Stránka 1 z 1

Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 7:48
od Ædwin
Dobrý den,
nevíte někdo náhodou, jak se věci mají s matrikami v Bulharsku?

Děkuji.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 7:53
od Zora
zkuste upřesnit období a oblast, které jsou pro Vás důležité.

Viz wiki:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bulharsko
Během druhé poloviny 14. století se Bulharsko dostalo stále více pod vliv Osmanské říše. S pádem Vidinu v roce 1396 bylo Bulharsko začleněno do Osmanské říše na téměř pět dalších století.
Na konci 18. století začíná bulharské národní obrození. Zpočátku čistě kulturní hnutí se postupně měnilo v hnutí s politickými požadavky. V roce 1876 bylo krvavě potlačeno protiosmanské Dubnové povstání. O rok později propukla Rusko-turecká válka (1877–1878). Jedním z důsledků ruského vítězství byl i vznik Bulharského knížectví v roce 1878. V roce 1885 byla ke knížectví připojena i do té doby autonomní součást Osmanské říše, Berlínským kongresem vytvořená Východní Rumélie. Obyvatelstvo bylo i přesto velmi nespokojeno s faktem, že část Bulharů zůstala stále na území Turecka; aktivní odpůrci založili hnutí VMRO, které proti Osmanům provádělo bombové útoky a atentáty, ale páchalo i vraždy na nevinném obyvatelstvu. V roce 1908 dne 22. září vyhlásil bulharský kníže Ferdinand ve Velikém Tǎrnovu nezávislost Bulharska na Osmanské říši a přijal titul cara.
Roku 1912 se Bulharsko zapojilo spolu se spojenci z Balkánského spolku do první balkánské války s Osmanskou říší. Bulharská armáda dobyla město Odrin (dnes Edirne v Turecku) a jen o několik hodin prohrálo s Řeckem "závod" o obsazení Soluně. Vzhledem ke sporům se Srbskem o Makedonii (Srbové odmítli vydat tzv. nesporné pásmo) a bezvýsledným mírovým jednáním vydal bulharský car Ferdinand I. v červnu 1913 rozkaz zaútočit na srbské pozice. Druhá balkánská válka dopadla pro Bulhary katastrofálně, Osmanské říší museli odstoupit Odrin, Rumunsko si vynutilo předání jižní Dobrudže.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 8:14
od Ædwin
No právě, jestli tam vůbec jsou.

Mám Jan Strakuš, nar 1920 v Mrtvici a jeho manželka Anna Hekelová, nar. 1923 v Bršljanici.
Tyhle vesnice už pod těmito názvy nelze nalézt, ale vševěda google mi je vyplivnul v nějakých článcích o československých obcích, kde se psalo, že Mrtvica je dnešní Podem, což na mapě najít lze a navíc je vedle nějaká Brashlianitza, třeba je to ta Bršjanica.

Okolo roku 1900 přistěhovalo se do Bulharska z torentálské župy hlavně z obcí Padiné, Kovačice a j. asi 50 slovenských rodin jimž bulharská vláda dala zdarma pozemky v obcích Mrtvica a Bršnica.
Po pěti letech přistěhovalo se hromadně z Nadĺaku asi 25 slovenských rodin, které se zakoupily v Gorné Metropolii.
Dnes čítá slovenská osada v Gorné Metropoli 800 duší, v Bršnici 200 a v Mrtvici 250., Metropolčané stojí nejvýše jak hospodářsky tak i mravně.
Roku 1906 založili si církev a postavili aru, nedlouho poté i školu do níž chodí dítky dvě léta, když byly před tím vychodily čtyřtřídní školu bulharskou.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 8:24
od Zora
http://www.zijemevbulharsku.cz/historie ... bulharsku/

zkuste kontaktovat, Vaše obce jsou tam uvedeny, Z

(předpokládala jsem, že se jedná o vystěhovalce za prací, ale to z Vašeho příspěvku nebylo patrné)
Z

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 9:18
od Ædwin
To já právě nevím, jak se tam dostali. Zkusil jsem napsat na ty stránky, tak uvidíme.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: sob pro 10, 2016 9:52
od Zora
Znáte jejich osudy po r. 1914, respekt. p. r, 1945?
On byl problém se světovou válkou, spousta emigrantů se buď musela vrátit, nebo se stát občany jiného státu.
V období 45- 50 se většina bulharských emigrantů vracela domů - Slovensko, - MOrava... zda Čechy, to nevím, nenarazila jsem na to.

Zdá se ale, že podle toho , co jsem našla na netu, obě obce byly plně "emigrantské", tedy že se tam hovořilo česky nebo slovensky.
Já bohužel neznám historii vystěhovalectví do Bulharska, ale třeba v dnešním Rumunsku opravdu příchozí z Čech, Moravy. Slezska a Slovenska zakládali vlastní vesnice, ve kterých si udržovali svoji kulturu, zvyky a v některých případech vedli i matriky - vystavěli kostel...

Na netu je spousta zmínek o Vašich vesnicích, a dokonce je tam i několik knih právě o vystěhovalcích do (dnešního) Bulharska , docela bych u zkusila zapátrat, zajímá mě to, ale před Vánocemi to nestihnu.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: ned pro 11, 2016 20:03
od Ædwin
Času je spousta, děkuji za pomoc.

Prozatím jsem byl ještě odkázán na " Československý klub v Bulharsku", tak jsem tam napsal.

Re: Bulharsko

PříspěvekNapsal: ned pro 11, 2016 20:45
od Zora
Ok, dejte vědět, jak to dopadlo, prosím :-)))

Z