POMOC: Smrt Jana Dražana

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » stř pro 14, 2016 10:04

Dobrý den,
nevím si rady kde hledat smrt Jana Dražana, jsem úplně v koncích a nejspíš jsem se smířil, že ho nenajdu. Každopádně zde předkládám celý příběh. Havíř Jan Dražan, tedy můj přímý předek (6 generací) se narodil v obci Horní Láz dne 24. května 1815. V roce 1838 si bere Annu Vyleťálkovou z nedaleké Havírny (ODKAZ JE ČTVRTÝ ODSHORA VPRAVO: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3994/32). Svatba se koná nikoli v rodišti nevěsty, ale na rychtě s čp. 3 v Horním Lázu, kterou vlastní Janův otec Matěj (tak se jmenuji i já :D ). Na rychtě (čp.3) zůstává Janův bratr a nejstarší syn, nicméně Jan v obci zůstává a stává se domkářem v čp. 18, kde se mu narodí dne 23. září 1839 syn Václav. Po druhorozeném dítěti, dceři se Dražanovým dne 12. května 1844 na čp. 18 v Horním Lázu narodí můj přímý předek, otec mého prapradědečka, havíř a zakladatel naší větve v Kutné Hoře Ferdinand Dražan (ODKAZ JE DRUHÝ ODSHORA: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/3992/62). Po dalších šesti dětech narozených v rozmezí 1846 až 1861, mezi kterými je i jistý František Dražan (*1853), který taktéž odchází do Kutné Hory se svým starším bratrem nastává zásadní moment v životě výše zmíněného otce dětí Jana Dražana. Někdy kolem roku 1860 se Jan se svou manželkou Annou stěhuje v obci Horní Láz z čp. 18 do čp. 46, kde bydlí se svým nejstarším synem Václavem (*1839). Zásadním momentem je smrt manželky Jana Dražana při porodu dítěte, které také zemřelo dne 7. listopadu 1864. Tohle datum je zásadní v tom, protože se jedná o poslední záznam o Janu Dražanovi. Vodítkem může být například záznamy narození u vnuků Jana Dražan, například Ferdinadova (*1844) dcera Cecílie Dražanová (*1882) je psáno OTEC: Ferdinand Dražan, syn Jana Dražana havíře a domkáře z Lázu Horního č. 18 a jeho manželky ZEMŘELÉ Anny... Znamená to tedy, že Jan byl ještě v roce 1882 naživu? Prohledal jsem index i matriky stránku po stránce farnosti Bohutín, ale úmrtí Jana Dražana, zkrátka neexistuje. Myslíte, že existuje nějaká naděje, že by se někde našel ten záznam? Existuje nějaké vodítko, kde hledat, když mu zemřela manželka, nebyl starý, bylo mu 49 let, tedy se mohl podruhé oženit, každopádně opět, nikde jsem nenašel záznam ani v indexu, ani v matrice ve farnosti Bohutín. Zkrátka je to taková rodinná záhada, píšu sem, třeba mi někdo poradí, byl bych neskutečně rád, kdyby mě někdo navedl.
Děkuji

S pozdravem

Matěj Kopecký
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod Zora » stř pro 14, 2016 12:40

Vzhledem k infu u Ferdinanda, zvažte možnost, zda Jan po smrti manželky neodjel do USA sám.
Příjmení se v emigračních dokladech vyskytuje
https://familysearch.org/search/record/ ... %3Adrazan~

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » stř pro 14, 2016 15:24

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že mu v roce 1864 zemřela manželka a záznamy o jeho smrti opravdu chybí je opravdu nejvíce pravděpodobné, že do Ameriky emigroval, jak nám napovídá zápis u narození syna Ferdinanda. Bohužel opravdu jsem ho mezi pasažéry nikde nenašel, ptám se, je možné, že by nebyl zaznamenán? Myslím, že to je možné, protože na 100% vím, že v roce 1912 odjel do Ameriky bratr mé prababičky Josef Zalužanský, ale také jsem ho nikde v záznamech nenašel. Teorie o tom, že si vzal druhou manželku je taky velice zajímavá a také mohu čerpat z vlastního rodokmenu. Jistý František Žuček (prapradědeček) měl 4 děti kolem 10 let, když mu zemřela manželka a proto se podruhé oženil, nicméně v místě bydliště. Nábory horníků v obci Horní Láz probíhaly, lidé odcházely na Kaňk, nedaleko Kutné Hory, odešly tam i dva Janovi synové, Ferdinand a František. Každopádně jsem matriky na Kaňku prolezl křížem, krážem a nic jsme o Janovi nenašel. Před odchodem na Kaňk vím, že Ferdinand s Františkem žili v Březových Horách (součást Příbrami) u rodičů Ferdinandovi manželky, kde se jim i narodila první dcera, je možné, že si vzali otce s sebou? Pak ale zase proč by nezůstal u nejstaršího syna doma... Ještě mě napadlo, jeho poslední dítě, které se dožilo dospělosti byla Anežka (*1858), je možné, že se někam provdala a otce vzala s sebou? Myslím, že bych její svatbu a tedy i ženicha a odkud pocházel dohledal, tedy pokud se brali v místě rodiště nevěsty. Ještě jednou připomínám, poslední záznam o Janovi je, když mu bylo 49 let.
Naposledy upravil MatheusKopecky dne stř pro 14, 2016 15:30, celkově upraveno 2
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod JanaVi » stř pro 14, 2016 15:28

Ten nápad s odchodem za prací by stál za prozkoumání. Mě takhle odešli předci z dolů okolo Mrtníka nejprve okolo roku 1850 do Komárova do železáren a odtud po jejich zrušení další generace odcházela do Kladna, kde se doly otevíraly koncem 19. století. A do toho Kladna odcházeli lidé z širokého okolí. Třeba to bylo v jiných částech Čech podobné.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 252
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » stř pro 14, 2016 15:33

Taky se mi nejvíc zamlouvá nápad, že šel někam za prací a vzal s sebou děti a našel jim "maminku". Jenže kam? V jeho věku - tím z něho nechci dělat starce, ale přece jen už to mladistvé nadšení a touha po poznání světa v 49 letech není taková jako ve 20 - vsadil bych se, že mohl jít přímo do Příbrami. Kladno by taky za to stálo.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod Zora » stř pro 14, 2016 18:02

Zkuste pražské policejní přihlášky,

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=112
tady je jeden F. Dražan - nesouhlasí rok narození, ale je ze stejné obce.
Vyhodilo to asi deset Fr. Dražan, tak třeba najdete nějakou stopu.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » stř pro 14, 2016 19:22

Moc všem děkuji za pomoc, zkusím pátrat a pokud se něco podaří, tak dám vědět, bohužel matriky v Příbrami nejsou až na výjimky digitalizované, tak se budu muset projet do Prahy. Ještě jednou všem děkuji.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod Zuzana Jah » čtv pro 15, 2016 7:02

Když budete v archivu, zkuste projít knihu ohlášek, pokud ji tam mají k dispozici, pokud by se ženil mimo svoji farnost, měl by tam být záznam. Mohl zemřít třeba v nemocnici...v té době už nějaké špitály určitě byly. Hodně štěstí v pátrání. Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » čtv pro 15, 2016 20:32

Děkuji všem za pomoc ;) S tou nemocnicí si myslím, že by mohl mít záznam v matrice normálně ve farnosti, kde bydlel. Protože jeden můj předek, Josef Zrůst v roce 1876 zemřel v Čáslavi v nemocnici na následky přejetí vozu a záznam o úmrtí jsem našel v matrice ve farnosti Podhořany (15 km od Čáslavi), kde Josef Zrůst bydlel.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod Zora » čtv pro 15, 2016 20:47

Většinu to fungovalo tak, že ve farnosti, kde zemřel, je zapsáno úmrtí. Pokud se zemřelý převážel jinam, bývá u první farnosti doplněno číslo povolení a kam.
V druhé farnosti je pak zaznamenáno pohřbení.
Záleželo ale na tom, jak byla vedena matriční kniha, někde to nevpisovali, ale ukládali do archivu.
Nedá se spoléhat na to, že vždy bylo řádně doplněno v obou knihách.

Bylo povinností farnosti, kde k úmrtí došlo, informovat matriku farnosti narození, případně domovskou obec
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » pát pro 16, 2016 16:14

Jasně, děkuji za informaci a bylo to stejně například i s tím, když se ženil podruhé, tak existoval záznam i ve farnosti, kde se narodil? Nebo byl záznam jen v matrice té farnosti, kde se bral, tedy předpokládám v rodišti manželky
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » pát pro 16, 2016 16:41

Zdravím, ještě mě napadl jeden nápad, mohl zůstat někde na Příbramsku, protože měl malé děti, když mu zemřela manželka šel jim hledat tedy náhradní matku a všechny děti se brali v okolí Příbrami, svatby měli až po smrti matky. To by taky mohla být nápověda.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

VYŘEŠENO: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » pát pro 16, 2016 16:54

Chtěl jsem tím říct, že třeba do Teplic jít nemohl, to by si děti vybírali nevěsty v okolí svého nového bydliště.
Naposledy upravil MatheusKopecky dne pát bře 03, 2017 10:06, celkově upraveno 3
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod Zora » pát pro 16, 2016 17:26

MatheusKopecky píše:Jasně, děkuji za informaci a bylo to stejně například i s tím, když se ženil podruhé, tak existoval záznam i ve farnosti, kde se narodil? Nebo byl záznam jen v matrice té farnosti, kde se bral, tedy předpokládám v rodišti manželky


V době, kdy hledáte úmrtí, se informace vždy poskytovaly farnost, kde se osoba narodila nebo kde měla domovskou příslušnost. Bohužel ale - každý farnost s tím nakládala jinak.
Většinou (ale ne sotprocentně) se další události v životě zrozence do matrik vepisovaly.
Najdu občas u narození - info o sňatku, následné rozluce, civilním sňatku a třeba i více záznamů o vystoupení a znovuvstoupení do církve a nakonec u úmrtí.
Ze zkušenosti - už jsem psala, mnohdy byly doručené informace o dění v v životě zrozence pečlivě ukládány pouze do farního archivu.

V mnoha farnostech vidíte třeba u svateb poznámku o tom, které doklaldy předložil ženich, které nevěsta a dokonce i zápis o tom, kdy byla svatba oznámena do farnosti toho, kdo byl z jiné farnosti

Např. nedávno jsem hledala sňatek jednoho vzdáleného. příbuzného podle toho, že měl u narození poznámku - oženil se jako vdovec podruhé datum a jméno nevěsty.
Druhý sňatek tedy bylo možno dohledat, ale ten první - nikoliv, byť právě v této matrice jsou dopisovány všechny možné poznámky. Když jsem náhodně našla úmrtí první ženy - v jiné farnosti, bylo u ní dospáno - rozvedená. To také nebylo v matrice narození ženicha uvedeno. (nevím ani, zda byli pouze rozvedená, nebo manželství bylo ukončeno rozlukou... )
Nakonec jsem první sňatek našla, byl v jiné farnosti - ale informace o něm v matrice u narození ženicha zapsaná nebyla.
Proč, to prostě nevím...

Takže - je to případ od případu...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: POMOC: Smrt Jana Dražana

Příspěvekod MatheusKopecky » pát pro 16, 2016 18:39

Dneska bádám a u dětí Janova syna Václava, tedy u vnoučat Jana je stále napsáno: DÍTĚ: Anna, OTEC: Václav Dražan havíř v Horním Lázu č. 46, syn JANA DRAŽANA domkáře v Horním Lázu č. 46... Úředně tedy nejspíš žil ještě v obci, když je tam zapsaný ne? Jedná se o tok 1869, tedy 5 let po smrti manželky. Co mě taky zarazilo je to, že jako kmotr Václavových dětí (syn Jana) je jistý František Bálek z BŘEZOVÝCH HOR, spojitost vidím tam, že Ferdinand (bratr Václava a syn Jana) potom si bere v Březových Horách manželku a chvíli tam i žije. S tím závalem to je zajímavé. Například v roce 1862 při svatbě Janova syna Václava je Jan podepsaný, ale u svatby syna dalšího, tedy Františka už nikolov a ještě je tam napsaný jako domkář v Horním Lázu č. 18, tedy v domě, který prodal ještě za života jeho manželky a šel do č. 46. Je to teda zamotaný Vám řeknu a přitom si člověk řekne že je to nedávno celkem :D Vlastně je to dedeček mého prapradědečka, který zemřel v roce 1954.
MatheusKopecky
 
Příspěvky: 322
Registrován: čtv čer 23, 2016 12:01
Oblast pátrání: Horní Láz, Horní Bučice, Kutná Hora,

Další

Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků