Šafáři

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Šafáři

Příspěvekod Dika » pon led 18, 2016 20:28

Nemáte, prosím, někdo zkušenosti se zkoumáním rodin šafářů.
Mám praprapra.....babičku, která je psaná jako dcera šafářská a s každým svým narozeným dítětem většinou odněkud jinak.
Myslíte, že se psala podle toho, kde aktuálně pracoval její otec?
Dika
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Šafáři

Příspěvekod molitor » pon led 18, 2016 22:10

Kdyz poslete odkazy, poradime Vam lepe, ale takto lze jen rict, že pri narozeni se psalo misto narozeni. Se sidlem prarodičů nesouviselo.
Uživatelský avatar
molitor
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv srp 25, 2011 15:09
Oblast pátrání: Jižní čechy, Praha, Podkrkonoší

Re: Šafáři

Příspěvekod Dika » pon led 18, 2016 22:22

Děkuji za reakci, ale chtěla jsem jen vědět, zda má někdo obecnou zkušenost se šafáři, protože oni se asi hodně stěhovali.
Nechci sem dávat odkazy, protože by jich bylo hodně a nechci nikoho zatěžovat pročítáním.
V průběhu asi 20 let, když moje předkyně rodila děti, byla u nich zapsána jako šafářská dcera otce, který byl zapsán jako šafář různě ze 3 míst, které dokáži identifikovat.
Dika
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Šafáři

Příspěvekod Dawid » pon led 18, 2016 22:50

Tak to skutečně vypadá na uvádění "odkud je můj otec" vždy znovu podle aktuálního bydliště/působiště. Což skutečně bylo celkem běžné.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Šafáři

Příspěvekod Dika » pon led 18, 2016 23:48

Oběma děkuji za reakci.
Moniko, na vaši pastýřskou rodinu si pamatuji, sourozenci mých předků myslím s vašimi pracovali v 18. stol. na lánským ovčíně, pokud se nemýlím. :) , opravdu.

Tihle mí šafáři, byli poddaní a také se motali okolo jednoho místa a občas si odskočili na pár míst. Myslím si, že i měnili panství. Docela by mne zajímalo, jak v dřívější době věděli, kde se jejich otec nachází, když bydlel 40 km od nich.
Dika
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy

Re: Šafáři

Příspěvekod Sagitarius » čtv led 21, 2016 16:09

Bartonova píše:Nemáte, prosím, někdo zkušenosti se zkoumáním rodin šafářů.
Mám praprapra.....babičku, která je psaná jako dcera šafářská a s každým svým narozeným dítětem většinou odněkud jinak.
Myslíte, že se psala podle toho, kde aktuálně pracoval její otec?


Mám podobný případ. Rodina šafáře na konci 18. století. Kde se všude vyskytoval jsem zjistil až po podrobném zmapování narození jeho vnuků, kde pokaždé bylo psané něco trochu jiného. A až u posledního (asi desátého) bylo zmíněno i to kde umřel. (postupně: narození v Žichlínku u Lanškrouna - nenalezeno, svatba v D. Dobrouči, pak šafářování v Ratajích nad Sázavou, a bydlení v několika okolních vesnicích, a konečná v Liblicích u Českého Brodu) Naštěstí se rodina po jeho předčasné smrti vrátila zpět do rodiště matky, takže jsem pak z jejich dalších záznamů dohledal co se dalo. A jestli měli šafářství v rodině, tak se ani nedivím že nemohu nalézt jeho přesné místo narození... :-)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Šafáři

Příspěvekod Dika » pon led 25, 2016 22:28

Dobrý večer,

teď jsem trochu při pátrání pokročila. Našla jsem dokonce svatbu v místě šafářova hlavního působiště a tam bylo napsané i místo narození - datum narození jsem také našla *1719. Oni si je šibovali páni po svém panství hodně daleko. Našla jsem i jeho děti pravidelně se rodící (takže asi žádné se nenarodilo jinde) v místě jeho primárního působiště. Různá místa jeho působiště jsem nalézala vlastně až u PRAvnuků na počátku 19. století. Dohromady 5 míst v rozmezí asi 50 km! Původně jsem si naivně myslela, že je to podle jeho aktuálního působení, ale když jsem si vše přehledně zpracovala, došlo mi, že v té době již uběhlo od šafářova narození 100 let, takže byl s určitostí pár let po smrti.
Myslím si, že se na křtinách něco popilo a vyprávěly se veselé historky a pan farář také lehce ovíněn si vždy zapamatoval jen jednu obec, kde se šafář mihnul.
Dika
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 21:01
Oblast pátrání: střední, jižní a východní Čechy


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků