Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod JahoMi » pát dub 08, 2016 16:45

Josef Jahodka bratr mého pradědy. Narozen v roce 1884 v Dohalicích, vyučil se v cca roce 1903 Praze ve zboží ozdobnickém a pak odešel do Vídně. Našel jsem u něj poznámku v knize farníků v Dohalicích poznámku bydlí ve Vídni. Umřel ve Vídni dle matné vzpomínky otce cca roce 1960.

Podařilo se mi ho vyhledat zde ve Vídeňské databázy hřbitovů: http://www.friedhoefewien.at/grabsuche? ... deWGS84_x= Jedná se o zázanm v historické databázi, tedy jstli dobře chápu tak ten hrob nyní již neexituje nebo jsou v něm již jiní lidé.
Rok úmrtí 1961 ve věku 77 let, tedy datum narození 1884 taky sedí. Jelikož se jedná o centrální hřbitov pro celou Vídeň je tak široký pojem možností kde bydlel a vzplodil potomky.

V knize vydaných domovských listů Dohalic jsem našel několik Jahodků co psali o domovské listy z Vídně do Dohalic, všichni kromě Josefa se narodily už ve Vídni. Mám datumy jejich narození ale místo jen všeobecně Vídeň.

Máte nějakou zkušenost ve které čtvrti nejvíce přebývali češi? Nebo ve které faře (matrice) máte nejvíce nálezů českých přistěhovalců? Začal bych rád u těch typů, možná by to trochu zůžilo hledání. Jedná se o léta 1903 - 1915 tedy již volně k nahlédnutí.

Díky moc.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Zora » pát dub 08, 2016 16:47

http://www.digital.wienbibliothek.at/na ... ation/2609
Lehmanovy adresáře, zkuste si najít přímo osobu, od kdy do kdy na jaké adrese bydlela, k tomu pak musíte dohledat příslušnou faru.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod JahoMi » čtv dub 14, 2016 21:22

Děkuji za typ. V tom Vídeňským seznamu Josef Jahodka je. Zatím prohlížim okolní matriky bez výsledku ale Vídeň je obrovská tak se snad zadaří časem.

Paní Zora před rokem napsala: Vídeňské matriky jsou rozsáhlé, pokud šlo o svobodnou matku, tak existovala porodnice pro tyto ženy, ale není ještě zdigitalizovaná - plán je 06/2015

Mám záznam z knihy vydaných domovských listů obce Dohalice: Anna Jahodková nemanž. dcera Blaženy Jahodkové narozena 14.10. 1913 ve Vídni. Domovský list poslán.

Ta Anna asi bude mít záznam v matrice té porodnice. Nachází se v matricule? Zatím jsem jí nenašel, možná už je digitalizovaná.

Budu moc rád z reakci.

Děkuji.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Zora » čtv dub 14, 2016 21:55

porodnice by měla být tady: (snad jsem to teď v noci nespletla(
http://www.data.matricula.info/php/main.php#27

-> Gemeinde-Beschreibung 18., Waehring

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod pentagun » čtv dub 14, 2016 22:55

Je to ve farnosti: Wien; 08 Alservorstadt; Alservorstadtkrankenhaus; Taufbuch 01-232; 02-Taufe_0058.
14.10.1913 dvojčata Josef a Anna, matka Jahotka Beatrix.
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod JahoMi » čtv dub 14, 2016 23:11

Děkuji oběma.

Jak jste to tak rychle našel??

Děkuji moc. :D
Zkusím v té matrice vyhledat i další.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod pentagun » čtv dub 14, 2016 23:16

Ten Alservorstad krankenhaus je porodnice kde se nejčastěji rodili nemanželské děti, pak už sem to hledal v indexu podle roku narození a dál už to bylo jednoduché ;-)
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod rama » pon dub 10, 2017 22:03

Nedokazete mi nekdo poradit s obracenym problemem? To jest, vim, ze se muj pradeda Josef Marschik narodil ve Vidni praprababicce Elisabeth Marshik. Zaznam lze najit prave v matrice nemocnice Wien; 08 Alservorstadt; Alservorstadtkrankenhaus; Taufbuch 01-113; 02-Taufe_0075, 1878.01.21. Mame i zaznamy jeho svatby, na kterem je zapsano, ze Elisabeth prislusela do Cernovic u Pelhrimova (Pilgram). Tam ale v matricnich zaznamech o jmenu Marschik, Marik a podobnych nelze nic najit.

Lze dopatrat zpetne ten domovsky list? Existovaly ve Vidni policejni zaznamy podobne tem, ktere lze pro tehdejsi dobu nalezt v Prazskych archivech?

Diky
Radek

PS. Nize je uveden link primo na zaznam v Alservorstadt.

http://www.data.matricula.info/php/view.php?ar_id=3670&link=39303534624dx635#&path=60c7c76bd7d06e6bd530fdfc3a3ef638306bdb37383a3736c76bf7eae1e6ed3cd5c76bf7e1e0c5e0e0eec76bf76f3a36373038fe36fcf33bfcfefd303dfd32fc30373236373430f6fe6be1e0c5e0e0ee6be0e4efe46be0e4efe46beae1e6ed6be1ecc56d30f633366be1e1efe6c739f13f
Naposledy upravil rama dne pon dub 17, 2017 16:28, celkově upraveno 1
rama
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 10, 2017 20:56
Oblast pátrání: Viden, Orlicke hory

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Zora » úte dub 11, 2017 0:51

zkuste sem vložit záznam o svatbě.
Všeobecně se dá říct, že domovská příslušnost se přidělovala po r. 1848 a děti ji dostávaly po rodičích, nevěsta po manželovi a neprovdané matky a jejich děti ji měly po otci matky. I když se osoby stěhovaly, pokud nezískaly domovskou příslušnost jinde, platila ta původní. Takže se velmi často stávalo, že třeba třetí generace měla příslušnost po předkovi do obce, kde v životě nebyla.
Byl to především problém velkých měst, kam se stěhovalo obyvatelstvo z venkova, domovskou příslušnost tam nezískalo a stále patřily do domovské obce, kterou získal jejich předek po r. 1848.
Zkuste hledat výskyt vaše příjmení v matrikách v předcházejících generacích.

Domovský list ve Vídni lze těžko dopátrat, stejně tak i v Česku,(snad oslovit příslušný SOKA s dotazem, zda se pro danou obec dochovala kniha domovských listů) , o rakouských zdrojích nevím vůbec.

Tady je neúplný seznam vídeňských pol. přihlášek, zkuste štěstí
https://familysearch.org/search/collection/1404451
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod rama » ned dub 16, 2017 22:14

Záznam o svatbě pradědy Josefa Marschika lze nalézt dole na
http://www.data.matricula.info/php/view.php?ar_id=3670&link=393035374dx102#&zoom=0.025&path=60c7c76bd7d06e6bd530fdfc3a3ef638306bdb37383a3736c76bf7eae1e6efd5c76bf7e1ecc5eee1c76bf76f3a3637383a3e34fd3637fd30386be1ecc5eee16be0eae1ed6be0eae1ed6beae1e6ef6be1eec56dfc30f6f6373f6be1e1eaeec739f13f
Diky za doplnění porozumění tomu, jak fungovaly domovské listy.
Na FamilySearch jsem se nechytil (zkousel jsem pouze jmeno, i pouze prijmeni v ruznych variantach).
Obcí Černovic je v ČR více, ale zřejmě příchází v úvahu pouze Černovice u Pelhřimova. Ačkoliv se praděda narodil v roce 1878, prohlédl jsem matriky v Černovicích i ve všech okolních farách zpětně až do roku 1830. Hnízdo Maříků lze nalézt v Deštné a v Červené Lhotě. Ale žádně propojení s Elisabeth zatím nemohu najít. Otázkou samozřejmě je, jaká varianta pobytu a získání jména pro Elisabeth Marschikovou vůbec v reálu nastala.

V tomto tydnu jsem se vsak od jedne archivářky dozvěděl, že existuji i konskripce i ve Vídni, ale zatím jsem nenarazil na nikoho, kdo s nimi má zkušenosti. Sam jsem tam nic zatím nenašel, ale spíše jde o to získat zkušenost s jejich webovým rozhranním. Vzhledem k tomu, že pravidelně narážím na to, že nikdo o konskripcích ve Vídni neví, uvádím níže odkazy poskytnuté archivářkou:
Obdobná konskripce je uložena ve vídeňském Stadt und Landesarchiv:
https://www.wien.gv.at/actaproweb2/benutzung/archive.xhtml?id=Ser+++++00000303ma8Invent

A další genealogické prameny:
https://www.wien.gv.at/kultur/archiv/nutzung/forschung/personen.html

Policejní přihlášky k pobytu pak v Österreichische Staatsarchiv – Allgemeines Verwaltungsarchiv – Inneres – Polizei - Polizeihofstellen. http://www.archivinformationssystem.at/detail.aspx?ID=3496032

Diky
Radek
Naposledy upravil rama dne pon dub 17, 2017 16:33, celkově upraveno 1
rama
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 10, 2017 20:56
Oblast pátrání: Viden, Orlicke hory

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Homelessbar » pon dub 17, 2017 5:43

Ale to příjmení není Mařík, ale Maršík a dle indexu pro Černovice tam občas toto příjmení vyběhne - třeba https://digi.ceskearchivy.cz/DA?doctree ... 2&page=161, proč by nalezenec z Vídně se objevil u této rodiny. Navíc příjmení Maršík se aktuálně v této oblasti okolo Pelhřimova a Humpolce se vyskytuje.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod rama » pon dub 17, 2017 8:19

Ano, souhlasim s Vami, ze je potreba hledat se vsemi rozumnymi variantami modifikovaneho prijmeni, a Maršík mezi "zajimave" varianty urcite patří a bezne se ji snazim rovnez detekovat.

O nalezenci Marschik Rosa velmi dobre uz nejmene 4 roky vim. Je to vsak v Cernovicich a sousednich farach taky pouze jediny zaznam spojeny s narozenim ditete s variantou jmena Marschik. Nedokazu ale nelezt k jejimu cislu ve Vidni zaznam. Netusite, jestli tam takove zaznamy nekde existuji? Jeji pripad je velmi podivny. Normalne v Rakousku-Uhersku trvalo mesice, nez takove dite bylo predano rodine. V tomto pripade to trvalo mene nez 23 dnu a to vcetne prevozu z Vidne do Cernovic. Ve Vidni lze nalezt jeden zaznam v roce 1896 o narozeni ditete se jmenem Rosa Marschik, ale o 3 mesice pozdeji a normalni rodine bez zrejmeho vztahu k Cecham. Rosa byla predana rodine Plasilu. Zrekonstruoval jsem castecne rodinu Plasilu, ale ani tam jsem nenasel zadny vztah k prijmeni Marschik.

Nejblizsi dalsi vyskyt jmena Marschik je spojene s umrtim bednare Josefa Marschika roku 1886 v Nechybe.

Chtel jsem napsat, ze dalsi jiny s v Cernovicich v letech 1842-1902 nevyskytuje, ale zrovna jsem v indexu nasel jeste Marsika Felixe narozeneho 1855 (a to jsem ten index prosel uz asi 4x). Ale, jak se rika, vyjimka potvrzuje pravidlo, v indexech Cernovic pro roky 1642-1902 uz zrejme dalsiho nic neni. Projel jsem to znovu povzbuzen radou Zory, ze to muze trvat i nekolik pokoleni, kdy lide s obci nemaji nic spolecneho a presto v ni ziskavaji domovske pravo.

Souhlasim s Vami, ze v okoli vzdalenejsim od Cernovic, se jiz Marschikove, Marsikove, Marikove jiz vyskytuji. Ale neumim Elisabeth s nimi propojit.

Jdu na Felixe....
rama
rama
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 10, 2017 20:56
Oblast pátrání: Viden, Orlicke hory

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Homelessbar » pon dub 17, 2017 17:31

Ale to není modifikované příjmení zápis v matrice ve Vídni jasně dává příjmení Marschik, česky tedy Maršík - sch se čte jako š. Spíše je zajímavé jak se ze jména Marschik - Maršík došlo k jménu Mařík, jestli to ve svém rodokmenu tak máte. Já bych se držel jména Maršík a snažil jsem se ho hledat v okolí a jelikož výskyt v dané oblasti je, tak ke svému cíli určitě dojdete, jen to nejspíše bude stát poměrně dost času. Zkuste také gedmatch.info, kde je už rod Maršíků a dokonce v okolí Humpolce, tak snad by Vám uživatel, který dané příjmení tam zadal snad i poradil a možná měl i výskyt shody s Vámi
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2017 18:30

Ono se to najde, narození Rosy už se našla...
Pořád se hledá příjmení Maršík (Marschik)

Podle VHA - legionáři a padlí vojáci - se příjmení v okolí Pelhřimova vyskytuje a je třeba procházet matriky v okolí. Ten, kdo dostal po. r. 1848 dom. příslušnost v Černovicích jako první nositel příjmení s dom. příslušností, nemusel nutně zanechat stopu v černovických matrikách...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Typy na přebývání čechů ve Vídni.

Příspěvekod rama » pon dub 17, 2017 19:21

Souhlasim s Vami, ze Maršík, Marshik neni primarne Mařík. Nevim, jestli jsou nekde nejaka presna pravidla, ale umim si predstavit, ze Mařík mohlo byt pri prechodu do Vidne prepsano na Marschik, podobne i Maršík bude velmi jiste prepsano na Marschik. Ve Vidni lze napr. v Lemanovych spisech nalezt jako Marschik, tak i Mařík (ano Rakušaci tehdy bez problému zvladali ceskou diakritiku). Priznavam, vzhledem k tomu, jake pres jake prostocviky se jmeny fararu jsem presel v obdobi 1670-1850, pri durazech na latinu, nemcinu, ci predtim ci po te na cestinu, jsem na tyto odlisnosti mene citlivy.

V mem pripadu nastal opacny pripad, tj. muj pradeda s dedou, kteri se narodili ve Vidni a dostali prijmeni Marschik, se nekdy pred 1. svetovou valkou premistili do Orlickych hor a stale uzivali jmeno Marschik. Dokonce i muj otec dostal jmeno Marschik. Po 2. svetove valce muj deda nechal celou rodinu prejmenovat na Mařík, aby se predeslo problemum s pobytem ve Vidni vzhledem k udalostem v Sudetech. Jestli jsme se tak puvodne jmenovali, to bychom se dozvedeli, pokud toto tema rozlustime :D .

Souhlasim s Vami se soustredit na Maršík a Marschik.

rama
rama
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon dub 10, 2017 20:56
Oblast pátrání: Viden, Orlicke hory


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků