voják padlý v 1. světové válce

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

voják padlý v 1. světové válce

Příspěvekod redcraft » sob dub 23, 2016 18:51

Dobrý den,
snažím se zmapovat působení mého padlého předka na vojně a v 1.světové válce.
Bohužel se zdá, že jsem s pátráním v koncích a některé zjištěné informace mi do sebe příliš nezapadají.
Tímto bych chtěl požádat o pomoc odborníky a znalce z tohoto fóra, s objasněním pouti vojnou a válkou mého padlého předka.


Antonín Svoboda
datum narození 22.12.1892
místo narození: Rabštýn
bydliště: Jemnice


Odveden z Jemnice - politický okres Moravské Budějovice
Ročník narození 1892, na vojnu nastoupil tedy v roce 1913 za mírového stavu.
Z roku 1913 přiložená fotografie na pohlednici s razítkem JUDENBURG. V tomto městě tehdy působil 17.prapor polních myslivců: http://forum.valka.cz/topic/view/68611


1. otázka: proč byl za mírového stavu před válkou někdo odveden tak daleko od domova, když většina vojáků z Jemnice byla odváděna k 99. pěšímu pluku do nedalekého Znojma.



Další dokument je z kartotéky padlých v 1. světové válce. Jelikož z Jemnice padl ve válce pouze jediný Antonín Svoboda, předpokládám, že je to on, souhlasí i rok narození.
Čtu zde ale 2.pluk tyrolských císařských myslivců, ....


2. otázka: bylo by vůbec reálné se ze 17.pluku polních myslivců dostat ke 2. pluku tyrolských císařských myslivců?


Ze zápisu mi není úplně jasné, a tedy 3. otázka kde padl, zemřel a je pohřben. Ternov? Halič? Navíc dle nijak neověřené informace mých předků padl u Sevastopol...


Očekával jsem, že mi v informacích pomůže seznam padlých na webu Kramerius, jenže svého předka jsem v tomto seznamu i přes dlouhé hledání nenašel. Pokud by někdo měl chuť mi s tímto pomoci a záznam našel, odpovídající odměna by byla za nalezení jitá.


Rád bych požádal o vaše názory na výše uvedené informace, popř. rady kde a jak dál pátrat.


Děkuji
Svoboda


Obrázek


Obrázek
redcraft
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát pro 28, 2012 17:01

Re: voják padlý v 1. světové válce

Příspěvekod Dawid » sob dub 23, 2016 21:11

Tož několik postřehů:

Tehdejší armády (a samozřejmě i dlouho předtím a potom) fungovaly tak, že jádro a páteř pozemního vojska tvořila pěchota, kterou ale různými způsoby podporovaly nebo chránily specializované typy vojska - dělostřelci, jízda, ženisté (sapéři), dopraváci atd.
Když se odváděl nový ročník branců, tak se z celkové masy těch kluků nějakým způsobem vybrali odvedenci pro ty specializované typy (např. selské syny a čeledíny hodně brali k jízdě, protože už to skvěle uměli s koňmi), no a teprv ta nevybraná většina se "nasypala" k pěchotě.
Netuším, jak se ten výběr pro specializované složky v Rakousku vlastně dělal, nicméně tedy zjevně Vašeho předka vybrali, takže nešel k pěšákům, ale k myslivcům. A protože ti nebyli nijak početnou složkou, měli své doplňovací obvody vzhledem k sídlům svých jednotek rozložené trochu "podivně"; ale jak se můžete podívat tady, tak 17. prapor sice skutečně sídlil ve štýrském Judenburgu, ale byl označován jako "Moravský" a vojáky bral z obvodu Brno.

Přeložení k jiné jednotce určitě během války možné bylo. A Tyroláci mohli např. na italské frontě mít větší ztráty, takže k nim pak přidali myslivce odjinud, nebo tak něco.

A pokud jde o místo úmrtí, tak Halič je název země. Město se dneska jmenuje Tarnów. A jestli tam opravdu v té době sídlila polní nemocnice řádu německých rytířů, to by určitě šlo ověřit.
Sevastopol určitě bude jen legenda, je to na Krymu a za 1. sv. války se tam fronta vůbec nedostala. Maximálně mě ještě napadá, že by mohla být v úředním záznamu chyba a místo Tarnova to ve skutečnosti byl Tarnopol (tehdy taky v Haliči) - což by se dalo poplést na jednu stranu za Sevastopol a na druhou za ten Tarnov. Právě proto taky stojí umístění té řádové nemocnice za ověření.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: voják padlý v 1. světové válce

Příspěvekod petra28 » úte dub 26, 2016 7:36

Hledala jsem Antonína Svobodu zde, ale netuším, proč tam není: http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

Našlo mi to jen toto:
Svoboda Antonín 3.11.1889 Mratín, okres Brandýs nad Labem+
Svoboda Antonín 7.2.1876 Kytín, okres Příbram+
Svoboda Antonín 22.1.1881 Štětkovice-Sedlečko, okres Sedlčany+
Svoboda Antonín 6.9.1872 Vinoř, okres Praha venkov+
Svoboda Antonín 1889 Třebotov, okres Praha venkov+
Svoboda Antonín 11.4.1888 Kouřim, okres Kolín+
Svoboda Antonín 4.1.1878 Horní Ptice, okres Kladno+
Svoboda Antonín 28.5.1891 Ivančice, okres Brno venkov+
Svoboda Antonín 1889 Ivančice, okres Brno venkov+
Svoboda Antonín 1881 Šurotice, Morava (?)+
Svoboda Antonín 1888 Třebelovice, okres Moravské Budějovice+
Svoboda Antonín 23.12.1892 Vinoř, okres Praha venkov+
Svoboda Antonín 1889 (?)+

Nemohl by to být ten s místem narození Vinoř?
petra28
 
Příspěvky: 273
Registrován: stř zář 23, 2015 8:08
Bydliště: Heroltice u Tišnova

Re: voják padlý v 1. světové válce

Příspěvekod redcraft » úte dub 26, 2016 15:44

dobrý den, ani jeden z vašeho seznamu to určitě není :(
redcraft
 
Příspěvky: 28
Registrován: pát pro 28, 2012 17:01

Re: voják padlý v 1. světové válce

Příspěvekod shr3k » pon kvě 16, 2016 16:40

redcraft píše:dobrý den, ani jeden z vašeho seznamu to určitě není :(

Originální K&K seznamy ztrát jste prošel? http://digi.landesbibliothek.at/viewer/ ... %29/2/-/-/
Uživatelský avatar
shr3k
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv kvě 12, 2016 20:59
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Slatiňany, Chrudim, Pardubice, Sezemice, Holice, Hroubovice, Chrast, Žumberk, Čankovice, Čechticko, Humpolecko, Sedlice, Želiv, Hořovice, Postoloprty, Třeboň, Dürnkrut, Střední Pováží, Wien, Frankstadt (Nový Malín), Lomigsdorf (Dlouhomilov)


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků