Tobiáš Sucharda

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » čtv lis 24, 2016 16:11

Zasekla jsem se u příjmení Sucharda a nevím, jak pokračovat dál, ocenila bych rady a nápady.
Suchardovi mi sídlí v Rašíně (Jičín) na čp 26 a 23 a v Jeřicích na čp 3.
Nejstarší dohledaný Tobiáš Sucharda mi bydlel s Annou dcerou Václava Jahelky v Jeřicích na čp 3. Tobiáš by panský zahradník.
Narodilo se mu v Jeřicích 8 dětí. Svatbu Tobiáše s Annou bohužel nemohu nikde - ani po okolních farnostech najít. Stejně tak narození Tobiáše, zdá se, že odněkud přišel a pak zas zmizel, protože Sucharda se mi před 1768 nevyskytuje a nenašla jsem ani úmrtí Tobiáše. Ani v Jeřicích ani v okolí (Hořice, Miletín, Hněvčeves, Holohlavy, Dohaličky). Ale Tobiáš Sucharda je při narození dětí všude uváděn jako místní z Jeřic. Napadlo by někoho ještě něco, kam se podívat? Pozemkové knihy ještě tak leda, ale bohužel se do archivu nedostanu, je to trochu z ruky:( Ještě se chystám prohledet Novopacko, protože vím, že odtamtud pocházeli Suchardové sochaři, ale to je jehla v kupce sena :).

Co vím a prohledala jsem:
Dohledáno narození dětí Tobiáše a Anny:
29.5.1768 narozena Anna Barbara
14.3.1770 narozen Josef Václav
24.7.1772 narozen Jan Václav
1.4.1774 narozena Kateřina Alžběta ta zemřela 15.4.1776 (úmrtí v příloze není)
14.12.1775 narozen Antonín Franz
19.1.1778 narozena Tereza
2.2.1780 narozen František (ten se mi 13.10.1799 oženil s Kateřinou Schubert v Chodovicích a jím mi dále pokračuje moje linie Suchardů na Rašíně 26)
10.2.1782 narozen Ignác
Narození dětí Tobiáše a svatbu Františka mám v příloze:
http://www.imagehosting.cz/?v=sucharda.jpg

Dále mám soupis duší na farnosti z roku 1783: (obnovuji aby fungovalo, Jeřice č. 3)
https://ibb.co/5GJDrw3

Žádnou další svatbu ostatních sourozenců Františka - dětí Tobiáše se mi bohužel také najít nepovedlo :(
Stejně tak u starších záznamů vnuků nikde není Tobiáš Sucharda zmiňován.
Anna Suchardová zemřela 29.3.1808 v Hořicích čp.251.

Ještě jsem si všimla, že jako svědek/ kmotra dětí Tobiáše vystupuje Barbora Madlová/Marlová z Pardubic... Nicméně ani v Pardubicích jsem svatbu Tobiáše Suchardy a Anny dcery Václava Jahelky nenašla :(

Doplněno:
Ještě pravděpodobná matka Tobiáše Suchardy bude Ludmila, protože je zmíněna v soupisech duších, že tam s nimi v r. 1776 žije (a je jí 60 let), a 25.8.1777 v Jeřicích na čp.3 umírá Lidmila vdova Suchardova ve věku 75 let. Věk obou záznamů trochu nesedí, ale bude to buď přímo Tobiášova matka, nebo nějaká neprovdaná tátova sestra o kterou se starali.


Děkuju za každý nápad a postřeh.
Naposledy upravil matju dne čtv lis 26, 2020 8:09, celkově upraveno 4
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Miro1 » sob lis 26, 2016 8:19

Dobry den.
Myslim,ze vetsina Suchardu pochazela z okoli Paky, nejen Vami zminena rodina. Suchardu je zde opravdu hodne. Ja mam predky z Roskopov, Krsmol, Stara Paka, Nova Paka...
Zaznamy jsou obcas velmi strohe,momentalne mam na "vyber" tri predky, kteri rokem narozeni, jmenem otce a rodnou vesnici odpovidaji dosavadnimu patrani...
Pokud me pamet neklame v GR k Berni rule jsou uvedeni pouze 3 Suchardove vsichni z Bele.
Jednoho Ignace Suchardu mam,ale narozeneho kolem r. 1800.
Ale podivam se doma...
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » úte lis 24, 2020 20:29

Jestli máte alespoň trochu přehled v Suchardech z okolí Paky, moc bych ocenila, kdyby jste se mi mrkl, jestli se v letech 1730-1748 nenarodil v okolí nějakému páru (matka by teoreticky mohla být Ludmila) syn jménem Tobiáš (nevím jak je to v této oblasti časté jméno)... Děkuji moc
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Zora » úte lis 24, 2020 20:39

Možná jsem úplně mimo, ale měla jsem podobný případ kolem r. 1745.
Děti ano, úmrtí ano, ale N otce ani svatbu jsem nikde nemohla najít...
Nakonec asi po 8 letech - hledala jsem pouze manželské dvojice podle křestních jmen a vyšlo to.
Budoucí manželé se brali ve stejné obci, kde se rodily děti, jen se jim změnilo příjmení. Netuším proč, nějaká souvislost s usedlostí, ale která to byla a kdo byl ten, po němž převzali příjmení, to jsem zatím nedohledala. (gruntovnice se nedochovaly), ale dohledala jsem původ a dřívější příjmení s jistotou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » úte lis 24, 2020 21:10

No já si i trochu pohrávám s myšlenkou, že v lokalitě se hodně vyskytuje příjmení Suchý a Suchánek, jestli nemohlo Sucharda vzniknout jako zdrobnělina jednoho z nich, ale zatím nic nehovoří pro to, že ano....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Zora » úte lis 24, 2020 21:33

Suchý, Suchánek, Sucharda... to se mně nezdá...
spíš se také nabízí,. že jako panský zahradník přišel odněkud...

Jeřice patřily Paarům.
Jenže hraběcí rod Paarů měl majetky snad po celých Čechách a chvíli ještě na Moravě.
tady je nějaká historie vlastníků zámků
http://www.heraldika-terminologie.cz/ma ... echach-309
http://www.smirice.eu/historie/sedlacek/sedlacek.htm
Zdá se, že k držení Jeřic přišel Jan Václav po smrti svého nevlastního otce a následně matky v roce 1861.

Snad by se dalo uvažovat o tom, že si zahradníka povolal z nějakého jiného svého majetku...
V těch historiích jsou popsány některé lokality...
Vy znáte výskyty příjmení Sucharda, zkuste popřemýšlet, jestli se to někde nespojuje :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod janamic » úte lis 24, 2020 21:55

Hledat panského zahradníka je jako hledat jehlu v kupce sena. Já o svém zahradníkovi vím, že se narodil a zemřel v Lnářích, všude se po něm dívám, ale nepodařilo se mi zmapovat jeho profesní kariéru a tím ani zjistit, kde se oženil a jak se jmenovala jeho manželka. Vy jste na tom lépe - znáte jméno manželky a Jahelků je celkem málo. Zkusila bych matriky v místech, kde byl nějaký barokní zámek a začala bych v okolí Pardubic a Hradce Králové (tam je Jahelků nejvíc)
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Zora » úte lis 24, 2020 22:06

Dívala jsem se v mezičase na běžně dostupné rodokmeny, všude je uveden Tobiáš, ale nikde jeho narození ani svatba, ani narození manželky.
Z
edit -někdy pomůže podívat se na sňatky dětí - jestli neuzavřel manželství potomek, který se v Jeřicích nenarodil (nejstarší)
pak by snad šlo dohledat jeho údaje u sčítání v roce 1857 - při troše štěstí by se mohl dožít.

Jinak jsem na MH narazila na Suchardovy v Miřejově, ale to asi znáte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » úte lis 24, 2020 22:41

Děkuju moc Zoro i Janamic za podněty, jdu se tím prolouskat a projít Vaše nápady. Suchardy v Miřejově znám i ty mám v rodokmenu.... Jinak nejstarší dcera Tobiáše - Anna Barbara se vdávala 12.1.1790 v Miletíně za Jana Schoyse (snad?) : https://ibb.co/KjnXPmf , zde otec uváděn jako ??stl Gärtner, což mi evokuje dotaz: Jaký je vlastně správný německý název pro povolání panského zahradníka?
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Zora » úte lis 24, 2020 22:49

nad tím tady také přemýšlím na MH jsem viděla u Tobiáše povolání hortulanus (samozřejmě jsem neviděla nic v matrice) Jakým jazykem jsou psané matriční zápisy - narození dětí?

Pan Kotačka udává, že hortulanus je zahradník (domkař), tedy vlastnící domek s velice malopu výměrou půdy.
https://kotacka.webnode.cz/slovnik-latinskych-povolani/
-----
Nemyslela jsem svatbu nejstaršího narozeného v Jeřicích, ale nějakého dalšího dítěte, které se v Jeřicích nenarodilo. Manželé mohli přijít i s dítětem - dětmi.

jo, Paarové také vlastnili Vysoké Veselí - zase jeden pro mě neznámý tip, pro Vás zřejmě samozřejmost :-)
Z

v matrice u svatby bude asi napsáno herschatlicher Gartner - bez záruky, skoro na to nevidím...
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » úte lis 24, 2020 23:29

Díky Zoro, zápisy narození dětí Tobiáše jsou latinsky. V soupisu duší je Tobiáš uváděn jako hortulanus.V matrikách jeho povolání při narození dětí udáváno není.
Jinak všechny děti uvedené v soupisu duší se narodily v Jeřicích, takže buď se jim předtím jinde žádné již nenarodilo, nebo narodilo a zemřelo a tudíž v soupisech není.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod zeter » stř lis 25, 2020 10:16

je tam zkratka: herrs[chaftlich(en)]
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod matju » stř lis 25, 2020 14:45

zeter děkuju moc za přečtení....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod zeter » čtv lis 26, 2020 7:02

(ona to přečetla už Zora výše, já jen zvýraznil, co jsou ještě písmena a co už je klikyhák naznačující zkratku...koncovka je v kulaté závorce, protože závisí na pádu)
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Tobiáš Sucharda

Příspěvekod Zora » čtv lis 26, 2020 7:04

zeter píše:(ona to přečetla už Zora výše, já jen zvýraznil, co jsou ještě písmena a co už je klikyhák naznačující zkratku...koncovka je v kulaté závorce, protože závisí na pádu)

jedno písmeno mně vypadlo omylem, další v koncovce jsem nepřečetla nebo spíš ani nepřemýšlela, díky za opravu :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků