o jakou oblast se jedná.
Přibližně ve stejné době zemřela paní bez příbuzenstva, poslední bydliště u vzdálené přízně bylo asi 80 km od "domova pro slepce", kde nakonec zemřela.

Kolem roku 1960 určitě platil institut trvalého bydliště, vždy se muselo nahlašovat, odkud kam se kdo stěhuje. Mohla nastat chyba, ale obce (původní a nové trvalé bydliště) si to mezi sebou nahlašovaly.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí předka

Příspěvekod simanakaja » sob pro 17, 2016 8:22

Poslední známé stěhování bylo od dcery ze severních do západních Čech asi 70 km, pak připadalo v úvahu stěhování k synovi do jižních Čech asi 150 km.
Ve všech oblastech jsem zkoušel matriky v místech bydliště dětí, ale i okolní nemocnice i domovy důchodců bez úspěchu. Přesto, že v evidenci obyvatel u dcery
má, že se odstěhovala na adresu syna, tak na nové adrese jí evidovanou nemají i když tam rodinu syna hlášenou mají. Na hlášení trvalého pobytu v té době jsem spoléhal,
ale obávám se že mohla mít některé pobyty jen přechodně. Dokonce mi napadla i varianta, že zemřela popřípadě byla převezena do nemocnice právě cestou k některému z dětí,
pak by zřejmě její úmrtí bylo zaznamenáno téměř kdekoliv na západ od Prahy.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: úmrtí předka

Příspěvekod ductrix » sob pro 17, 2016 8:34

Pradědeček umřel 1968.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: úmrtí předka

Příspěvekod simanakaja » sob pro 17, 2016 8:45

ductrix píše:Pradědeček umřel 1968.

Děkuji, asi to také zkusím. Jak jste v žádosti dědečka identifikovala? Jenom jméno a datum narození nebo jste uváděla další podrobnosti?
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: úmrtí předka

Příspěvekod Zora » sob pro 17, 2016 8:54

simanakaja píše:Dokonce mi napadla i varianta, že zemřela popřípadě byla převezena do nemocnice právě cestou k některému z dětí,
pak by zřejmě její úmrtí bylo zaznamenáno téměř kdekoliv na západ od Prahy.


Přesně to se stalo v naší rodině. Při převozu z místa přechodného bydliště (u syna) do domova důchodců osoba zemřela.
I tak bych se přikláněla k tomu, že v posledním místě trvalého bydliště by měli dostat info o úmrtí...

Vaše příbuzná ale musela hlásit změnu bydliště kvůli důchodu, nenapadá Vás, jak by to mohlo pomoci?


----------------
Docela by mě zajímalo, jestli správa sociálního pojištění sděluje - třeba i za úplatu, nějaké informace o spravovaných osobách, alespoň v případě, že uplynula od doby úmrtí stanovená lhůta...
(nemyslím tím výši důchodu)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: úmrtí předka

Příspěvekod ductrix » sob pro 17, 2016 9:13

Jak už jsem psala, žádost podávala moje mamka jako vnučka, na netu je na to formulář, na těch stránkách - odkaz jsem už dávala. Vypsala tam jen jméno, datum narození a místo narození, byly jsme přímo v Praze, ještě dokládala rodným listem, že je příbuzná - tedy osoba blízká.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: úmrtí předka

Příspěvekod simanakaja » sob pro 17, 2016 16:12

Zora píše:Vaše příbuzná ale musela hlásit změnu bydliště kvůli důchodu, nenapadá Vás, jak by to mohlo pomoci?

----------------
Docela by mě zajímalo, jestli správa sociálního pojištění sděluje - třeba i za úplatu, nějaké informace o spravovaných osobách, alespoň v případě, že uplynula od doby úmrtí stanovená lhůta...
(nemyslím tím výši důchodu)
Z

S tím důchodem je to zajímavá myšlenka, otázka je jak píšete, jak moc budou sdílní a taky co mají za informace, když se občas stane, že je vyplácen důchod ještě několik měsíců i let po smrti.
Minimálně, ale adresu, kam důchod doručovali by mít měli, tedy pokud to archivují.

ductrix děkuji
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků