Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Viola » ned led 17, 2016 15:29

Dobrý den, nevím si rady s kouskem rodokmenu.
19.2.1798 se žení Jakub Vševěra (č. 1) z Marčovic 7 a bere si Kateřinu Michálkovou z Marčovic 10 http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6775/3 (2. zápis)
Hned druhý den se jim v Marčovicích 10 narodila dcera Marie Anna http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6775/7 (poslední zápis) a za dva týdny umírá.

Pak se 10 let nic neděje a najednou se objeví v obci Přešťovice 44, kde se jim 13.6.1808 narodil syn Jakub (č. 2) http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7812/101 (první zápis).
Po něm se jim narodily ještě dvě děti Jan 1811 a Anna 1814.

Jakub (č. 2) si bere Alžbětu Přečkovou z Droužetic (svatbu jsem nenašla) a má s ní v těch Přešťovicích 4 děti.

Problém mám s tím, že všechny ty děti mají uvedeného jako dědečka Jakuba Vševěru (č. 1) a babičku Kateřinu Novákovou z Marčovic 6 (podle mě má být Michálková z Marčovic 10) http://digi.ceskearchivy.cz/cs/7815/48 první zápis.

Netuším, co se s Jakubem č. 1 dělo těch 10 let mezi prvním a druhým dítětem (vojna, nemoc nebo jen odstěhování jinam?) a proč je najednou babička Nováková místo Michálková. Michálková umírá v 62 letech jen rok před úmrtím Jakuba (č. 1), tudíž nehrozí nová svatba s Novákovou.
Našla jsem narození Michálkové, Novákové ne.

Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 21, 2016 8:44

Tak jsem si to přečetla a myslím, že by sis asi mohla říct, že při zápisu prvního dítěte Jakuba č.2 udělal farář prostě chybu a pak ji opakoval přepisováním.
Když jsi navíc Novákovou nedohledala.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Viola » čtv led 21, 2016 19:17

Tak teď budu mít asi blbej dotaz, ale do matriky jména rodičů případně i prarodičů "hlásili" ti, co se jim dítě narodilo, nebo to opravdu farář opisoval z minulých záznamů? Odkud ta jména bral u prvního dítěte ?
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 21, 2016 19:45

On to nepsal přímo do matriky, většinou. Tu sebou netahal. Na papírky a pak to holt někdy popletl při přepisování....
Ale máš pravdu, že mu to diktovali zúčastnění. Snad by ale mohl být zádrhel právě v tom, že už to byla babička.... že už to zmotali i oni.

Jak jsem pochopila, všechno ostatní souhlasí, předky Michálkovi máš, Novákovou jinde než u vnoučat jsi nenašla... Je to tedy podle mne nejvíc pravděpodobná varianta- varianta, že babička opravdu byla jen jedna a to Michálková.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Viola » čtv led 21, 2016 19:59

Je možné, že to popletli, protože Vševěrovi pořád "seděli" v Marčovicích a jen tento jeden se najednou objevil v těch Přešťovicích, tak se třeba ani s babičkou z Marčovic nestýkali a měli v tom opravdu zmatek. Ty vesnice jsou od sebe vzdušnou čarou cca 16 km.
No ještě budu pátrat dál a uvidím. Není to hlavní větev Vševěrů, ale zajímalo mě, jak se tam dostali a proč tam dlouho nevydrželi.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jiná babička než by měla být? 1840 Přešťovice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 21, 2016 20:29

No chybí nám kukátko do minulosti- nějaké okénko, kterým by šlo nahlédnout, nerušit a odejít. .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků