Pátrání po Smetanových

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Ædwin » sob pro 19, 2015 12:48

Dobrý den,
nevím jak pohnout s touto větví mých předků a ocenil bych jakékoliv rady.

Co vím:
Můj prapraděd Václav Smetana byl zedník a cestoval po českých zemích.
V Letohradě (tehdejším Kyšperku) se seznámil s Františkou Terezií Malou, se kterou se oženil. (Asi tak 1904-1908) a dále se přestěhovali do Kuklen u Hradce Králové.

O Františce se traduje, že se do ní zamiloval vlastník nějaké tamní továrny na ručníky a měla s ním nemanželské dítě Antonína Malého. (Asi tak 1906.)
Ten svého pravého otce nikdy neviděl, ale pozval ho na svou svatbu (Do Hradce Králové, nebo blízkého okolí.), kde během svatby dostal infarkt a zemřel.

Ale zpátky k Václavovi. S Františkou měl tři syny: Viléma (nejstarší, nar 1908), Oldřicha a Josefa.
V první světové válce byl povolán a psal své manželce dopisy. (Mám kopie.) Tam také padl 16. listopadu 1915 (Podle oficiálního dopisu.). O jeho smrti jsem našel zápis:
Václav Smetana.jpg


Tam se píše o obci Evaň (Soa Litoměřice). Matriku narozených jsem tam prošel křížem krážem, ale nebyl tam žádný Smetana.
Potom jsem ještě objevil v křestním listu (1938) syna Viléma Smetany, kde se u Viléma Smetany píše: narozen v Kuklenách,...; přísluš. do Evaně;... (Netuším, co to znamená.)

Také jsem prošel Seznam čísel popisných s vlastníky domů a jejich obyvately z roku 1924 a žádný Smetana tam nebyl. (Ale je tam napsáno, že chybí informace o čp. 36, 62 a 96.)

To je tak všechno, co vím. Ocenil byj jakékoliv nápady a rady.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Ædwin » sob pro 19, 2015 12:59

A ještě jsem zapomněl napsat jednu věc.
V jednom z dopisů pro jeho manželku píše:
" Kdyby mně snad bylo souzeno zemřít dej Vilouše do ledec to je moje poslední přání."
Nemám ponětí, co to znamená.

(V republice jo několik vesnic s názvem Ledce. Jedna je v Královéhradeckém okresu a nejbližší k Evani je od ní vzdálena 40 km vzduchem.)
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Dawid » sob pro 19, 2015 13:44

jirtak píše:Potom jsem ještě objevil v křestním listu (1938) syna Viléma Smetany, kde se u Viléma Smetany píše: narozen v Kuklenách,...; přísluš. do Evaně;... (Netuším, co to znamená.)

Pomůžu Vám aspoň s tímhle - jedná se o tzv. domovské právo. Pro Vás to v zásadě znamená, že i když se Vilém narodil v Kuklenách, tak jeho otec (nebo eventuálně děd nebo ještě starší předek) z Evaně být musel (a Vilém po něm domovské právo zdědil v souladu se zákonem).

V jakém časovém rozsahu jste ty evaňské matriky procházel?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Dagmar8 » sob pro 19, 2015 15:55

Kukleny ještě nejsou na netu, ale doufám také, že co nejdříve budou.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Ædwin » sob pro 19, 2015 17:07

S těmi staršími zápisy jsem teprve teď začal a našel jsem, prozatím jen ve jmenném indexu, 4 zápisy o narození Smetanů (1853, 55, 57 a 61).
Teď se na ně chci ještě podívat a vypíše pár věcí.

Děkuji za všechny Vaše reakce.
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Ædwin » sob pro 19, 2015 17:49

Tak něco mám.

V Evani žil Josef Smetana ze Stradonic s Annou roz. Hanouskovou u jejích rodičů v čísle 26 a měli spolu pět dětí.
Bohužel tam o nich žádné dodatečné informace nebyly. (Tedy o dětech.) Jenom, že tři z nich odpadli k bezvyznání.

František nar. 16.07.1851
Marie nar. 09.09.1853
Kristina nar. 22.07.1855
Václav nar. 14.12.1857
Antonín nar. 30.03.1861

Václav, můj potvrzený předek, se měl narodit 1878, takže rodičem by mohl být v podstatě kdokoliv z uvedených.

Matriku O do roku 1900 jsem bezvýsledně prošel, ale ze záhadných důvodů je další matrika sňatku až 1927 - 1933 a mezi nimi to žádnou nenašlo.
Naposledy upravil Ædwin dne ned pro 20, 2015 6:31, celkově upraveno 1
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Dawid » sob pro 19, 2015 23:38

Jestli hledáte svatbu Václava s F. T. Malou, tak tu bych snad hledal spíš v místech, kde se pohybovala nevěsta, než tam, odkud byl ženich.

A věřím, že když skutečně "sesypete na hromadu" všechno z Evaně, co se (řekněme od těch 1850 až do první světové) jmenuje Smetana (narození, svatby, úmrtí), posune Vás to...
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Ædwin » ned pro 20, 2015 6:36

Tak možná něco mám.
Zápis o narození Teresie Františky Malé 2. listopadu 1880 v Lukavicích. (vesnice u Letohradu) Myslíte, že by to mohla být ona?
Dodatečné informace tam k ní připsané nejsou, jenom:

Bez názvu.jpg


Nevím, co to je. Snad záznamy o výpisech z matriky?
Ædwin
 
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 22, 2015 14:12
Oblast pátrání: Příjmení: Zeman, Dostálek, Kutílek, Bernt, Horník, Bonaventura, Daniel, Jezdina, Smetana, Braun, Pazderka, Švejgl, Živný, Blažek, Ptačovský (a mraky jiných...)

Oblast Nechanicka, Chrudimska, Letohradska, Louny
Rodokmen online: MyHeritage - j.de.z (a) email cz

Re: Pátrání po Smetanových

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned pro 20, 2015 7:10

Tak napište do matriky na Letohrad dopis, jestli by se Vám podívali..Nebo jim zatelefonujte.... Třeba budete mít štěstí.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků