Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod doktorkm » úte pro 29, 2015 9:08

Dobrý den,

sice jsem zde četl některé starší příspěvky na téma polských matrik, ale třeba mi někdo odpoví jestli se v Polsku digitalizace neposunula dál. Hledám konkrétně matriky z polského města Skočov ve Slezském okrese na polské straně Těšínska z roku 1879. Někde jsem četl, že je dobré napsat přímo na matriku ve Skočově?

Děkuji moc za případnou pomoc.
doktorkm
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 28, 2015 20:50
Oblast pátrání: Rakousko - Vídeň

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Dawid » úte pro 29, 2015 12:22

O Skočově Vám můžu říct, že v tuhle chvíli z něj stoprocentně nic digitalizováno není.
V okrese Těšín (Cieszyn), nad kterým drží ruku těšínský státní archiv (Archiwum państwowe Cieszyn) a kam Skočov spadá, sice údajně loni nebo letos nějaký program svozů a digitalizace zahájili, ale pokud to tak opravdu je, tak je to teprv v počátečních fázích (svozy z far do archivů) a Skočov snad ani v první vlně není zahrnut (ještě někdy teď na podzim měli matriky pořád na farách).

Takže jednotlivec má v zásadě asi dvě možnosti - sám kontaktovat příslušný úřad nebo faru (ale zrovna ti faráři leckdy na tohle fakt nemají čas), nebo zkusit sehnat podobného nadšence v Polsku, který to udělá za něj.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod doktorkm » úte pro 29, 2015 13:39

Dawid píše:O Skočově Vám můžu říct, že v tuhle chvíli z něj stoprocentně nic digitalizováno není.
V okrese Těšín (Cieszyn), nad kterým drží ruku těšínský státní archiv (Archiwum państwowe Cieszyn) a kam Skočov spadá, sice údajně loni nebo letos nějaký program svozů a digitalizace zahájili, ale pokud to tak opravdu je, tak je to teprv v počátečních fázích (svozy z far do archivů) a Skočov snad ani v první vlně není zahrnut (ještě někdy teď na podzim měli matriky pořád na farách).

Takže jednotlivec má v zásadě asi dvě možnosti - sám kontaktovat příslušný úřad nebo faru (ale zrovna ti faráři leckdy na tohle fakt nemají čas), nebo zkusit sehnat podobného nadšence v Polsku, který to udělá za něj.


Děkuji za informace. Pokusím se napřed formou dopisů s místními úřady.
doktorkm
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon pro 28, 2015 20:50
Oblast pátrání: Rakousko - Vídeň

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Lukisson » sob led 02, 2016 11:27

Dobrý den Dawide,

oblast Skoczow mě také zajímá, takže děkuju za info.. Nevíte jak je na tom město Miedzyswiec..??.. Mělo by se nacházet v sousedství Skoczowa..

Děkuji.
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Dawid » sob led 02, 2016 18:03

Tož co můžu říct, tak katolické matriky pro Mezisvětí (je to jen vesnice :)) na jaře 2014 taky byly na faře ve Skočově. Takže předpokládám, že tam jsou pořád.
S evangelickými je to složitější - jednak farní příslušnost se co chvíli měnila, takže to, kde zrovna musíte hledat, záleží na konkrétním roce, a jednak nevím, jak to teď na příslušných místech (Ustroň, Skočov, Holešov) vypadá s těmi údajnými svozy. (Během jara to sám budu zjišťovat.) Ale obecně matriky donedávna taky byly na farách.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Lukisson » sob led 02, 2016 18:44

Díky.. Právě se chystám psát na faru a přiložit i nějakou gotuwku w zlotuwce..:-) Tak snad uspěju..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Acheron » pon led 04, 2016 19:56

Skočov jsem řešil tuším ve 2012, nejdříve přes mail a telefonicky, poslali mě scan, ale nějak jsem nebyl s nálezem spokojen, tak jsem po domluvě dorazil osobně, dal jsem paní
bonboniéru a nechala mě v matrikách hledat.
Naposledy upravil Acheron dne pon led 04, 2016 21:54, celkově upraveno 1
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Lukisson » pon led 04, 2016 20:11

Můžu vědět, kde přesně jste se obrátil..??.. Mě totiž vždycky jen někam odkázali a tím to skončilo..

Díky..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Acheron » pon led 04, 2016 21:52

Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: Matrika Polsko - Skočov ( Skoczów, Skotschau )

Příspěvekod Acheron » pát dub 15, 2016 14:15

Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 2 návštevníků