Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Viola » čtv čer 18, 2015 17:04

Prosím o pomoc při nalezení narození Vojtěcha Dvořáka, teoreticky narozeného v Zorkovicích 8 kolem roku 1780-1790
Tady je svatba jeho rodičů - Josefa Dvořáka ze Zorkovice 8 a Doroty Uhlíkové z Nové Vsi 1 (předposlední zápis vpravo) http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4422/173

Tady je první svatba hledaného Vojtěcha Dvořáka a Marie Čenkové 8. července 1825 (poslední zápis) v Jiníně http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4429/44, kde on i jeho otec jsou ze Zorkovic 8 a matka z Nové Vsi, panství Vlachovo Březí.

Já našla jediného Vojtěcha Dvořáka v matrikách i indexu nar. 3. dubna 1780 http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4422/120 (druhý zápis vlevo), ale ten je narozen v Třešovicích 22 a matka sice Dorota, ale z Mladějovic a ne Nové Vsi. Navíc tam má křížek, z čehož usuzuji, že brzy zemřel, ale "ten můj" zemřel až 18. května 1865 v Sedlíkovicích 1 http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4436/55 (6. řádek odshora), kde se rodily i jeho děti.

Jeho sourozenci se narodili před Vojtěchem i po něm v bydlišti otce Josefa v Zorkovicích 8 např. před ním Anna 1. července 1771 nebo po něm Jakub 12. července 1792.

A teď jsem zmatená, jestli ten mnou nalezený Vojtěch "je TEN můj" nebo není. Ale proč by se některé děti rodily v Zorkovicích a některé v Třešovicích a ještě napřeskáčku? Pokud není (jak si myslím), tak nemůžu toho pravého najít.

Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 18, 2015 17:45

Já teda na tužkou psaný křížek úplně nevěřím, tak by mne zajímalo, zda jste hledala úmrtí tohoto Vojtěcha- předpokládám, že by byl býval musel zemřít jako mimino....

Taky si myslím, že jestli farář napsal, že matka byla z Nové Vsy nebo Mladějic, tak až tak moc neznamená....

Kdyby tam byly souběžně dva páry Vojtěch Dvořák a Dorota XY, pak by asi detailním zmapováním všech potomků dalo zjistit, zda je to biologicky možné, aby to byli skutečně dva páry nebo jen jeden.... (např. sourozenci narození za méně než rok apod....) I některé děti narozené jinde nevidím jako překážku....

No jo, jistotu nebudete mít nikdy, že?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Zora » čtv čer 18, 2015 17:54

ona ta lokalizace by se měla vztahovat k termínu zápisu, v době svatby bydlela rodina nevěsty v obci X.

Když se ale pak narodí nevěstě děti, může se stát, že se zapíše obec, kde bydlí rodina otce nevěsty nyní nebo naopak, odkud otec pocházel. Jde o to, jakými doklady se farář řídil nebo co řekli rodiče při křtu.

Správná obec původu matky dítěte se hlídala pečlivěji v případech, kdy šlo o narození nemanželského původu,. Buď je tam
obec jasně uvedená, pak matku a jejího otce, tedy rodinu farář dobře znal,
nebo se připisuje - dle křestního listu,
nebo "dobře známá" (ve smyslu, že je v obci známá a že tam nějakým způsobem patří )- není to v hanlivém smyslu, nemá to svádět k přemýšlení nad počestností nevěsty)
nebo "dle udání" .

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Viola » čtv čer 18, 2015 18:17

Právě, že snad až na jeden případ (Anna 1779 a Vojtěch 1780) to v podstatě biologicky vychází.

Josef 5. březen 1777, Zorkovice
Anna 1. červenec, 1779, Zorkovice
Vojtěch 3. duben 1780, Třešovice
Marie Anna 24. květen 1783, Třešovice
Kateřina 14. listopad 1784, Zorkovice
Anna 27. prosinec 1785, Třešovice
Anna 8. leden 1788, Zorkovice
Jakub 6. červenec, 1789, Třešovice
Jakub 12. červenec 1792, Zorkovice

Úmrtí duplicitních jmen jsem ale v Zorkovicích ani Třešovicích nenašla.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 18, 2015 18:55

ta Anna 1. červenec, 1779, Zorkovice

se asi narodila 1.8., 1779, že?
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4422/117

takže mezi ní, ze Zorkovic 8 a Vojtěchem z Třešovic je 9 měsíců.
To je nemožné. Jsou to dva páry.

Pokud budeme předpokládat, že u Vojtěchovy svatby uvedený jeho věk- 40 let, bude správně, tak to vychází na 1785.
Dále si dovolím předpokládat, že správně děti jsou ty ze Zorkovic.

Josef 5. březen 1777, Zorkovice
Anna 1. červenec, 1779, Zorkovice
Kateřina 14. listopad 1784, Zorkovice
Anna 8. leden 1788, Zorkovice- Anna II
Jakub 12. červenec 1792, Zorkovice

Tak pěkná mezera mezi Kateřinou a Annou II by byla. Teď kde je ten Vojtěch. Musel by se narodit mezi litopadem 1785 a lednem 1787 (počítám rok mezi dětmi).
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 18, 2015 19:06

Aha, oni jsou na jedné stránce
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4423/175
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Viola » čtv čer 18, 2015 19:10

No právě, mezi ně se nevešel.
A ten poslední Jakub ze Zorkovic 12. červenec 1792 má matku Dorotu Uhlíkovou http://digi.ceskearchivy.cz/cs/4423/176/951/1851/83/0, takže by opravdu měly být správně děti ze Zorkovic. Ale holt ten Vojtěch chybí.
Naposledy upravil Viola dne čtv čer 18, 2015 19:18, celkově upraveno 1
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 18, 2015 19:14

A k dovršení nepořádku, všimla jste si, že v pozdějších letech (1798....) je v č.p. 1 (Zorkovice) Josef Dvořák a Anna a rodí se jim děti?

Nevím, kudy na to. Co svatba toho páru z Třešovic?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Viola » čtv čer 18, 2015 19:36

Těch Dvořáků je v těch Zorkovicích i Třešovicích tolik, jako by jim ty vesnice patřily.
Zkusím pátrat po sňatku v těch Mladějovicích, odkud by měla být Dorota rodící v Třešovicích.
Díky za nitku.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv čer 18, 2015 19:39

dělá to na mne dojem, že Vojtěcha nezapsali. nebo buhví kde.
mám to v jednom případě taky tak. prostě jsem si řekla, že rodiče znám a šla jsem dál.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Zora » čtv čer 18, 2015 19:44

připojuji se, totéž - při přesunu z Křižanova do Brna se narodil předek, ale nevím kde, rodiče znám s naprostou jistotou, takže - nechávám na náhodu :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojtěch Dvořák, cca 1780, Zorkovice (Strakonicko)

Příspěvekod Viola » čtv čer 18, 2015 19:44

:D Přesně tohle mě teď napadlo. Prostě mám jeho manželství, rodiče i děti, tak narození vynechám a půjdu dál. Třeba někdy někde vyleze.
Děkuji.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků