Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Hledáte pomoc při pátrání třeba ve vzdáleném archivu? Potřebujete zjistit nějakou lokální informaci? Nevíte si rady se svým genealogickým projektem? Toto je sekce pro vás!
Pravidla fóra
1. PŘEDMĚT ZPRÁVY. Prosím, snažte se uvést předmět zprávy stručně a co nejvýstižněji
2. VYŘEŠENO. Po vyřešení doplňte velkými písmeny do začátku nadpisu v prvním příspěvku VYŘEŠENO (nepřepisujte svůj předmět). Postup je popsán níže v oznámení.

Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Příspěvekod jirkabart » pon čer 08, 2015 11:48

Nevěnujete se prosím někdo z Vás králováckých rodům?

Podařilo se mi najít původ jedné rodiny mých předků, kteří se mi kolem roku 1781 objevili v obci Balkovy u Klatov (http://mapy.cz/zakladni?x=13.2171857&y=49.4443146&z=17&source=ward&id=1861). Původem byli oba z Hojsovy Stráže (Eisenstrass) přifařené do Dešenic, kde se roku 1765 vzali (http://www.portafontium.eu/iipimage/30061015/desenice-03_4600-o). V Hojsově Stráži se jim rodily děti až do roku 1770 a pak nemám po dobu asi 10 let představu, kde byli usazeni.

Manželský pár byli: Jan Michal (Johann Michael) Hoffmann syn Adama Hoffmana z Eisenstrassu a Anna Marie dcera Jana Seidla rovněž z Eisenstrassu. Rád bych se dopátral toho, na kterých králováckých dvorech žili, ale oblast Královského Hvozdu je pro mě zatím španělskou vesnicí.

Jakákoliv pomoc a rada vítána. :-)
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon čer 08, 2015 12:18

tak předně: o královácích slyším poprvé....ale hezky se povídání o nich čte

tady jsem našla a je to trochu odbočka- Wilibald Hofmann ze Stodůlek, královácké rychty, v polovině 18. stol., cca 20 km od Hojsovy Stráže.... Třeba je to příbuzný....
http://klatovsky.denik.cz/zpravy_region ... dulky.html

Hojza Hofmann (ale asi znáte) a už vím proč Hojsova Stráž- gratuluju k předkům- tedy asi
http://www.sumavanet.cz/hojsovka/fr.asp ... url=&pt=HS

a pak ještě Hartmanice, plné Hofmannů i Hoffmannů....
http://www.academia.edu/5989995/Dlouh%C ... 9_farnosti
(zdá se mi, že článek není dostupný celý :-()
ale na konci je rejstřík
Hoffmann, František
Hofman, Jan
Hofmann, Hans Georg
Hofmann, Leopold
Hofmann, Paul
Hofmann, Sigmund
Hofmann, Wilibald
Hofmannová, Terese, roz. Wölfler

za nošení dříví do lesa se omlouvám.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Příspěvekod HaninaH » pon čer 08, 2015 15:44

Seznam králováckých rycht, jsou na různých panstvích, zkuste dohledávat podle nich. :wink:
1. rychta Stachovská (Stachy, něm. Stachau),
2. rychta stará Stodůlecká (Stodůlky, něm. Stadln),
3. rychta Novo-Stodůlecká,
4. rychta Svato-Kateřinská,
5. rychta Eisenštrasská (Eisenstraß, dnešní Hojsova Stráž
6. rychta Zhůřská (Zhůří, něm. Haidl),
7. rychta Hammerská (Hammern, dnešní Hamry
8. rychta Kochanovská (Kochanov, něm. Kochet),
9. rychta Seeviesenská (Seewiesen, Zejvíz, dnešní Javorná . První tři z jmenovaných, totiž Stachovská, Staro- a Novo-Stodůlecká rychta stály až do r. 1848 pod ochranou panství Stubenbašského, ostatních 6 pod ochranou panství Bystřického (v bývalém Klatovsku), jež tam až do r. 1850 pravomocnost vykonávala, vybírajíc až do té doby činži (gruntovní, lesní, honební, vodní a mlýnskou) na místě komory královské. Následkem organisování obcí na základě obecního zákona od 17. března 1849 rozpadl se kr. Hvozd na tolik obcí, co dříve bylo rycht, totiž na 9, z nichž Stachovský připadl do okresu Kašp.-Horského, Hammerský, Eisenštrasský a Svato-Kateřinský do okresu Nýrského, ostatní pod zprávu politickou do okresu Sušického.
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Příspěvekod jirkabart » úte čer 09, 2015 8:34

Děkuji za zprávy. Udělal jsem si ve vědecké knihovně rezervaci na čtyři publikace, které se tomuto tématu věnují - tak snad tam najdu nějaké vodítko ke svým předkům. :-)

Jde mi hlavně o to, jestli někdo s bádáním v této oblasti má zkušenost a jaké archiválie (kromě matričních knih) jsou k dispozici - přece jen se jedná o svobodné sedláky, takže oproti poddaným by v typu dochovaných materiálů mohl být rozdíl.
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Králováci - Eisenstrass / Hojsova Stráž, 18. století

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte čer 09, 2015 9:19

jasně.
to mne napadlo už předtím, podívat se na web sovbodnici.cz
tam sice není téměř nic z "vaší" oblasti, ale asi se tam dá leccos nastudovat.

tak hodně štěstí.
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Hledám pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků