rod Bártů - Klatovy

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod gazan » ned črc 05, 2015 9:23

Prosím někoho, kdo má přístup k dějinám Klatov o informace ke starému klatovskému rodu Bártů ( Bárta, Bártů, Bártovič ). Máme ( přes manželku ) v rodokmenu Samuela Bártu, který zemřel 07.01.1649 jako písecký rychtář. Ale rod je klatovský. Jeho bratrem byl Viktorin Bárta ( Bártů ), který byl snad i klatovským primasem.

Děkuji předem za jakoukoliv informaci nebo radu.

Radomír Vlk
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod Věra Mátlová » ned črc 05, 2015 10:45

Nojo, chtělo by to celého Vančuru - já mám jen první díly do roku ca 1600 a tam jsem letmo našla jedinou zmínku o Adamovi Bártovic jinak zlatníku z rodu Bártovců, s tím že záznamy pochází z knihy testamentů.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod gazan » ned črc 05, 2015 11:19

Děkuji za reakci. Na netu jsem si všiml, že informace o tomto rodu mají být právě v dějinách Klatov od Vančury. Ty jsem ale nenašel volně ke stažení. A tady na východní Moravě právě tuto knihu knihovny nedrží.
Pro začátek by mně zajímalo, kdo byl otcem obou bratrů ( Viktorína a Samuela ). Vím, že v 16. století Bártové byli řezníci, pekaři a zlatníci. A oba bratři byli podle střípků dostupných informací dosti movití.

Radomír Vlk
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod HaninaH » ned črc 05, 2015 12:17

Zde se dají vyhledat alespoň útržky z knihy Dějiny někdejšího král. města Klatov. :wink:

https://books.google.cz/books?ei=sxCZVb ... b%C3%A1rty


další odkazy.- třeba něco najdete.H :wink:
https://www.google.cz/search?tbm=bks&hl ... b%C3%A1rty
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod J.i.Š.i. » ned črc 05, 2015 15:55

Vančurovy Dějiny Klatov jsou digitalizované v systému Kramerius Národní knihovny, nemusíte nikam chodit, vše z pohodlí domova:

http://kramerius4.nkp.cz/search/i.jsp?p ... 1018b5eb5c
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod gazan » ned črc 05, 2015 17:33

Moc děkuji za odkaz, až pominou vedra, pustím se do čtení.
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod gazan » pon črc 06, 2015 16:20

Tak už jsem to proletěl - tedy tu část o Bártech. Bohatá a významná rodina.
Ještě by mně zajímalo, jestli otec druhé manželky Samuela Bárty Lidmily Čechové, Hons Behem alias Jan Čech. je totožný s Janem Čechem z Kosmačova. Myslím že ano. Určitě si Samuel nebral za ženu nějakou prostou dívku. Jen mě mate, že Jan Čech z Kosmačova byl původně z Jindřichova Hradce, ale s úzkými vztahy ke Klatovům.

Jan Čech z Kosmačova byl erbovní měšťan, ale nějak nemohu najít jeho erb. Nevíte někdo, kde by se dal dohledat ?

Radomír Vlk
gazan
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 16, 2013 13:21

Re: rod Bártů - Klatovy

Příspěvekod J.i.Š.i. » stř črc 08, 2015 19:30

Z Kosmačova

erb udělen Rudolfem II. 26. října 1583:

Štít modrý, v němž od zpodku až do polovice na příč všeho štítu plot s 5 koly Zlaté barvy a za tím plotem půl daněle červené barvy, k pravé straně obráceného až pod prsy, maje levou nohu přes plot přeloženou, jeden roh po levé straně se 4 parohy, jazyk vyplazený, vše (totiž roh a jazyk) zlaté barvy, příkryvadla zlatá modrá a červená modrá, křídlo orličí tři barev, pošikem rozdělené, (shora) zlaté, modré a červené.

http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 81-600.pdf

heslo Radoňovský z Kosmačova
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 30 návštevníků